Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka!

|
selectedselectedselected
Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sfera realna coraz bardziej zwalnia, ale na razie nie widać większego przełożenia na kwestie nominalne. Tak można podsumować dane za luty z rynku pracy i produkcji. Słabo wypadło zatrudnienie i produkcja przemysłowa. Wysokie dynamiki wciąż notowały nominalne płace - z tej strony trudno więc szukać wytchnienia dla inflacji.

 

Przeciętne wynagrodzenie: 13,6% r/r

Przeciętne nominalne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 13,6% r/r. To spora niespodzianka w górę w porównaniu do tego, gdzie kształtował się konsensus prognoz (12% r/r). Przy formułowaniu naszej prognozy przed 3 tygodniami pisaliśmy: Jesteśmy nad konsensusem. Najprawdopodobniej wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze zakładamy możliwe większe wypłaty w górnictwie (część porozumień będzie realizowana od marca, ale część mogliśmy widzieć już w lutym). Po drugie sporego wystrzału w początku roku nie utożsamiamy tylko i wyłącznie ze wzrostem płacy minimalnej - presja płacowa jest szeroka, a początek roku przyniósł uwolnienie budżetów, również w kwestii wynagrodzeń.Miło po tym czasie podtrzymać każde z napisanych wówczas słów. Rozbijmy je nieco na czynniki pierwsze.

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 1Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 1

Reklama

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 2Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 2

Zauważalne jest odbicie w płacach w górnictwie i energetyce. Początek roku był okresem wielu negocjacji płacowych w tych obszarach - ostatnie miesiące przynosiły doniesienia o porozumieniach dot. wzrostu pensji w KGHM, JSW, PGE i PGG. Co więcej, wszystkie jeszcze nie dotyczyły lutego, można się więc spodziewać dalszych wzrostów pensji w tych kategoriach w publikowanych statystykach. We wspomnianych negocjacjach płacowych jednym z argumentów były poziomy inflacji, na co zdaje się tez wskazywać komentarz GUS:

Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w lutym 2023 r. względem stycznia 2023 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii z powodu inflacji, podwyższeniem wynagrodzeń oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). 

GUS - Informacja sygnalne, podkreślenie nasze (link​)

Nie jest jednak tak, że to tylko górnictwo i energetyka odpowiadały za wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Wręcz przeciwnie - wzrosty rozlały się też po wielu pozostałych kategoriach. Miesięczna dynamika płac po wykluczeniu sektorów górnictwa i energetyki wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie:

Reklama

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 3Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 3

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 4Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 4

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 5Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 5

Nie ma sensu szczegółowo objaśniać powodów wzrostu wynagrodzeń w poszczególnych kategoriach, ponieważ wydaje się, iż najważniejszy argument pro-podwyżkowy jest wspólny dla każdej z nich - inflacja. Zwrócimy tylko uwagę, że pomimo słabnięcia produkcji w przetwórstwie przemysłowym, tu też nie widać jeszcze spowalniania rozpędu płac. Powodów sporego skoku wynagrodzeń w sekcji administrowanie i działalność wspierająca nie umiemy wytłumaczyć, ale to najprawdopodobniej jednorazowy wystrzał.

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 6Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 6

Reklama

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 7Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 7

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 8Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 8

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 9Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 9

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 10Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 10

Pisząc scenariusz dla płac na ten rok (link) przed dwoma miesiącami, zwracaliśmy uwagę na zależność wynagrodzeń od opóźnionego o 2 kwartały komponentu cyklicznego nominalnego PKB. Słowo nominalny jest tu kluczowe - to wszak opóźnienie o dwa kwartały m.in. w stosunku do inflacji (nieco inaczej liczonej, ale wciąż inflacji). Właśnie te opóźnienia zdają się teraz odgrywać rolę w tym co widzimy w nominalnych wynagrodzeniach.

Reklama

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 11Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 11

Pracownicy wykorzystują dotychczasowy wzrost cen i fakt, że pensje w wielu przypadkach są znacząco mniej warte realnie niż w ubiegłym roku w płacowych negocjacjach. Ewentualne sygnały spowolnienia w niektórych branżach są jeszcze zbyt słabe w porównaniu do siły ww. argumentu. Piszemy o tym, bo zważywszy na wspomniane wyżej opóźnienia może to być główny motor utrzymującej się wysoko miesięcznej dynamiki płac nominalnych jeszcze przez wiele miesięcy, niezależnie od tego co będzie widoczne w danych o produkcji, zamówieniach, czy koniunkturze przedsiębiorstw.

W ujęciu realnym to oczywiście wciąż ujemne dynamiki i tego można spodziewać się jeszcze przez kilka miesięcy. Zdaje się, że dużo więcej niepewności co do powrotu płac realnych na dodatnie terytoria wynika z tego jak kształtować się będzie inflacja, a nie same płace nominalne (te pewnie zostaną w obecnych okolicach +/- 3pp. jeszcze długo). Dołek w ujęciu dynamicznym został raczej uklepany. ​

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 12Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 12

Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 13Przeciętne wynagrodzenie: niespodzianka! - 13

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama