Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: w sierpniu inflacja nadal dwucyfrowa

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: w sierpniu inflacja nadal dwucyfrowa | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja CPI według wstępnego szacunku wyniosła w sierpniu 10,1% r/r wobec 10,8% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się o 0,1 pkt proc. wyższy niż nasza prognoza. W ujęciu miesiąc do miesiąca poziom cen nie uległ zmianie, co oznacza dynamikę 0,0% m/m. Według danych GUS do obniżenia się rocznego wskaźnika CPI przyczyniła się niższa inflacja cen żywności (+12,7% r/r wobec 15,6% r/r w lipcu), a także inflacja cen nośników energii, która spadła do 13,9% r/r z 16,8% r/r. Skalę zniżki CPI ograniczał natomiast wolniejszy spadek cen paliw (-6,1% r/r wobec -15,5% r/r w lipcu). Według naszych szacunków obniżyła się w sierpniu także inflacja bazowa - do ok. 10,2% r/r z 10,6% r/r miesiąc wcześniej.

 

Dane te wpisują się trend obniżającej się inflacji w Polsce, do której przyczynia się wygaśnięcie szoków podażowych na międzynarodowych rynkach, mocniejszy kurs złotego oraz znaczna poprawa sytuacji w globalnych łańcuchach dostaw. Dokłada się do tego znaczne spowolnienie popytu w warunkach wyższych stóp procentowych w kraju i za granicą. Spadek inflacji będzie kontynuowany w przyszłości, a jednocyfrową inflację CPI r/r zobaczymy za miesiąc. W lipcu wskaźnik cen produkcji sprzedanej okazał się już ujemny (-1,7% r/r), co będzie stopniowo dalej wpływało na hamowanie inflacji cen towarów. Spodziewamy się ponadto dalszego obniżania się inflacji cen usług, aczkolwiek zapewne będzie ona dużo bardziej uporczywa ze względu na spodziewane nadal bardzo niskie bezrobocie, szybki wzrost płac w tym sektorze, podwyższenie płacy minimalnej oraz w pewnym stopniu także obniżenie podaży pracy z obserwowanym odpływem części uchodźców do innych gospodarek.

 Prosto z rynku: w sierpniu inflacja nadal dwucyfrowa - 1Prosto z rynku: w sierpniu inflacja nadal dwucyfrowa - 1

 

Reklama

Produkt krajowy brutto w 2Q 2023 spadł rok do roku o 0,6%, co oznacza rewizję w dół względem szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni o 0,1% pkt proc. Jest to silniejszy spadek niż kwartał wcześniej, który wyniósł -0,3% r/r. Poznaliśmy także strukturę danych. Najsilniej na ujemną dynamikę r/r oddziaływała w 2Q 2023 zmiana zapasów. Kategoria ta historycznie posiada charakter procykliczny, co oznacza wysokie wartości w okresie ożywienia i ujemny wkład w czasie spowolnienia. Słaba pierwsza I poł. roku to okres mniejszej niż przed rokiem akumulacji kapitału obrotowego w związku ze słabszym popytem z kraju i z zagranicy. W ujemnych rejonach dynamikę PKB utrzymywała także konsumpcja gospodarstw domowych, która w 2Q 2023 pogłębiła spadek do -2,7% r/r z -2,0% r/r kwartał wcześniej. Nie jest to zaskoczeniem, ze względu na wysoką inflację, wysokie stopy procentowe oraz wygaśnięcie pozytywnego oddziaływania napływu uchodźców i silnego przed rokiem popytu związanego z dobrą koniunkturą w budownictwie. Skalę spadku ograniczał natomiast dodatni wkład eksportu netto, pomimo słabej aktywności za granicą. Część branż eksportowych, np. przemysł motoryzacyjny realizował bowiem zamówienia z okresu zaburzeń łańcuchów dostaw. Dobry odczyt odnotowano także w przypadku inwestycji, których wzrost przyspieszył aż do 7,9% r/r z 5,5% r/r kwartał wcześniej przewyższając oczekiwania. Jest to dobra informacja, gdyż poprawa potencjału produkcyjnego powinna przyczyniać się do stabilizowania gospodarki.

 

Podtrzymujemy nasz scenariusz, w którym zakładamy powolną odbudowę konsumpcji w 2 poł. 2023 r. wraz z obniżającą się inflacją oraz lepszymi nastrojami konsumentów. Skala odbicia naszym zdaniem nie będzie jednak silna, gdyż w okresie pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie znaczna część potrzeb konsumpcyjnych w zakresie dóbr trwałych została zaspokojona. Większa niepewność dotyczy popytu z zagranicy, gdzie inflacja nadal jest wysoka i utrwala się impuls zacieśniania monetarnego. Jednocześnie wydaje się, że może być trudno o utrzymanie tempa wzrostu popytu inwestycyjnego, który w 1 poł. roku mógł być wyjątkowo nasilony po spadku cen dóbr kapitałowych i odblokowaniu łańcuchów dostaw. Nasza prognoza wskazuje na wzrost PKB w całym 2023 r. wynoszący 0,7%.

 

Dzisiejszy zestaw danych był w szczególności interesujący w punktu widzenia inflacji CPI. Prezes NBP A.Glapiński i część członków Rady Polityki Pieniężnej wskazywali bowiem, że spadek inflacji poniżej bariery 10,0% r/r jest jednym z warunków rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki monetarnej. Jego wypełnienie przesuwa się zatem do danych za wrzesień, które pokażą już inflację poniżej 10,0% r/r. Brak wypełnienia tego warunku w sierpniu nie przekreśla jednak naszym zdaniem możliwej obniżki stóp procentowych na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu, która nadal jest wysoce prawdopodobna. Tym bardziej, że inflacja CPI w ujęciu m/m od 4 miesięcy nie rośnie, a inflacja bazowa m/m spowolniła względem 1Q 2023. Trudno jest zatem przesądzić o terminie pierwszej obniżki stóp. Niezależnie od niego zakładamy, że łącznie stopy procentowe będą niższe na koniec roku niż obecnie o 0,50 pkt proc. Łagodzenie polityki pieniężnej będzie kontynuowane w 2024 r.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w sierpniu 2023 - znamy najnowsze dane. RPP na wrześniowym posiedzeniu obniży stopy procentowe?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama