Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Wojna nie zmniejsza wysokiej temperatury rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 10 tys. m/m.

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Wojna nie zmniejsza wysokiej temperatury rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 10 tys. m/m.  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (tj. niepełne etaty przeliczane są na pełne) wzrosło w marcu o 2,4% r/r po wzroście o 2,2% r/r, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Natomiast w odniesieniu do lutego przeciętne zatrudnienie wzrosło o 10 tys. m/m. Dane te, a także opublikowane niepełne ich szczegóły w naszej ocenie nie pokazują jak na razie wpływu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej na zmniejszenie popytu na pracę w sektorze przedsiębiorstw.

W szczególności musimy poczekać na publikację Biuletynu Statystycznego GUS, dla poznania zmian przeciętnego zatrudnienia w obrębie samego przetwórstwa przemysłowego. Cześć branż bowiem np. przemysł motoryzacyjny ograniczył działalność ze względu na zaburzenia łańcuchów dostaw spowodowanych wojną.

Prosto z rynku: Wojna na razie nie zmniejsza wysokiej temperatury rynku pracy  - 1Prosto z rynku: Wojna na razie nie zmniejsza wysokiej temperatury rynku pracy  - 1

 

Niemniej dane te potwierdzają utrzymujący się mocny popyt na pracę,

który jednak stopniowo powinien słabnąć w środowisku wyższych stóp procentowych i słabnącego wzrostu gospodarczego. Nie zakładamy jednak, aby bezrobocie znacząco wzrosło w tym roku, m.in. ze względu na inercję na rynku pracy. W 2023 r. wzrost bezrobocia powinien być nieco silniejszy, gdyż spodziewamy się, że firmy będą dostosowywać koszty pracy bardziej poprzez mniejszą skalę podwyżek płac i zmniejszanie godzin pracy.

Reklama

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło

natomiast w marcu aż o 12,4% r/r przewyższając znacząco nasze oczekiwania (9,8% r/r), jak konsensus prognoz (10,4% r/r). Jest to najwyższy odczyt od 14 lat. Płace rosły dynamicznie we wszystkich sektorach. Źródło niespodzianki w dużym stopniu przypisujemy górnictwu, gdzie płace wzrosły o 30,4% r/r, zakwaterowaniu i gastronomii (+21,3% r/r) i budownictwu (+15,7% r/r). Komunikat GUS wskazuje, że „wzrost wynagrodzeń w marcu 2022 r. względem lutego 2022 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii uznaniowych, jubileuszowych, świątecznych i kwartalnych, nagród rocznych, podwyższeniem wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności, jak również rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych i wypłaty odpraw emerytalnych". Wypłaty dodatkowych składników wynagrodzeń w naszej ocenie nie zmieniają obrazu bardzo silnie rozgrzanego rynku pracy, gdzie żądania płacowe są napędzane najwyższą od ponad 20 lat inflacją w warunkach niedoboru pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Z powodu wybuchy wojny na Ukrainie podwyższyliśmy naszą prognozę wzrostu przeciętnych płac w gospodarce do 9,2% r/r w tym roku z wcześniejszej prognozy wynoszącej 8,6% r/r jako konsekwencja wyższej inflacji. Czynnik ten będzie napędzał wzrost płac także w kolejnych miesiącach. Naszym zdaniem stabilizujące oddziaływanie napływu uchodźców na rynek pracy jest niepewne i jeśli się zrealizuje będzie widoczne dopiero co najmniej za kilka kwartałów.

Zestaw danych za marzec z sektora przedsiębiorstw potwierdza silnie rozgrzany rynek pracy oraz napędzanie się spirali inflacja płace w większej skali niż się spodziewaliśmy. Stanowi to ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu stopy referencyjnej do poziomu 5,50%-6,00% w tym roku. Koniec kwartału to okres wypłat premii i nagród, musimy więc poczekać na kolejne dane, aby potwierdzić z przekonaniem wyższą od zakładanej temperaturę na rynku pracy. W kontekście perspektyw polityki pieniężnej w Polsce ważną naszym zdaniem informacją jest spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Wskaźnik spodziewanych cen w przeciągu najbliższych 12 miesięcy obniżył się w kwietniu do 46,8 pkt z 54,4 pkt miesiąc wcześniej. Obniżenie oczekiwań inflacyjnych będzie istotnym czynnikiem dla dalszych działań Rady Polityki Pieniężnej. Na ten moment spodziewamy się podwyżek stóp o 50 pkt baz. w maju i w czerwcu. Istotne dla Rady będą także plany dotyczące polityki fiskalnej, stąd zakładamy, że ewentualnie do dalszych podwyżek stóp w tym roku doszłoby wczesną jesienią, gdy przedstawiony zostanie projekt ustawy budżetowej na 2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama