Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Rośnie produkcja i ceny producentów - bardzo dobra kondycja przemysłu!

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Rośnie produkcja i ceny producentów - bardzo dobra kondycja przemysłu! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W maju produkcja przemysłowa była o 29,8% wyższa niż przed rokiem wobec wzrostu o 44,5% r/r w kwietniu. Jest to wynik nieco lepszy niż konsensus rynkowy i tylko nieznacznie poniżej naszych oczekiwań na poziomie 30,3% r/r. Wyhamowanie dynamiki to w dużej mierze skutek ustąpienia bardzo korzystnego efektu bazy statystycznej z kwietnia. Ze względu na zaburzenia związane z bazą statystyczną bardziej miarodajne w ocenie bieżących tendencji w przemyśle są zmiany w stosunku do miesiąca poprzedniego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych.  W takim ujęciu produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 0,8% m/m, potwierdzając ekspansję sektora. Dobre wyniki przemysłu sugerowały opublikowane na początku miesiąca dane  o indeksie PMI.

Wzrost produkcji miał bardzo szeroki zakres,

ponieważ dodatnią dynamikę produkcji zanotowało 31 z 34 działów przemysłu. Podobnie jak w miesiącach poprzednich najsilniej rosła produkcja dóbr o wysokim udziale eksportu w sprzedaży, co wskazuje na utrzymywanie się wysokiego popytu zagranicznego na wytwarzane w Polsce produkty.      O 103,9% r/r wzrosła produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, o 70,2% r/r zwiększyła się produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych, a mebli o 41,8% r/r. Co ciekawe, najsilniej rosła produkcja dóbr inwestycyjnych (+51,3% r/r), co sugeruje utrzymanie się w kraju i za granicą odbudowy inwestycji firm w maszyny i urządzenia.

W poprzednich miesiącach liderem wzrostów produkcji były firmy wytwarząjące trwałe dobra konsumpcyjne, czemu sprzyjała mocna konsumpcja. Obecnie widoczne jest odradzanie się popytu inwestycyjnego, nie tylko w Polsce, ale też u naszych głównych partnerów handlowych, co znajduje potwierdzenie we wzroście także eksportu dóbr inwestycyjnych.

Wzrostowi produkcji towarzyszy wzrost cen w przemyśle

Wskaźnik PPI wyniósł w maju 6,5% r/r i był zgodny z naszymi oczekiwaniami. To najwyższy odczyt indeksu PPI od początku stycznia 2012 r. Rosnąca presja cenowa na poziomie producentów to w efekt rosnących cen surowców, ale także nasilających się zaburzeń po stronie podaży, przekładających się na wzrost cen materiałów i podzespołów. W warunkach silnego popytu rosnąca presja na ceny produkcji może znaleźć odzwierciedlenie w wyższych cenach dla konsumenta.

Dane za maj potwierdzają bardzo dobrą kondycję przemysłu

W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania dobre koniunktury w przemyśle, choć ze względu na ustąpienie wpływ efektu bazy statystycznej, dynamika produkcji wyhamuje. Perspektywy gospodarki pozostają korzystne, choć wyzwaniem dla rosnącej liczby sektorów gospodarki stają się zaburzenia po stronie podaży. Czynniki ten może przejściowo spowolnić dynamikę wzrostu produkcji, aczkolwiek nie zmienia to ogólnej oceny perspektyw sektora. Oczekiwania gospodarcze pozostają korzystne. Obok przemysłu, wsparciem dla gospodarki będzie odbudowa sektora usług, gdzie aktywność będzie napędzana łagodzeniem restrykcji epidemicznych. W rezultacie wzrost gospodarczy przekroczy w tym roku 5%, na szczegóły naszej prognozy opublikujemy w naszym najbliższym raporcie kwartalnym. 

Dane z gospodarki realnej w maju sugerują utrzymanie odbudowy gospodarki,

Reklama

która napędzania jest nie tylko konsumpcją, ale też odradzającym się popytem inwestycyjnym. Jednocześnie narasta presja cenowa. W takich uwarunkowaniach spadać będzie komfort banku centralnego i obrona scenariusza rekordowo niskich stóp procentowych będzie trudniejsza. Niepewność co do trwałości ożywienia powinna ustępować w kolejnych miesiącach, a spadek inflacji, choć spodziewany, będzie niewielki i inflacja CPI do końca roku przekraczać będzie górne ograniczenie odchyleń inflacji od celu NBP.

Czynnikiem niepewności pozostaje rozwój pandemii na jesieni, jednak wyższe wyszczepienie społeczeństwa powinno zmniejszyć skalę ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemicznej, a także wiążące się z tym ewentualne skutki ekonomiczne. Warto przy tym zwrócić uwagę, że gospodarka dostosowała się do działania w warunkach pandemii, co potwierdziły dane za  I kwartał. Dlatego też nie wykluczamy rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej jeszcze w tym roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

przemysł przemysł w Polsce przemysł ii nowy przemysł wirtualny przemysł polski przemysł przemysł chemiczny przemysł chemiczny w polsce przemysł wysokiej technologii przemysł zaawansowanej technologii przemysł 4.0 przemysł 2 przemysł stoczniowy przemysł high tech przemysł ciężki co to jest przemysł przemysł przetwórczy przemysł i usługi w afryce przemysł lekki wirtualny nowy przemysł przemysł stoczniowy w polsce przemysł włókienniczy przemysł i wirtualny przemysł górnictwo przemysł petrochemiczny przemysł wydobywczy przemysł definicja zaznacz cztery cechy które charakteryzują nowoczesny przemysł indii przemysł spożywczy w polsce przemysł drzewny przemysł energetyczny przemysł metalurgiczny przemysł synonim przemysł 4.0 wikipedia przemysł zbrojeniowy przemysł wydobywczy w afryce przemysł mleczarski czym zajmuje się przemysł przemysł papierniczy rolnictwo i przemysł sprawdzian chomikuj przemysł kosmetyczny restrukturyzacja przemysłu czynniki lokalizacji przemysłu nacjonalizacja przemysłu uczniowie rozmawiali o rozwoju przemysłu we francji w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty gałęzie przemysłu zaznacz trzy cechy polskiego przemysłu przed restrukturyzacją funkcje przemysłu narodowy instytut przemysłu motoryzacyjnego dla przemysłu technik przemysłu mody wyjaśnij na czym polegała nacjonalizacja polskiego przemysłu negatywne skutki rozwoju przemysłu na wyżynie śląskiej polska izba przemysłu skórzanego podział przemysłu sekrety przemysłu odzieżowego rocznik statystyczny przemysłu 2018 rodzaje przemysłu negatywne skutki rozwoju przemysłu deglomeracja przemysłu gałąź przemysłu świat przemysłu kosmetycznego ustal które działy przemysłu wymienione w tabeli spółdzielnia obrotu towarowego przemysłu mleczarskiego gałąź przemysłu krzyżówka przyczyny restrukturyzacji przemysłu instytut biotechnologii przemysłu rolno spożywczego gazeta przemysłu drzewnego zespół szkół przemysłu spożywczego świat przemysłu farmaceutycznego
Reklama
Reklama