Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się w 3Q 2023

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się w 3Q 2023 | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks PMI dla krajowego przemysłu obniżył się w sierpniu do 43,1 pkt z 43,5 pkt miesiąc wcześniej. Dane okazały się słabsze od naszych oczekiwań jak i konsensusu prognoz, które wskazywały na wzrost wskaźnika do 44,1 pkt. Dane te, 16 miesiąc z rzędu poniżej neutralnego poziomu 50,0 pkt., potwierdzają kontynuację recesji w przemyśle w 3Q 2023 r. W naszej ocenie najważniejszymi informacjami płynącymi z badania, to nadal spadające, choć w nieco wolniejszym tempie, ceny zakupu środków produkcji i cen produkcji sprzedanej oraz utrzymanie raczej pozytywnych oczekiwań co do produkcji w przyszłości.

 

Indeks PMI obejmuje kilka składowych. Raport do wyników za sierpień wskazuje, że tempo spadku bieżącej produkcji, liczby nowych zamówień, poziomu zatrudnienia i zakupów przyspieszyło względem lipca. Informacje te wskazują na przedłużającą się dekoniunkturę w przemyśle, do której przyczynia się słaby popyt krajowy oraz z zagranicy. Jest on ograniczany przez wysokie stopy procentowe i osłabione nastroje konsumenckie. W tych warunkach trudno także o odbudowę popytu inwestycyjnego z zagranicy (inwestycje w Polsce w 2023 zaskoczyły pozytywnie, aczkolwiek tylko w części są w stanie pomóc krajowemu przemysłowi).

Prosto z rynku: Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się w 3Q 2023 - 1Prosto z rynku: Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się w 3Q 2023 - 1

Reklama

 

Odczyt PMI za lipiec i sierpień wpisują się w oczekiwania w 3Q 2023 czwartego z rzędu kwartału, gdy wartość dodana w przemyśle kurczy się. Należy jednak podkreślić, że aktywność w przemyśle ulega korekcie z wyjątkowo wysokich poziomów. Jednocześnie wydaje się, że ankietowani w badaniu PMI menedżerowi nieco zbyt pesymistycznie określają zmiany zatrudnienia. Na ten moment nie widzimy bowiem silne spadającego zatrudnienia w sektorze, który dostosowuje się do słabego popytu poprzez zmniejszenie zdolności wytwórczych a nie zwolnienia. Wyniki ankiety PMI, wskazują na optymistyczne oczekiwania co do przyszłości, podobnie jak firmy w badaniu koniunktury przeprowadzanym przez GUS. Warto zauważyć, że firmy wskazują w nich prognozę produkcji i nowych zamówień najlepszą od wybuchu wojny. Tym samym wraz ze znaczącym spadkiem cen sprzedawanych towarów oraz spodziewanej bardziej łagodnej polityki pieniężnej w Polsce można liczyć na pewne odbicie, ale ze względu na słabe perspektywy popytu zagranicznego, zapewne odwlecze się ono do 2024 r.

 

Dalej obniżające się ceny produkcji oraz słaby popyt, w tym krajowy są informacjami wpisującymi się w oczekiwania rychłych obniżek stóp procentowych w Polsce. Do pierwszej najpewniej dojdzie już we wrześniu lub październiku. Niezależnie od daty początku luzowania polityki monetarnej spodziewamy się stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego na poziomie 6,25% wobec obecnego 6,75%.

Zobacz także: Wskaźniki PMI z Polski i strefy euro - są najnowsze odczyty! Czy Europa pogrąża się w recesji? Jak reaguje kurs euro?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama