Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Projekcja inflacji NBP - co dalej z cenami w Polsce [LIVE]

|
selectedselectedselected

Co dalej z inflacją w Polsce? Analitycy NBP pokazują, jak ważne jest utrzymanie tarcz antyinflacyjnych, inaczej może nas czekać skok cen energii.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Co mówi NBP o inflacji bazowej?
  • Czy inflacja CPI jest w celu NBP?
  • Co pokazuje projekcja inflacji NBP na najbliższe lata?
  • Co ciekawego widzą ekonomiści w najnowszej projekcji?
  • Czemu NBP jest optymistycznie nastawiony co do polskiej gospodarki?

 

W wariancie działań osłonowych, mamy niską inflację w Polsce - twierdzą ekonomiści NBP. Natomiast w wariancie bez tarcz, czeka nas skok cen energii i żywności w IV kwartale 2024 - uważają.

"W lutym 2024 inflacja spadła do poziomu zgodnego z celem NBP, a w marcu może być bliska 2,5%" - poinformował p.o. dyrektora Departamentu Analiz i Badań NBP Jacek Kotłowski.

Reklama

NBP zdradził również co nieco o inflacji bazowej. "W styczniu inflacja bazowa uplasuje się wyraźnie poniżej 6,9%" - powiedział Kotłowski.

 

projekcja inflacji nbp co dalej z cenami w polsce live grafika numer 1projekcja inflacji nbp co dalej z cenami w polsce live grafika numer 1

 

Co pokazuje projekcja inflacji NBP

Co wynika z najnowszej projekcji NBP dot. inflacji? Przede wszystkim bank przekonuje, że utrzymanie tarcz antyinflacyjnych jest bardzo ważne.

Reklama

Ścieżka projekcji NBP która zakłada wygaśniecie tarcz antyinflacyjnych pokazuje wskaźnik CPI w 2024 r. wynoszący średnio 5,7% a w 2025 r. 3,5%, a w 2026 r. 2,7%.

Tymczasem inflacja przy przedłużeniu tarcz wyniesie średniorocznie 3% w 2024 r., 3,4% w roku 2025 i 2,9% w 2026 r. W scenariuszu osłonowym tempo wzrostu polskiego PKB ma przyśpieszyć do 3,2% w 2024 r., a w latach 2025 i 2026 ma sięgnąć 3,6% i 3,2%.

Tarcze inflacyjne zakładają mrożenie cen energii, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych (do końca czerwca tego roku) i zerową stawkę VAT na żywność (do końca marca). Na razie nie ma decyzji rządu co do dalszego losu tarcz.

Eksperci NBP podkreślają, że prognozy inflacji idą w dół nie tylko przez tarcze, ale też na skutek osłabienia presji kosztowej w gospodarce czy umocnienia złotego. Jednak osłabienie zjawiska dezinflacji będzie wynikało z silnej presji popytowej, wynikającej ze wzrostu płac.

Inflacja bazowa (wskaźnik bez cen energii, żywności i paliw) ma w 2024 r. wynieść średnio 4,7%, w 2025 r. 4,5%, a w 2026 r. 4,1%. I to jest istotny fakt, bo oznacza, że inflacja bazowa nawet w 2026 roku nie schodzi do celu NBP (2,5% z odchyleniami +/— 1 pp.).

Reklama

Ekonomista PIE Marcin Klucznik uważa, że NBP pokazał ciekawą projekcję inflacyjną. Dlaczego?

„Inflacja bazowa niżej w tym roku, ale wyżej w przyszłym. Tutaj jak najbardziej żywe są obawy o zbyt szybki wzrost wynagrodzeń oraz odbicie konsumpcji. Inflacja bazowa powyżej górnego pasma odchyleń w zasadzie w całym horyzoncie projekcji - dopiero w 4 kwartale 2026 spada do 3,5%r/r. Formalnie cel inflacyjny (2,5%) dotyczy łącznej inflacji CPI, ale tak wysoka inflacja bazowa zdecydowanie nie zachęca do obniżek stóp” – napisał na X Klucznik.

Poza tym zwrócił uwagę na PKB. „Prognoza PKB na ten rok została zrewidowana w górę do 3,5%. Wygrały twarde prognozy o odbiciu konsumpcji, a nie techniczne rozważania o kontrybucji zapasów. Taki scenariusz jest jak najbardziej wyobrażalny - przy czym zakłada np. dość optymistyczne utrzymanie inwestycji (+3,9% w 2024 roku)” – komentuje Klucznik.

 

Reklama

 

Co się będzie działo bez tarcz antyinflacyjnych

W scenariuszu usunięcia przez rząd tarcz, na przełomie 2024 i 2025 r. ma pojawić się silny wzrost inflacji CPI. NBP zakłada dynamikę cen energii nawet powyżej 20% r/r, a cen żywności 6% r/r.

„Całkowite wycofanie działań osłonowych obniżających ceny energii i żywności spowoduje zatem, że siła nabywcza gospodarstw domowych ulegnie osłabieniu względem scenariusza centralnego, co będzie obniżało dynamikę PKB w horyzoncie projekcji" — stwierdzają analitycy NBP.

Analitycy NBP uważają, że po przejściowym silnym wzroście cen niższa presja popytowa będzie wzmacniać proces dezinflacji. To doprowadzi do obniżenia ścieżki inflacji bazowej i cen żywności w 2026 r. poniżej ścieżki ze scenariusza centralnego projekcji (tzn. gdyby tarcze były przedłużane).

Reklama

Wzrost PKB z tarczami ma wynieść 3,5% w 2024 r., 4,2% w 2025 r. i 3,3% w 2026 r. Bez przedłużenia tarcz dynamika PKB wyniesie w 2024 r. około 3,2%, w 2025 roku 3,6% i w 2026 roku 3,2%.

 

Dwa silniki polskiej gospodarki

Generalnie, analitycy NBP są pozytywnie nastawieni co do najbliższej przyszłości polskiej gospodarki. Według nich, nastroje konsumentów i wysoki realny wzrost płac będą sprzyjać ożywieniu gospodarki.

"Spodziewamy się, biorąc pod uwagę jak silnie rosną realne wynagrodzenia, że sprzedaż detaliczna przyspieszy. Poprawiają się nastroje konsumentów i to też sprzyjać będzie ożywaniu gospodarczemu" - powiedział Kotłowski. Dodał, że rynek pracy osiągnął prawdopodobnie swój "dołek" w cyklu.

Według analityków NBP, inwestycje będą w najbliższych kwartałach drugim silnikiem wzrostu gospodarczego Polski po konsumpcji.

Reklama

"Oczekiwania są pozytywne, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy zagraniczne i firmy krajowe prywatne.(…) Wskazania dotyczące przyszłych inwestycji raczej są pozytywne. Spodziewamy się, że inwestycje będą drugim silnikiem wzrostu gospodarczego oprócz konsumpcji" - powiedział Kotłowski.

 

Zobacz również: Inflacja w Czechach luty 2024 – jest niespodzianka!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama