Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy krótkoterminowe - lipiec 2023 [inflacja, PMI, sprzedaż, podaż pieniądza, przemysł, PPI, zatrudnienie, płace, bezrobocie]

|
selectedselectedselected
Prognozy krótkoterminowe - lipiec 2023 [inflacja, PMI, sprzedaż, podaż pieniądza, przemysł, PPI, zatrudnienie, płace, bezrobocie] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obraz gospodarki, który wyłoni się z danych czerwcowych będzie mieszany. Z jednej strony będziemy obserwować obniżanie się inflacji producenckiej i konsumenckiej (ale bez większego udziału inflacji bazowej) a dane realne – choć zobaczymy poprawę w ujęciu rocznym – nie wykażą jeszcze jednoznacznie, że gospodarka przyspiesza. Dynamika płac nominalnych pozostanie wysoka. Obserwować będziemy więc kontynuację narracji, że inflacja opada, ale nadal nie uzyskamy przełomu w temacie pewności jej opadania „do celu”. Światło na ten ostatni proces rzuci nowa projekcja inflacyjna NBP. Podsumowaliśmy co zmieniło się w gospodarce od czasu publikacji projekcji poprzedniej (marzec).

 

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

03.07

PMI (pkt.)

cze

45,5

46,5

47

Nie ma tutaj wielkiej historii. Przemysł radzi sobie słabo, a wskaźniki koniunktury w strefie euro pogłębiają minima.

~05.0725.07

Stopa bezrobocia (%)

cze

5

5

5,1

Od pewnego czasu dostrzegamy subtelne pogorszenie sytuacji pod względem ilości bezrobotnych. Spodziewamy się kontynuacji takiego stanu rzeczy i względnie niskiego, sezonowego spadku w czerwcu.

13.07

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

maj

400

560

359

Eksport: -0,6% r/rImport: -6,9% r/r

14.07

Inflacja (% r/r)

cze

11,8

11,6

13

Flash poniżej oczekiwań naszych i rynku. Komentarz pod linkiem.

20.06

Zatrudnienie (% r/r)

cze

0,4

0,4

0,4

Zgodnie z konsensusem oczekujemy utrzymania dynamiki wzrostu zatrudnienia.

20.07

Płace (% r/r)

cze

12,4

12,1

12,2

W ubiegłym miesiącu płace zaskoczyły nas nieco in minus (niższa wartość) pomimo wypłat dodatkowych górniczych. Obstawiamy, że nie wszystkie z nich mogły zostać uchwycone w maju, stąd nieco wyższa od konsensusu prognoza.

20.07

Produkcja przemysłowa (% r/r)

cze

-0,5

-1,6

-3,2

Miesiąc temu byliśmy bardziej pesymistyczni, co się opłaciło. W czerwcu zakładamy ponownie słabość po stronie energii i pewną normalizację w pozostałych kategoriach.

20.07

PPI (% r/r)

cze

0,0

0,7

3,1

Wciąż podtrzymujemy, że deflacja w tej kategorii możliwa będzie w drugiej połowie roku. Z uwagi na liczne rewizje w dół nie możemy wykluczyć, że taki scenariusz może pojawić się już w czerwcu. Silny złoty i niskie ceny surowców także pomagają.

20.07

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

cze

-0,5

1,8

-0,7

Historia bez zmian - ciągły ruch w dół. Przyczyny też bez zmian: wysokie stopy nie pomagają.

21.07

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

cze

-5,1

-4,9

-6,8

Z uwagi na efekty bazy statystycznej zakładamy, podobnie jak rynek, poprawę na wskaźniku rocznym. Jednocześnie brak póki co wyraźnych sygnałów bardziej fundamentalnej poprawy.

24.07

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

cze

7,6

7,9

7,1

Akcja kredytowa choć rusza, to  w dalszym ciągu pozostaje relatywnie ospała. W czerwcu obstawiamy lekki spadek podaży pieniądza w ujęciu miesięcznym, co w efekcie plasuje naszą prognozę poniżej mediany oczekiwań.

 

Niewiele zmienia się w retoryce RPP w ostatnich miesiącach. Prezes Glapiński wciąż wspomina o możliwych obniżkach z końcem roku, uzależniając je jednak od napływających danych. Podobnie wypowiada się większość członków Rady. Czerwcowe dane mogą umacniać ich w przekonaniu, że taki scenariusz jest prawdopodobny, jednak w naszej ocenie, druga połowa roku już tak oczywista nie będzie. Obserwowane obecnie spadki inflacji powinny wyhamować (mniejsza baza). Dane o PKB zaskakują na razie w górę nie w dół (co powinno być proinflacyjne). Inflacja bazowa wyhamowuje, ale do niskich miesięcznych dynamik jeszcze daleko. Do tego dochodzą licytacje przedwyborcze - wpływ części z proponowanych zmian został już nawet przeliczony przez analityków NBP, ale naszym zdaniem to jeszcze nie koniec wyborczych pomysłów. Niezależnie od tego, będą one raczej proinflacyjne. W takim środowisku nie widzimy zbyt wielu możliwości do obniżek stóp w końcu roku. ​

 

Reklama

Nie widzimy też czynników, które pozwalałyby na przyspieszenie opadania inflacji w kierunku celu. Jeśli projekcja okaże się niższa niż poprzednia będzie to jasny sygnał, że NBP widzi ewolucję gospodarki inaczej niż my a dynamika modelu zależy od innych czynników (lub innych, być może bardziej optymistycznych założeń). Tak czy inaczej niższa projekcja poszerzy szparę w drzwiach do obniżek stóp procentowych. Jeśli okaże się jednak, że projekcja jest podobna lub nawet wyższa, temat obniżek zostanie naszym zdaniem szybko zakopany a RPP wycofa się rakiem z dyskusji o obniżkach stóp pod koniec roku. Reakcja rynkowa może być naszym zdaniem asymetryczna z uwagi na obecne pozycjonowanie pod dość szybkie obniżki stóp procentowych.

Zobacz także: Stagflacja w USA jednak nie taka straszna - kurs dolara dostaje mocnego kopa po publikacji danych o PKB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama