Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama

Problemy przemysłu Niemiec i Francji. Nowe dane PMI nie napawają optymizmem

|
selectedselectedselected

Poznaliśmy ważne odczyty z największych gospodarek Europy. Koniunktura w przemyśle pozostawia wiele do życzenia. Najnowsze dane stanowią mocny argument dla EBC, by kontynuować obniżki stóp procentowych.

Problemy przemysłu Niemiec i Francji. Nowe dane PMI nie napawają optymizmem
Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Europejski przemysł nadal pod kreską
  • Dane PMI wskazują, że negatywne nastroje są niemal w całej Europie

 

Przemysł w Europie: wciąż gorzej niż lepiej

Niemiecki przemysł wciąż mierzy się ze spowolnienien, a nowe dane nie pokazują obrazu poprawy sytuacji. Wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego w Niemczech wyniósł 40,6 pkt.

Co więcej, w ocenie niemieckich firm jest gorzej niż przed miesiącem. Wrześniowy wynik jest niższy w zeszłym miesiącu, gdy wyniósł 42,4 pkt.

Indeks PMI dla przemysłu powstaje co miesiąc na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm produkcyjnych. Oceniają oni, jak zmienia się sytuacja w firmach, np. pod względem produkcji, zamówień, zatrudnienia czy dostaw. Wynik powyżej 50 punktów oznacza rozwój sektora, a poniżej 50 jego spowolnienie.

 

Reklama

problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 1problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 1

Źródło: Macronext.

 

Niemcy nadal wypadają znacznie gorzej od reszty regionu, co wynika raczej z zaufania przedsiębiorstw niż konsumentów - czytamy w notce analitycznej ekonomistów JP Morgan.

Niemcy borykają się z wieloma problemami gospodarczymi, ale wysoka inflacja nie jest jednym z nich. Poniedziałkowe dane pokazały, że wskaźnik CPI w Niemczech wyniósł 1,6% rok do roku, co stanowi najniższy wynik od trzech lat. Stopa inflacji w Niemczech jest więc trzykrotnie niższa niż w Polsce.

 

W przemyśle Francji niewiele lepiej niż w Niemczech

Sytuacja w przemyśle francuskim również nie jest najlepsza. Wskaźnik PMI za wrzesień wyniósł 44,6 pkt., co jest nieco lepszym wynikiem niż prognozy analityków (44 pkt.) oraz powyżej ostatniego odczytu (43,9 punktu). 

Reklama

 

Wykres: Indeks PMI dla przemysłu we Francji 

problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 2problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

 

Bank of America zwraca uwagę, że perspektywy wzrostu we Francji są słabsze. "Oczekujemy wzrostu gospodarczego we Francji na poziomie 1,1% w tym roku, 0,9% w 2025 r. i 1,2% w 2026 r., przy inflacji HICP wynoszącej odpowiednio 2,4%, 1,8% i 1,7% - mówił BoA. 

 

Zeszły tydzień rozpoczął się gwałtownym spadkiem wskaźników PMI francuskiego sektora usług, a zakończył znacznie chłodniejszym raportem inflacyjnym, przy czym oba te czynniki przypisuje się częściowo słabnącym tymczasowym impulsom z Igrzysk Olimpijskich - komentował Goldman Sachs.

Reklama

 

Nieco lepiej (jednak wciąż poniżej wartości 50 punktów) wypadł wskaźnik PMI dla przemysłu we Włoszech. We wrześniu wyniósł on 48,3, podczas gdy prognoza zakładała 49 punktów.

 

Wykres: Indeks PMI dla przemysłu we Włoszech

problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 3problemy przemyslu niemiec i francji nowe dane pmi nie napawaja optymizmem grafika numer 3

Źródło: Trading Economics

 

Reklama

Ogółem, w europejskim przemyśle nadal koniunktura oceniana jest raczej negatywnie. Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro we wrześniu 2024 roku wyniósł 45 pkt. To wynik nieco lepszy od prognoz (44,8), ale jednocześnie niższy od sierpniowego odczytu (45,8).

Koniunktura w polskim przemyśle także nie jest najlepsza. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce osiągnął 48,6 punktów. Sytuacja w przeciętnej polskiej firmie produkcyjnej wciąż jest przeciętnie gorsza niż lepsza, co potwierdzają najnowsze dane z indeksu PMI. Taki stan rzeczy utrzymuje się od kwietnia 2022 roku.

 

Wykres: Indeks PMI dla przemysłu w Polsce

koniunktura w polskim przemysle nadal pod kreska grafika numer 1koniunktura w polskim przemysle nadal pod kreska grafika numer 1

Źródło: Macronext.

Reklama

 

Więcej na temat PMI w Polsce przeczytasz tutaj: Koniunktura w polskim przemyśle nadal pod kreską

 

Stopy procentowe w strefie euro: co dalej?

Kulejący przemysł w Niemczech oraz osłabiające się perspektywy wzrostu we Francji, a także w całej strefie euro, stanowią solidny argument dla EBC, aby kontynuować obniżki stóp procentowych.

“Dla Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dane o inflacji w Niemczech są kolejnym mocnym argumentem za ponownym rozważeniem obniżki stóp na październikowym posiedzeniu. Ostatnia seria rozczarowujących wskaźników nastrojów gospodarczych i niższych od oczekiwanych danych o inflacji dostarczyła nowych mocnych argumentów dla gołębi EBC” - wskazuje ING. 

“Po spadających wskaźnikach inflacji we Francji i Hiszpanii w zeszłym tygodniu, do tej listy dochodzą teraz również Niemcy i Włochy” -dodał.

Reklama

Eksperci z ING oceniają, że w miarę postępującej dezinflacji w strefie euro rynki prognozują sześć kolejnych obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez Europejski Bank Centralny, w tym jedną już w październiku.

 

Zobacz także: Izrael zaatakował Liban. Zobacz jak reaguje złoto i dolar

 

Czym jest Indeks PMI?

PMI (ang. Purchasing Managers' Index) to wskaźnik służący do oceny koniunktury w sektorze produkcji. Umożliwia on szybką analizę sytuacji w sektorze. Publikowany co miesiąc, jest powszechnie wykorzystywany przez analityków finansowych, inwestorów oraz rządy do oceny kondycji gospodarki. PMI pełni także funkcję narzędzia prognostycznego.

Indeks PMI dla przemysłu jest opracowywany na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm produkcyjnych. Oceniają oni zmiany w swoich przedsiębiorstwach w zakresie produkcji, zamówień, zatrudnienia oraz dostaw. Badanie to prowadzone jest co miesiąc w większości gospodarek europejskich.

Reklama

Uznaje się, że wskaźnik PMI powyżej 50 wskazuje na dobrą sytuację gospodarczą. Z kolei wynik poniżej 50 w danym sektorze czy wśród kontrahentów oznacza niekorzystne warunki i sytuację gospodarczą.

 

Zobacz także:  Co dalej z inflacją w Polsce? Znamy najnowsze prognozy


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama