Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemcy przemysł

Zamówienia w niemieckim przemyśle w styczniu 2023 roku poszły w dół już jedenasty miesiąc z rzędu, w ujęciu rocznym – wynika z danych opublikowanych dziś przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

 

  • Zamówienia w niemieckim przemyśle w styczniu 2023 roku urosły o 1% m/m (prognoza: -0,7% m/m).
  • W ujęciu rok do roku spadły o -10,9% (prognoza: -12,5% r/r).
  • Zamówienia krajowe spadły o -5,3% m/m, zamówienia zagraniczne wzrosły o 5,5% m/m.
  • Imponujący jest wzrost zamówień w sektorze budowy samolotów i statków kosmicznych: +138,5%.

 

Reklama

 

Trudno w to uwierzyć, ale taka jest prawda: zamówienia w niemieckim przemyśle w styczniu 2023 roku poszły w dół już jedenasty miesiąc z rzędu, w ujęciu rocznym.

Dane dotyczące niemieckiej gospodarki, podane dziś rano przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), nie napawają optymizmem. A to nie jest dobra informacja dla polskiej gospodarki, która przecież wciąż jest bardzo mocno powiązana z niemiecką.

Przypomnijmy, że Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. W pierwszych 5 miesiącach 2022 roku polski eksport do RFN wart był 38 mld euro (+15,2% r/r), natomiast import 30,5 mld euro (+26,7% r/r). I co prawda zmalał udział Niemiec w całości polskiego eksportu – z 28,9% do 27,9% - to jednak udział naszych zachodnich sąsiadów w naszym eksporcie to wciąż była niemal jedna trzecia całości.

Zobacz również: Zobacz co się dzieje ze spółką, która zasłynęła zakupem luksusowego jachtu

 

Reklama

 

Zamówienia w niemieckim przemyśle w ujęciu rocznym

Źródło: MacroNext

 

Zamówienia krajowe w dół, zagraniczne w górę

Zamówienia w niemieckim przemyśle w styczniu 2023 roku co prawda miesiąc do miesiąca urosły o 1%, i to była miła niespodzianka, bo analitycy spodziewali się -0,7% m/m, po zwyżce miesiąc wcześniej o 3,4%. Jednak w ujęciu rok do roku spadły o -10,9% (prognoza: -12,5% r/r, po zniżce w grudniu o -9,9% r/r).

Zobacz również: Globalna gospodarka stoi na skraju upadku?

Reklama

  

Indeks zamówień w niemieckim przemyśle

 

Źródło: Destatis

 

Jak zwracają uwagę statystycy, w styczniu 2023 r. zamówienia krajowe i zagraniczne w RFN wykazywały przeciwstawne tendencje. Podczas gdy zamówienia krajowe spadły o -5,3% m/m, zamówienia zagraniczne wzrosły o 5,5% m/m. Nowe zamówienia ze strefy euro spadły o -2,9%, podczas gdy zamówienia z reszty świata wzrosły o 11,2%. Wzrost zamówień z krajów spoza strefy euro wynikał głównie z dużych zamówień w sektorze budowy samolotów i statków kosmicznych.

Reklama

 

Imponujący wzrost zamówień w sektorze budowy samolotów i statków kosmicznych

Podobnie jak w przypadku zamówień krajowych i zagranicznych, również główne grupy przemysłowe w przemyśle poruszały się w przeciwnych kierunkach. Podczas gdy nowe zamówienia w sektorze dóbr inwestycyjnych wzrosły w styczniu 2023 r. o 8,9%, zamówienia w obszarze dóbr pośrednich spadły o -8,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nowe zamówienia w sektorze dóbr konsumpcyjnych spadły o -5,5%. Imponujący jest wzrost zamówień w sektorze budowy samolotów i statków kosmicznych (+138,5%), widać również wzrost zamówień na produkcję silników do pojazdów mechanicznych (+6,8%). Spadek nowych zamówień był szczególnie wyraźny w produkcji urządzeń elektrycznych: -22,3% (po wzroście o 34,3% w poprzednim miesiącu).

Obrót w przemyśle w styczniu 2023 roku wzrósł o 0,2% m/m. Rewizja danych ujawniła spadek o -1,5% w grudniu 2022 r. w stosunku do listopada 2022 r. (było: -1,7%). W styczniu 2023 roku obroty skorygowane kalendarzowo były o -0,4% niższe, niż w styczniu 2022 roku.

Zobacz również: Inwestorskie zyski coraz ważniejsze dla Skarbu Państwa. Oddala się szansa na likwidację podatku Belki

 

Indeks obrotów w niemieckim przemyśle

 

Reklama

Źródło: Destatis

Czytaj więcej