Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prezent na święta dla RPP. Prognozy krótkoterminowe - grudzień 2022 [Zatrudnienie, Przemysł, PMI, Inflacja, Płace, Podaż pieniądza, PPI, Sprzedaż, Bezrobocie]

|
selectedselectedselected
Prezent na święta dla RPP. Prognozy krótkoterminowe - grudzień 2022 [Zatrudnienie, Przemysł, PMI, Inflacja, Płace, Podaż pieniądza, PPI, Sprzedaż, Bezrobocie] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zbliżają się święta, więc inflacja postanowiła sprawić prezent RPP. Spadek indeksu z 17,9% r/r do 17,4% r/r rozwieje (ewentualne) wątpliwości w gronie decydującej części RPP czy podnosić stopy. Nie spodziewamy się podwyżek stóp, co z resztą jest naszym scenariuszem od wielu tygodni.

 

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

01.12

PMI (pkt.)

lis

42,6

42,8

42,0

Prognozowane ruchy na PMI są tak małe, że nie ma co do nich przywiązywać większego znaczenia. Wciąż będzie panował pesymizm. 

~04.1223.12

Stopa bezrobocia (%)

lis

5,2

5,1

5,1

Rynek pracy psuje się uporczywie, aczkolwiek subtelnie. W tym miesiącu powinno przeskoczyć wyżej.

14.12

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

paź

-700

-920

-1084

Eksport: +22,3% r/r, Import: +21,4% r/r.

15.12

Inflacja (% r/r)

lis

17,5

18,0

17,9

Wstępny odczyt wskazał na 17,4% r/r - komentarz pod linkiem. 

20.12

Zatrudnienie (% r/r)

lis

2,3

2,3

2,4

Na razie wiele się tu nie dzieje (przynajmniej wg naszych modelowych wskazań, którym uwierzyliśmy). 

20.12

Płace (% r/r)

lis

12,9

12,8

13,0

Spora zagadka tej rundy prognoz, a to wszystko za sprawą dodatków i premii w górnictwie (jak duża część z nich tradycyjnie zostanie wypłacona w grudniu, a ile spłynie już w lutym). Ryzyka wobec prognozy rozkładają się więc w górę.

20.12

Produkcja przemysłowa (% r/r)

lis

3,1

2,2

6,8

Produkcja zaczęła spowalniać i spowalniać będzie nadal. Trend jest nieuchronny. 

20.12

PPI (% r/r)

lis

21,0

21,1

22,9

Możliwe wyzerowanie zmian cen w przetwórstwie plus spadki cen energii. Po szczycie.

21.12

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

lis

-5,3

-1,6

3,9

Zygzakowatego ruchu w dół ciąg dalszy. W kwestii jego skali jesteśmy dość pesymistyczni (w porównaniu do rynku). We wskaźnikach brak jest jednak danych, które mogłyby sugerować inaczej.

21.12

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

lis

-3,1

0,3

0,7

W danych o PKB za 3Q konsument zaskoczył negatywnie. W październikowej sprzedaży też. Listopad wpisuje się w ten obraz. Black Friday (i jego wszystkie inne wcielenia) w tym roku nie był aż tak obfity (przynajmniej tak wynika z naszych obserwacji).

22.12

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

lis

5,4

5,9

7,0

Wolumeny kredytowe w odwrocie. Program rekompensat węglowych jeszcze chyba nie rozpędzony na dobre. Ostatnie 14-ste emerytury wypłacone. Musi być wolniej, a ostatnie zaskoczenia były in minus.

 

Trudno nie odnieść wrażenia, że od poprzedniej decyzji RPP wszystko gra na jej korzyść, tzn. dane makro dostarczają argumentów tym członkom Rady, którzy nie chcieli i nie chcą dalszych podwyżek stóp. Począwszy od słabych danych miesięcznych publikowanych w listopadzie, poprzez słabego konsumenta w całkiem dobrym wyniku wzrostu PKB za III kw. i w końcu kończąc na najważniejszym, czyli spadku inflacji z 17,9% do 17,4% r/r (według odczytu flash). Można spodziewać się więc argumentacji, że efekty pierwszych podwyżek stóp są coraz mocniej widoczne, zarówno w procesach cenowych jak i danych realnych. I to realne dane mogą coraz mocniej wybijać się na pierwszy plan - wszak to m.in. z troski o nie Rada zatrzymała się (naszym zdaniem na dobre) z podwyżkami stóp. Kolejny ruch w dół, ale nie w 2023 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama