Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Praca w XXI wieku. Kobieta dostała Nobla, ale o równych szansach na rynku pracy może pomarzyć?

|
selectedselectedselected
Praca w XXI wieku. Kobieta dostała Nobla, ale o równych szansach na rynku pracy może pomarzyć? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tegoroczna Nagroda (Banku Szwecji im. Alfreda) Nobla z ekonomii została przyznana Claudii Goldin za “pogłębienie naszej wiedzy o sytuacji kobiet na rynku pracy”. Nagroda jest uznaniem ogromnego wkładu, jaki amerykańska ekonomistka miała w tworzenie całej dziedziny ekonomii zajmującej się rygorystycznym pomiarem nierówności pomiędzy płciami na rynku pracy. My chcieliśmy dziś opowiedzieć historię o nierównościach na rynku pracy w ogóle. Czy warto się nimi przejmować, skąd się biorą, co można z nimi zrobić? To dłuższa opowieść. Nigdy dotąd nie publikowaliśmy tak obszernego tekstu. Ujęcie jest nietypowe, ale to ocenicie sami.

 

 

W tekście Dlaczego ekonomista się myli padło następujące stwierdzenie:

Reklama

Znam założenia wielu szkół ekonomii (a jak nie znam, to szybko znajdę i przyswoję - przynajmniej dopóki nie zapomnę), potrafię czytać prace o modelach, które się na nich buduje i stosować je adekwatnie do problemu, który muszę rozwiązać. Nie ma jednak mowy, abym te modele od podstaw budował. Od tego są akademicy na uczelniach, w bankach centralnych i innych instytucjach. Robią tam świetną robotę, ale to nie moja działka. Z przyjemnością zawsze z nimi rozmawiam i korzystam z ich odmiennego spojrzenia na świat (być może czasem nawet wzajemnie się inspirujemy). Ich warsztat nie jest jednak kluczowy w mojej pracy i go nie posiadam. 

Marcin Mazurek

Nigdy dotąd nie wypowiadaliśmy się o ekonomicznych "Noblach", bo nie uznawaliśmy, że mamy na ten temat do przekazania cokolwiek ciekawego. Zawsze oddawaliśmy pole akademikom i z przyjemnością zamieszczaliśmy tutaj ich opinie. Dla Claudii Goldin robimy wyjątek, ale - po swojemu. Po pierwsze, nie nawiązujemy w ogóle do tematu, za który ekonomistka została nagrodzona ("for having advanced our understanding of women’s labour market outcomes" - link). Nie odnosimy się, bo uważamy, że mimo wszystko to nagroda za całokształt twórczości. A twórczość noblistki i jej wkład w zrozumienie rynku pracy i nierówności płacowych jest imponująca. Po drugie, nie oddajemy głosu akademikowi, lecz z nim współpracujemy (żeby nie było, że się nie znamy).

 

Zobacz także: Chyba musimy się przyzwyczaić do obecnego poziomu stóp procentowych. RPP nie planuje zmian?

 

 

Reklama

Z akademikiem tym mieliśmy ogromną przyjemność pracować w mBanku. Potem postanowił się skupić na nauce i wyjechać z kraju. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie. To Marek Ignaszak. Od słowa do słowa zrodził się pomysł, aby twórczość Claudii Goldin potraktować całościowo i opisać nie tyle fragment jej badań dotyczących kobiet, lecz ogólny fenomen rozwarstwienia płacowego. Jednym z zainteresowań badawczych Marka jest postęp technologiczny i okazało się, że to pasuje idealnie, aby przedstawić noblistkę w nietuzinkowy sposób (dlaczego - przeczytajcie całość). 

Zdecydowaliśmy, że tekst nie zostanie przepisany na format, którego zwykle używamy, bo nie znaleźliśmy sposobu, aby nie pozbywać się interaktywnych wykresów (a są ważną jego częścią).   

Link: https://marekignaszak.github.io/goldin.html

 

Praca w XXI wieku. Kobieta dostała Nobla, ale o równych szansach na rynku pracy może pomarzyć? - 1Praca w XXI wieku. Kobieta dostała Nobla, ale o równych szansach na rynku pracy może pomarzyć? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama