Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Popyt na kredyt rośnie – co stymuluje taki wzrost mimo wciąż wysokich stóp procentowych i inflacji?

|
selectedselectedselected
Popyt na kredyt rośnie – co stymuluje taki wzrost mimo wciąż wysokich stóp procentowych i inflacji? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj NBP opublikował raport o sytuacji na rynku kredytowym za 3Q’23. Wnioski są ciekawe. Per saldo popyt na tego rodzaju finansowanie ma wzrosnąć, ale będzie hamowany przez same banki, które zaostrzają politykę kredytową w każdym obszarze w trudnym otoczeniu makroekonomicznym. Zresztą wzrost popytu na kredyt (znaczny) był obserwowany już w poprzednim kwartale wśród gospodarstw domowych. Spadał w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a stabilizował się po stronie dużych firm.

 

 

Wg ankiety NBP te ostatnie mają się włączyć do wyścigu po kredyt w 3Q’23. Wciąż pod presją ma pozostać obszar MSP, zarówno od strony popytowej jak i podażowej. Gospodarstwa domowe, pomimo wysokich stóp procentowych, mają się wykazywać zwiększonym apetytem na kredyt, zarówno konsumpcyjny jak i mieszkaniowy. W przypadku hipotek jest to oczywiście w istotnej mierze stymulowane nowym produktem - Bezpieczny Kredyt 2%, a także poluzowaniem regulacyjnym dot. wyliczania zdolności kredytowej, co już w 3Q’23 ożywiło hipoteki.

Zobacz także: Co nam powiedziała najnowsza ankieta kredytowa NBP? – kryteria przyznawania kredytów ciągle ulegają zmianom

Reklama

 

 

Popyt na kredyt rośnie – co stymuluje taki wzrost mimo wciąż wysokich stóp procentowych i inflacji? - 1Popyt na kredyt rośnie – co stymuluje taki wzrost mimo wciąż wysokich stóp procentowych i inflacji? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama