Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski PMI osiągnął nowy rekord. Nowe zamówienia rosną w najszybszym tempie w historii badań!

|
selectedselectedselected
Polski PMI osiągnął nowy rekord. Nowe zamówienia rosną w najszybszym tempie w historii badań! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźnik PMI w przetwórstwie wzrósł w czerwcu do 59.4pkt z 57.2pkt w maju. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek wskaźnika do 57.1pkt.

Z informacji opublikowanych przez Markit wynika,

że w czerwcu br. tempo ekspansji w przemyśle zarejestrowało rekordową wartość drugi miesiąc z rzędu, a poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w bezprecedensowym stopniu. Nowe zamówienia wzrosły w najszybszym tempie w historii badań, napędzając wzrost produkcji, zatrudnienia oraz aktywności zakupowej. Najnowsze dane wykazały również bezprecedensowe presje inflacyjne oraz bezprecedensowe opóźnienia w dostawach środków produkcji do polskich fabryk.

Wnioski:

Wskaźnik PMI w polskim przetwórstwie osiągnął w czerwcu br. najwyższy w historii badań poziom, przebijając po raz kolejny oczekiwania rynkowe. Z danych Markitu wynika, że w bardzo szybkim, wręcz rekordowym tempie, rosną wszystkie subkomponenty wskaźnika, a w szczególności zamówienia, produkcja i zatrudnienie.

To, co niepokoi,

to cały czas obserwowane niedobory podaży surowców i wąskie gardła w transporcie, które mocno podbijają koszty produkcji. Wg badań Markitu tempo inflacji odnotowało w czerwcu br. rekordowy poziom, czwarty miesiąc z rzędu. Niestety koszty te przenoszone są na klientów, rosną zatem ceny wyrobów gotowych, co odzwierciedla publikowany co miesiąc wskaźnik CPI.

Publikowane w ostatnich miesiącach odczyty wskaźnika PMI wskazują,

Reklama

że polska gospodarka ma przed sobą okres intensywnego wzrostu. W szczególności, świetlana przyszłość czeka polski przemysł. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ten obszar gospodarki będzie stał za dynamicznym przyspieszeniem wzrostu PKB.

Gorzej może nadal performować sektor usług,

zwłaszcza jeśli 4 fala pandemii będzie zmuszać rządy, także w Polsce, do wprowadzania ponownych restrykcji i ograniczeń. Kosztem tego dynamicznego rozwoju już jest, i nadal będzie, wysoka inflacja. Nie tylko w tym roku, ale w mojej ocenie także w roku przyszłym. Dlatego konieczne będzie rozpoczęcie zacieśniana polityki monetarne, i to najprawdopodobniej już w tym roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Monika Kurtek

Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy


Reklama
Reklama