Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska: W danych realnych wszędzie minusy

|
selectedselectedselected
Polska: W danych realnych wszędzie minusy  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wszystkie odczyty z realnej gospodarki za marzec podążyły w jednym kierunku - w dół. Wśród nich najsłabiej prezentowała się sprzedaż detaliczna, która spadła o 7,3% r/r. Dane są spójne z naszą prognozą spadku PKB w I kw. 2023 w ujęciu rocznym (i kwartalnym). Celujemy nadal w -1,2% r/r i czujemy się z tą prognozą - dzięki wczorajszym danym - bardziej komfortowo. Prawdopodobieństwo zaskoczenia w dół wzrosło.

 

Jaki wzrost PKB w I kwartale?

Po danych za luty, nasz nowcastingowy model, który ma szacować wzrost PKB wskazywał na -1,4% r/r. Po zestawie marcowych danych prognoza przesunęła się do -2% r/r. Ruch w dół o 0,6pp. obrazuje skalę negatywnego zaskoczenia danymi pewnie nawet lepiej niż zaskoczenie rynkowego konsensusu.

Polska: W danych realnych wszędzie minusy  - 1Polska: W danych realnych wszędzie minusy  - 1

 

Model ten ostatnio zaniżył wzrost PKB

Reklama

Choć rozbieżności między modelami są tym razem dość wąskie, należy brać pod uwagę dodatkowe okoliczności. Po pierwsze, nie mamy widoczności odnośnie do stanu usług. Zwykle nie było sensu zakładać, że sektor konsumencki jakoś nadmiernie rozjeżdżał się w wydatkach na towary i usługi. Ostatnie dwa lata to jednak szkoła życia, że może być inaczej. Pewną wskazówką mogą być wskaźniki koniunktury w strefie euro z wybujałą sferą usługową. Przeważa więc prawdopodobieństwo, że konsument wydał więcej niż wskazują realne dane o sprzedaży. Po drugie, w I kwartale mieliśmy do czynienia z mocnym eksportem netto. Oczywiście wiele zależy od cen oraz akcji podejmowanych niezależnie od koniunktury (zakończył się proces gromadzenia zapasów inicjowany albo "umowami" z Ukrainą, albo działaniami rządowymi). W danych jest jednak na pewno pierwiastek związany z popytem wewnętrznym. Było go mniej (wygląda na to, że to widzimy) i być może zmieniła się jego struktura (więcej spożycia krajowego choćby z uwagi na mocne usługi). W takiej sytuacji wyższy eksport netto to nie tylko czynnik bilansujący niższe spożycie, ale jednocześnie coś, co faktycznie dołożyło do wzrostu PKB. Po trzecie, zapasy. Czekamy na niższe zmiany i proces ten idzie powoli. Nawet jeśli istotnie spadły istnieje spore prawdopodobieństwo, że widać to też w eksporcie netto. Tym samym nawet negatywny scenariusz zapasowy ma w sobie przynajmniej pewien pierwiastek poprawy w eksporcie netto. Jak widać, układanka jest skomplikowana i bardzo trudno rozwikłać ją w ujęciu formalnym, gdy dane, które posiadamy są jedynie fragmentaryczne. Biorąc pod uwagę powyższe, pozostajemy przy prognozie -1,2% r/r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama