Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska inflacja poniżej 2%! Wstępne dane GUS za marzec okiem analityków

|
selectedselectedselected
Polska inflacja poniżej 2%! Wstępne dane GUS za marzec okiem analityków
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok temu ciężko było uwierzyć, że napiszemy podobny tytuł w komentarzu do krajowej inflacji. Właśnie wtedy główny wskaźnik wzrostu cen w Polsce bił swoje rekordy powyżej 15% r/r. Wysoka baza odniesienia, szereg działań administracyjnych oraz gaśnięcie impetu wzrostu cen żywności przyczyniły się jednak do tego, że tegoroczną wiosnę witamy z inflacją poniżej centralnego celu NBP. Jednocześnie warto uświadomić sobie, iż jest to najpewniej najniższy odczyt w tym roku. Dalej zaczną się schody...

Inflacja w marcu spadła w ujęciu rocznym do 1,9% wobec 2,8% w lutym. Oznacza to, iż w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2%. Wstępne dane GUS są więc zgodne z naszymi szacunkami i stanowią jednocześnie pozytywne zaskoczenie dla konsensusu rynkowego, który dostrzegał potencjał do spadku do powyżej 2%. 

 

polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 1polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 1

Reklama

 

Zręby szczegółów danych marcowych nie są specjalne zaskakujące. Ceny paliw wzrosły o symboliczne 0,1% m/m, ceny energii obniżyły się o 0,4% m/m (lekkie zaskoczenie w dół), zaś ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2% m/m. Wynik w tej ostatniej kategorii oznacza, że w ujęciu rocznym zanotowaliśmy wynik w okolicy 0%. Dodajmy, że rok temu inflacja w żywności oscylowała w okolicy 20%. 

 

Zobacz także: Amerykańska gospodarka zaskakuje pod nieobecność europejskich rynków

 

polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 2polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 2

Reklama

polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 3polska inflacja ponizej 2 wstepne dane gus za marzec okiem analitykow grafika numer 3

 

Istotniejsze jest to, co podziało się z inflacją bazową. Według wstępnych szacunków, na podstawie dzisiejszych danych GUS, dostrzegamy spadek tej części koszyka do 4,6% w ujęciu rocznym, wobec 5,4% przed miesiącem. W dużej mierze jest to efekt bazy statystycznej. Patrząc na dane odsezonowane nie zmieniło się w zasadzie nic, wciąż oscylujemy tutaj w okolicy 0,3-0,4% m/m. Zatem zannualizowaną miarę rozpędu inflacji bazowej wciąż szacować można na solidne 4%+. 

Jednocześnie pamiętajmy, że aktualnie znajdujemy się dopiero w momencie budzenia się aktywności gospodarczej do życia (zwłaszcza po stronie konsumenta). Pierwsza fala takiego ruchu powinna okazać się względnie nieinflacyjna, choć wysoki wzrost płac sprawy nie będzie ułatwiać. W drugiej połowie roku, gdy spodziewamy się istotniejszego przyspieszenia wzrostu PKB, impet wzrostu cen bazowych może znowu lekko wzrosnąć. Nasz pogląd dotyczący wpływu wzrostu PKB na inflację, który prezentowaliśmy przy okazji naszej rocznej publikacji, został ostatnio poniekąd podchwycony przez analityków NBP. Ich zdaniem również wzrost PKB powyżej 3,5% w obecnym środowisku może okazać się inflacyjny. 

W efekcie sądzimy, że marzec stanowi tegoroczne minimum inflacji ogółem, zaś inflacja bazowa powinna takowe osiągnąć za 1-2 miesiące. W kwietniu lekko dać o sobie znać powinno przywrócenie 5% stawki VAT na żywność, choć najpewniej obędzie się bez przełożenia tejże podwyżki w stosunku 1:1 przez największe dyskonty. Spodziewamy się jednak, że z czasem ceny będą podnoszone, co powinno poskutkować miesięcznym wzrostem cen żywności w kolejnych kilku miesiącach. 

Reklama

A czy bank centralny może twierdzić, że sprowadził inflację do celu? Tu się już wypowiedzieliśmy wcześniej.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama