Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka na językach – krajowe dane na pierwszym planie

|
selectedselectedselected
Polska gospodarka na językach – krajowe dane na pierwszym planie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowy kalendarz otwiera się listopadowymi publikacjami GUS (godz. 10:00). Nasze prognozy zakładają nieco niższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń (10,4% r/r, kons. 11,2 r/r), wyższą dynamikę produkcji przemysłowej (2,5% r/r, kons. 0,8% r/r) oraz brak zmiany zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (kons. -0,1% r/r). W przypadku inflacji producenckiej szacunki BGK są zbliżone do konsensusu (-3,8% r/r). Również o godz. 10:00 poznamy rachunek bieżący ze strefy euro za ub.m. (poprz. +31 mld euro). Po południu zza Oceanu napłyną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (kons. 3,77 mln SAAR) oraz indeks nastrojów konsumentów przygotowany przez Conference Board (kons. 104 pkt).

 

Amerykański rynek nieruchomości pozytywnie zaskoczył

Za nami umiarkowanie pozytywny dzień na bazowym FI. Budny delikatnie umacniały się od początku europejskiej sesji, a krzywa długu za Oceanem była stabilna. Spokoju na zagranicznych obligacjach nie zaburzyły również dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. za listopad. Wyraźnie wyżej od oczekiwań wypadły rozpoczęte budowy domów (1,56 mln SAAR, kons. 1,36 mln) osiągając najwyższą wartość od pół roku. Zgodne z konsensusem natomiast były pozwolenia na budowę – 1,46 mln SAAR. Solidne odczyty inwestorzy prawdopodobnie odbierają w szerszym kontekście. Cały czas relatywnie dobrze wypadają dane z rynku pierwotnego, gdzie mimo wysokich stóp procentowych popyt jest stosunkowo wysoki. Jest to jednak rezultat elastyczności deweloperów, którzy obniżają ceny oraz zmniejszają powierzchnie oferowanych domów, a nie nowego boomu w sektorze. Z drugiej strony rynek wtórny jest w depresji – sprzedaż w październiku była najniższa od ponad 20 lat (dziś są odczyty za listopad). Wynika to z braku chęci pozbywania się nieruchomości, które były zakupione/refinansowane niskooprocentowanym kredytem.

Ostatecznie na głównych węzłach krzywa UST przesunęła się równolegle w dół o 2 pb. do odpowiednio 4,41% (2Y), 3,93% (10Y) oraz 4,03% (30Y). W przypadku Bunda dochodowość obniżyła się na głównych węzłach o -3, -4 oraz -7 pb. do odpowiednio 2,52% (2Y), 2,02% (10Y) oraz 2,21% (10Y). Rano bazowemu FI pomagają wyraźnie niższe odczyty inflacji z Wielkiej Brytanii (3,9% r/r, kons. 4,4% r/r, w dla komponentu bazowego 5,1% r/r przy kons. 5,6% r/r). Pierwsze kwotowania na Bundzie są ok 5 pb. poniżej wczorajszego zamknięcia. Poza tym ruchem nie spodziewamy się jednak większej zmienności na bazowym FI w kolejnych godzinach.

 

Zobacz także: Nowy projekt budżetowy przyjęty pozytywnie – obawy fiskalne opadły

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama