Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: według członków RPP czeka nas mocne hamowanie. Czy jednocyfrowa inflacja pod koniec 2023 jest możliwa?

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: według członków RPP czeka nas mocne hamowanie. Czy jednocyfrowa inflacja pod koniec 2023 jest możliwa? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: według członków RPP czeka nas mocne hamowanie. Czy jednocyfrowa inflacja pod koniec 2023 jest możliwa? - 1Polityka pieniężna w Polsce: według członków RPP czeka nas mocne hamowanie. Czy jednocyfrowa inflacja pod koniec 2023 jest możliwa? - 1

 

Henryk Wnorowski (23.02.2023)

Nie widzę jednak uzasadnienia dla rozmowy o perspektywie obniżek stóp procentowych już dzisiaj, bo inflacja nadal jest wysoka, a osiągnięcie celu inflacyjnego to ciągle odległa perspektywa. Nadal oficjalnie komunikujemy, że cykl podwyżek nie został zakończony. (…) Nie wydaje mi się, żeby zaostrzenie retoryki przez główne banki centralne i wzrost wycen dla docelowych poziomów stóp procentowych na tych rynkach miały wpływ na decyzje RPP. Takie działania tych banków centralnych służą jednocześnie dezinflacji w Polsce. Fakty są takie, że Fed i EBC zaczęły swoje cykle podwyżek znacznie później niż RPP i do tej pory zacieśniły politykę w znacznie mniejszej skali niż my, więc mają jeszcze sporo przestrzeni do działania.

Joanna Tyrowicz (20.02.2023)

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw: 13,5 proc. rdr, w ujęciu miesięcznym trudno oceniać, bo sezonowość, a do tego Polski Ład dużo namieszał, ale w transporcie 25 proc. rdr (10 proc. zatrudnienia w SP), a w głównych sekcjach (przetwórstwo, handel i naprawy + transport, razem 67 proc. zatrudnienia w SP) dynamika mdm jest dodatnia nawet bez odsezonowania i skorygowania o Polski Ład. Oczywiście, nadal wzrost rdr jest niższy niż inflacja (poza transportem). Taki wzrost wynagrodzeń nominalnych jest dalece niespójny z celem infl. w Polsce.

Cezary Kochalski (17.02.2023)

Dane, które mamy w tej chwili nie wskazują na możliwość obniżek stóp procentowych. Uważam za słuszne, że Rada dotychczas dyskusję na temat ewentualnych obniżek stóp procentowych uznawała za zbyt wczesną, nie wskazywała konkretnych punktów, przy których mogłaby to rozważać. Osobiście nie mam wątpliwości, że Rada działa w sposób wyważony i nie przeoczy momentu na dyskusję o takim scenariuszu; póki co - jest zbyt wcześnie

Ludwik Kotecki (16.02.2023)

…ja nie jestem takim optymistą jak niektórzy. To znaczy ja nie widziałbym jednak inflacji na poziomie przede wszystkim 6% z końcem roku. Raczej bym się spodziewał, że to będzie 10 plus.

Gabriela Masłowska (15.02.2023)

Z uwagi na charakter przewidywanych krajowych i globalnych uwarunkowań makroekonomicznych RPP może sobie pozwolić na utrzymywanie stóp na dotychczasowym poziomie i przyjęcie postawy wyczekującej. Co więcej, uważam, że wysoce prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w naszym kraju na poziomie 6,75 proc. w okresie najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

Dopiero prawdopodobnie najwcześniej na przełomie 2023 i 2024 roku pojawią się warunki, w których będzie można rozważyć redukcję stóp. Jednym z takich warunków jest (…) znaczne obniżenie się inflacji bazowej

Adam Glapiński (9.02.2023)

Z tego co wiemy dzisiaj, obecny poziom stóp jest właściwy. Nie uważamy, że inflacja jest już opanowana, jest nadal bardzo wysoka. (…) Nasze stanowisko, jako NBP, jest takie, że jest za wcześnie, by mówić o obniżkach stóp procentowych. My nawet formalnie nie zamknęliśmy cyklu podwyżek, tylko tak jak zapowiadaliśmy, do końca lutego tego na pewno nie zrobimy. Dlatego, że styczeń i luty są pewną zagadką, w sensie jak podwyżki cen administrowanych ostatecznie zostaną zrealizowane. Zostawiamy sobie furtkę, żeby podwyższyć stopy, ale zakładamy, że jeśli wszystko pozostanie według scenariusza w projekcji, to w pewnym momencie w końcu pojawi się przestrzeń do obniżek. Kiedy to będzie, to trudno powiedzieć. Jak mnie pan spyta o to w maju, czy w czerwcu, to coś będzie można powiedzieć. Teraz jest przedwcześnie.

Przemysław Litwiniuk (26.01.2023)

W roku wyborczym dużo będzie zależało od polityki fiskalnej rządu, czy będzie ona rzeczywiście neutralna, jeśli chodzi o kwestie podaży pieniądza, czy jednak proinflacyjna. Deklarowanie na tym etapie kontynuacji realizacji instrumentów, które nie mają charakteru dezinflacyjnego, nie jest pożądane z punktu widzenia skuteczności misji podmiotu prowadzącego politykę pieniężną.

Ireneusz Dąbrowski (20.01.2023) (12.01.2023)

Czeka nas wydaje się silne hamowanie inflacji. W związku z tym jednocyfrowa inflacja na koniec roku jest bardzo prawdopodobna.

Moim zdaniem na przełomie roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych, jest duże prawdopodobieństwo tego.

Iwona Duda (20.01.2023)

To wciąż podbija podażowy komponent inflacji, który odpowiada za 2/3 jej całości. Rada może oddziaływać tylko na komponent popytowy inflacji, czyli na 1/3 całej inflacji konsumenckiej. Rozważania na temat obniżek stóp procentowych moim zdaniem są przedwczesne.

Wiesław Janczyk (2.12.2022)

Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama