Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce: marzec zweryfikuje dalszą część roku

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce: marzec zweryfikuje dalszą część roku | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna w Polsce: marzec zweryfikuje dalszą część roku - 1Polityka pieniężna w Polsce: marzec zweryfikuje dalszą część roku - 1

 

Gabriela Masłowska

(12.01.2024)

Nie spodziewałabym się w tej chwili, zdecydowanie, ani obniżki, ani też podniesienia stóp procentowych. Różne są przewidywania i prognozy, ale - żeby być bardziej wiarygodni - musimy jednak poczekać do marca, żeby przekazać informację, co się będzie działo w drugiej połowie roku.

Ja mam nadzieję, że przejdziemy stopniowo do obniżek stóp procentowych, ale trudno jest w tej chwili wskazać, kiedy to będzie.

Henryk Wnorowski

(11.01.2024)

Ja osobiście w większości konfiguracji nie widzę w tej chwili konieczności powrotu do podwyżek stóp procentowych. Generalnie w mojej ocenie sytuacja wygląda dobrze. Dzisiaj ona wygląda nawet bardzo dobrze. Natomiast bez względu na to, co się wydarzy po marcu i później, (co jest ważniejsze) czerwcu – po końcu czerwca, to myślę, że takiej konieczności nie będzie.

Generalnie tak, jak wczoraj mówił pan prezes, ja tutaj się zgadzam, że na tę chwilę nie ma lepszej postawy Rady Polityki Pieniężnej, jak postawa wiat-and-see. Celowo użyłem tutaj słowa postawa, żeby podkreślić jednak względnie krótkotrwały charakter tej postawy. Nie mówię o strategii, która zwykle się kojarzy z dłuższym horyzontem, więc zobaczymy jak to się wszystko potoczy. Czekamy na kolejne odczyty i czekamy na nasze twarde dane, bo do nich mamy bardzo duże zaufanie, czyli na naszą marcową projekcję. I to będzie takie kluczowe do podejmowania dalszych decyzji.

Ludwik Kotecki

(11.01.2024)

Czeka nas okres niskiej inflacji, ale po niej wracamy niestety do nieprzyjemnej normalności, to znaczy podwyższonej inflacji na poziomie pewnie 5 do 7 proc., może nawet wyżej. Ale raczej bym stawiał 7 proc. jako granicę górną. Wszystko zależy od słynnych tarcz, które w dalszej części roku będą nam wygasać.

W tej chwili ciągle jest dużo rzeczy do zrobienia w polityce pieniężnej. Musimy zakotwiczyć te oczekiwania. To zakręcenie, czy odgięcie się, czy zatrzymanie obniżania oczekiwań w ostatnim okresie jest wynikiem tego, co się wydarzyło ze stopami we wrześniu i październiku (obniżki stóp o 75 i 25 pb. - PAP). To było za wcześnie. To był sygnał, którego niektórzy nie zrozumieli, a jeżeli już, to zinterpretowano to tak, że RPP nie jest zdeterminowana do tego, żeby walczyć z inflacją, a w związku z tym inflacja nie zbiegnie do celu

Adam Glapiński

(10.01.2024)

Na pewno inflacja będzie wyższa (w II poł. 2024 r.), czy na tyle, by podwyższać stopy - zdecyduje Rada. Mogę chyba zaryzykować – że wątpię. Te stopy są nadal – jak na polskie warunki – wysokie. One mrożą, stabilizują gospodarkę, wydaje się pozytywnie. Te stopy mają sens, jeśli w dłuższym czasie działają i są przewidywalne.

Jako przedsiębiorca, osoba związana z handlem tak bym założył, że do końca marca pewnie te stopy będą stały, a potem raczej nie wzrosną, chyba że regulacje by się gwałtownie zmieniły (...), ale nie ma powodu, by się gwałtownie zmieniły.

Szczególną wagę będziemy przywiązywać do inflacji bazowej. Wskaźnik inflacji bazowej RPP przyjmuje teraz jako główny wskaźnik, który analizuje przy podejmowaniu decyzji, bo inflacja bazowa jest wolna od elementów niepewnych (...). Inflacja bazowa jest dla nas najbardziej miarodajna, jeśli chodzi o źródło naszych decyzji.

Ireneusz Dąbrowski

(28.12.2023)

Rada Polityki Pieniężnej powinna poczekać do marca 2024 r. z decyzjami ws. stóp procentowych, wówczas będzie znana najnowsza projekcja NBP i kształt polityki fiskalnej

Inflacja CPI w marcu '24 może znaleźć się w przedziale 3,4-3,9 proc.

Przemysław Litwiniuk

(30.11.2023)

Nie spodziewam się istotnych zmian, jeżeli chodzi o krajobraz w tym zakresie. Odczyt rdr (w listopadzie) może być na podobnym poziomie jak w październiku, 6,6 proc., 6,7 proc. może, rok do roku. W moim przekonaniu, przynajmniej do marca, nie będzie żadnych ruchów, jeśli chodzi o stopy procentowe.

Joanna Tyrowicz

(23.11.2023)

Po ostatnich decyzjach RPP, inflacja zostanie z nami na dłużej, a i przed obniżkami nie zbiegała do celu do końca 2025 roku. Obecnie nie mamy nawet 50 proc. szans zaczepić się na 3,5 proc. w 2025 roku, a 2,5 proc. jest nadal daleko poza zasięgiem. Wskazują na to kolejne projekcje NBP. Szczególnie symptomatyczna jest tu najnowsza projekcja, która uwzględnia już pierwsze obniżki stóp procentowych. Sytuacja w naszej gospodarce jest zbyt dobra, by pomogło to obniżać inflacje przy bieżącym poziomie stóp.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama