Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna w Polsce 2022 - Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu w średnim okresie

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna w Polsce 2022 - Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu w średnim okresie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje cykl podwyżek stóp procentowych. Wybuch wojny w Ukrainie, której efektem było m.in. osłabienie złotego oraz pogorszenie perspektyw inflacji skłonił Radę do przyspieszenia tempa zacieśniania i podwyżki stóp proc. w marcu o 75 pkt. baz., a w kwietniu o kolejne 100 pkt. baz. Po tym ruchu stopa referencyjna wynosi 4,50%.

Pomimo tak radykalnego zaostrzenia polityki pieniężnej realne stopy procentowe w Polsce pozostają silnie ujemne. Ze względu na osłabienie złotego jakie nastąpiło po wybuchu wojny w Ukrainie indeks restrykcyjności polityki pieniężnej jest tylko nieznacznie wyższy niż przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp proc., co wskazuje na utrzymanie łagodnych warunków monetarnych. Niekorzystne oczekiwania co do inflacji i oddalająca się perspektywa sprowadzenia jej do celu banku centralnego oznaczają, że cykl podwyżek oprocentowania będzie kontynuowany, a jego skala będzie silniejsza niż nasze oczekiwania z grudnia.

Polityka pieniężna w Polsce 2022 - Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu w średnim okresie - 1Polityka pieniężna w Polsce 2022 - Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu w średnim okresie - 1

Dalszych podwyżek stóp procentowych spodziewamy się pomimo oczekiwanego osłabienia wzrostu gospodarczego. Prezes NBP A .Glapiński powiedział, że Rada jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu NBP. W warunkach spodziewanej ekspansji fiskalnej oznaczać to będzie konieczność silniejszego dostosowania po stronie stóp procentowych. Z tego też powodu rośnie ryzyko utrzymania wysokich stóp proc. przez dłuższy czas niż wydawało nam się dotychczas.

Reklama

Czynnikiem sprzyjającym obniżce inflacji w średnim okresie byłaby integracja części uchodźców z Ukrainy z krajowym rynkiem pracy, co wsparłoby rozładowanie napięć płacowych, a także spadek cen surowców w wyniku zakończenie wojny w Ukrainie i/lub hamowania wzrostu gospodarki globalnej, w szczególności chińskiej. Realizacja tych założeń obarczona jest jednak dużą niepewnością. Teraz natomiast Rada musi walczyć o zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych oraz wsparcie złotego, co wymaga dalszych podwyżek stóp procentowych. W naszej ocenie RPP podniesie stopy w tym cyklu do co najmniej 5,50%.

Ryzyka skierowane są w stronę silniejszych podwyżek, a ich zakres uzależniony będzie m.in. od skali poluzowania polityki fiskalnej. Im silniej rząd będzie zwiększał deficyt budżetowy tym RPP może silniej podnosić stopy procentowe. Wydaje się, że docelowy poziom stopy referencyjnej powinien ustalić się w okolicach 6%. Skłonność Rady do bardziej agresywnych podwyżek może ograniczać pespektywa wyhamowania wzrostu gospodarczego, jednak ekspansywna polityka fiskalna zakres spowolnienia dynamiki PKB będzie ograniczać.

 

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama