Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po RPP, przed czas EBC

|
selectedselectedselected
Po RPP, przed czas EBC | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RPP nie zaskoczyła. Podwyżka o 25pb to konsensusowy ruch. Najprawdopodobniej nie ostatni, ale jesteśmy już bardzo blisko końca. Dziś na 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Glapińskiego po decyzji. Dziś też decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie EBC. Tu spodziewamy się ostrzejszych kroków i podwyżki o 75pb.

EBC zaczął cykl podwyżek w lipcu i tak długo jak sytuacja w realnej gospodarce będzie na to pozwalać (czyli niezbyt długo), będzie je kontynuował. Dotychczasowe głosy z grona Banku (chodzi tu głównie o I. Schnabel) wskazują na jastrzębie nastroje. Przedsmak tego mieliśmy już przy pierwszej podwyżce (przecież EBC w swoim forward guidance zapowiadał ruch o 25pb, a zdecydował się na 50b). Spodziewamy się kolejnych podwyżek w dalszej części roku, choć EBC nie będzie tak zdeterminowany jak np. Fed (albo inaczej: super-determinacja zakończy się na dzisiejszym ruchu). Zakładamy że przełom roku może przynieść pauzę w tym cyklu podwyżek. Głównym argumentem za chwilowym stopem będzie recesja w strefie euro. Gdy widmo recesji przeminie, EBC dalej będzie podnosić stopy sterując inflacją stricte popytową przy zacieśniających się rynkach pracy. Kwestię cen energii zostawiamy na boku, ale po zimie problemy automatycznie nie znikną.

W USA dziś, jak co tydzień, czekają nas dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych i (nie jak co tydzień) wystąpienie J. Powella.

 

Furtka pozostaje otwarta, pytanie jak szeroko?

Reklama

Zaskoczenia nie było. Stopy procentowe powędrowały w górę o 25pb, co było zgodne z konsensusuem rynkowym. Sam rynek gotowy był przełknąć większej skali ruch, jednak nawet niewielka podwyżka nie poskutkowała deprecjacją złotego. W samym komunikacie nie można doszukać się fajerwerków, co sprawia, że nakreślony przez nas w ostatnim czasie scenariusz pozostaje w mocy.

https://makroekonomia.mbank.pl/205355-furtka-pozostaje-otwarta-pytanie-jak-szeroko 

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

RPP: Senat powołał Joannę Tyrowicz na funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej - 51 senatorów głosowało za, 43 było przeciw, 0 się wstrzymało.

Reklama

Tyrowicz (RPP): "Trzeba obniżyć w Polsce inflację, unormować sytuację gospodarczą" - powiedziała powołana wczoraj członkini RPP. Wskazywała również, że "Rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi i nic z tego nie wychodzi. Co nie znaczy, że rozsądna polityka redystrybucyjna po stronie rządu nie jest w stanie łagodzić kosztów obniżania inflacji, które na pewno RPP musi podejmować, bo taki jest jej mandat. Znalezienie rozsądnej policy mix, pomiędzy tym, co będzie robiła RPP, a tym jak rząd może mądrzej używać instrumentów w swojej dyspozycji na pewno ułatwi gospodarce wyjście z sytuacji, w której się teraz znalazła" (cytaty za PAPbiznes).

RPP: Ludwik Kotecki jako jedyny członek RPP poparł w czerwcu wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 100 pb. - poinformował na stronach internetowych NBP (podajemy za PAPbiznes).

Reczkowska (MF): "Nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa" - powiedziała minister finansów (dłuższa wypowiedź i kontekst w twicie poniżej).

Strefa euro: Finalny PKB w II kwartale był nieco lepszy niż wskazywał odczyt flash. Odnotowano wzrost o 0,8% kw/kw (flash 0,6% kw/kw).

USA: Opublikowana wczoraj Beżowa Księga Fed (a właściwie zaprezentowany w niej obraz tamtejszej gospodarki) wpisuje się w to co wiemy i jak widzimy scenariusz na kolejne miesiące dla USA. Perspektywy spowolnienia są dość wyraźne, jednocześnie na razie rynek pracy wciąż trzyma się mocno. Podobnie jak poziom cen, choć tu w niektórych rejonach odnotowano już pewne spowolnienie wzrostu cen.

Po RPP, przed EBC - 1Po RPP, przed EBC - 1

Źródło: www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/BeigeBook_20220907.pdf

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama