Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po konferencjach prezesów EBC i NBP

|
selectedselectedselected

EBC zbliża się do obniżek stóp, choć C. Lagarde jak ognia unikała wczoraj takich słów. Prezes A. Glapiński natomiast żadnych słów się nie boi, ale za to nie ma co oczekiwać obniżek stóp w Polsce w najbliższym czasie. Tym dwóm wydarzeniom poświęciliśmy dzisiejszy komentarz.

Po konferencjach prezesów EBC i NBP
mBank
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś cała uwaga przesuwa się za Ocean. W godzinach popołudniowych skupimy się na danych z rynku pracy USA (ale też Kanady), które będą ostatnim istotnym odczytem przed marcowym posiedzeniem Fed.

 

Kolejny krok w stronę obniżki stóp przez EBC

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie była żadnym zaskoczeniem, choć dochodzimy do wniosku, że przygotowywanie gruntu pod pierwszą obniżkę stóp procentowych trwa i nabiera tempa. Wczoraj dokonany został w tę stronę kolejny mały krok. Jednocześnie komunikacja EBC pozostaje mocno wyważona, a decyzja o tym czy podwyższać stopy czy nie spoczywa na dwóch istotnych elementach.

 

Po konferencji prezesa NBP

Prezes Glapiński nie powiedział wczoraj niczego zaskakującego. Nie ma co spodziewać się obniżek stóp w najbliższym czasie. Prezes zadeklarował, że do końca czerwca sytuacja wydaje się całkowicie klarowna i jasna (brak zmian stóp). Naszym zdaniem można wybiegać jeszcze dalej w przyszłość i zakładać stopy bez zmian w całym 2024 roku.

Reklama

 

Co zdaniem A. Glapińskiego jest tu determinujące? Niepewność.

Doszliśmy do wniosku jako RPP, że dominującym czynnikiem jest niepewność. (…) Symbolem przekazu naszej konferencji i raportu o inflacji jest niepewność. Ta niepewność powoduje, ze utrzymujemy stopy na tym samym poziomie - powiedział szef NBP. A. Glapiński, prezes NBP

Dotyczy ona zarówno czynników krajowych (tarcze antyinflacyjne, koniunktura) jak i globalnych (spowolnienie w strefie euro, w tym w Niemczech, czynniki geopolityczne). Na główny plan wysuwał się pierwszy czynnik, czyli kwestia przedłużenia działań osłonowych ze strony rządu. Przygotowano nawet alternatywne ścieżki inflacji przy założeniach o wygaśnięciu i całkowitym przedłużeniu tarcz.

 

po konferencjach prezesow ebc i nbp grafika numer 1po konferencjach prezesow ebc i nbp grafika numer 1

Reklama

 

 

Co prawda w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej i w horyzoncie projekcji ścieżki zdają się dość podobne (i bliskie celu, choć wciąż nie trwale w celu), to uwaga prezesa Glapińskiego skupiała się na najbliższych miesiącach:

Przy wycofaniu się z całości tarcz, co jest jednak bardzo mało prawdopodobne (...) w drugim półroczu mielibyśmy wyskok inflacji w górę. O ile? Trudno powiedzieć, przy maksymalnym, czy negatywnym z punktu widzenia inflacji wyliczeniu, które wychodzi z modelu to byłoby nawet do poziomu 8 proc. Gdybyśmy natomiast w ogóle tarczy nie usuwali (...) to inflacja też rośnie, ale lekko (...). Ważne jest, że na koniec okresu, który pokazujemy - na koniec 2026 r. - te linie się prawie zbiegają. Różnica wychodzi z analiz modelowych ok. 0,3 pp. (...) Gdzieś między linią zieloną, a czerwoną będzie prawdziwy proces inflacyjny. (...). Musimy być przygotowani, by z inflacją walczyć (...) dlatego utrzymujemy tak wysokie stopy procentowe. - A. Glapiński, prezes NBP

Kwestie wpływu rządowych działań osłonowych i związanej z nimi niepewnością przebijały się też w ocenie reakcji RPP na ewentualne obniżki stóp ze strony głównych banków centralnych. Rada ma pozostać na nie niewzruszona (przynajmniej na razie):

Z góry uprzedzam, że jeśli one obniżą stopy procentowe to nie oznacza, że i my mamy obniżyć. To jest odmienna sytuacja, główną niepewność u nas powodują ceny administrowane, wiec to nie będzie żadna przesłanka, żeby u nas obniżyć stopy. -  A. Glapiński, prezes NBP

Reklama

W skrócie: tarcze, tarcze, tarcze...

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Wnorowski (RPP): "Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy po lutym w odchyleniu. Można być optymistą i w marcu jesteśmy w punkt celu lub odrobinę niżej" - powiedział członek RPP.
  • Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego wycenił dwie transze obligacji benchmarkowych nominowanych w euro, o terminie wykupu 13 marca 2032 r. i 13 marca 2039 r., emitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Łączna wartość nominalna emisji obu transz obligacji wyniesie 2 mld EUR, przy łącznym popycie ponad 4,7 mld EUR - podał bank w komunikacie (PAPbiznes).
  • Niemcy: Produkcja przemysłowa wypadła lepiej od oczekiwań i wzrosła o 1% m/m (konsensus 0,6% m/m). Lepszy wynik to jednak głównie zasługa korekty poprzedniego miesiąca (z -1,6% m/m na -2% m/m).
  • USA: Bez niespodzianek w danych o nowych rejestracjach bezrobotnych. Liczba nowych wniosków wyniosła 217 tys. Spodziewano się 216 tys. wobec 217 tys. poprzednio.
  • Polska: Bardzo fajne podsumowanie innowacyjności Polski. Ogólnie poniżej grupy rówieśniczej (dochodowej). Niektóre cechy nietrywialne. Twitter Post

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama