Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Po kilku bardzo niespokojnych tygodniach czuć rynkowy powiew wiosny

|
selectedselectedselected
Po kilku bardzo niespokojnych tygodniach czuć rynkowy powiew wiosny | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po kilku bardzo niespokojnych tygodniach, na rynki finansowe wróciły pozytywne nastroje.  Główne indeksy giełdowe zanotowały kilkuprocentowe wzrosty, odreagowując w minionym tygodniu wydarzenia związane z zagrożeniami płynącymi z systemu finansowego, w szczególności z sektora bankowego.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

  • Obawy o branżę bankową w Stanach Zjednoczonych nieco zelżały pod koniec kwartału, a akcje spółek z tego sektora odrobiły część strat. Uwaga rynków znów przekierowała się nieco bardziej w stronę nowych danych makroekonomicznych, które wskazały na poprawiające się nastroje konsumentów. Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board wzrósł w marcu do 104,2 pkt ze 103,4 pkt w lutym, choć dane dotyczące wydatków i dochodów gospodarstw domowych w lutym ukazały mocne spowolnienie w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wyniosły odpowiednio 0,2% i 0,3% wobec 2% i 0,6% w styczniu. Najnowsze informacje z rynku nieruchomości pokazują, że choć ich ceny nie rosną już tak szybko, głównie w wyniku niższego popytu ze względu na wyższe koszty kredytów hipotecznych, to od kilku tygodni obserwujemy wzrost zainteresowania kredytem hipotecznym. Tygodniowa liczba wniosków o ich udzielenie była wyższa o 2,9% w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, co dało już czwarty wzrostowy tydzień z rzędu.
  • Poprawiły się także nastroje w Europie. Marzec stanowił szósty z rzędu wzrostowy miesiąc dla indeksu klimatu biznesowego Ifo w Niemczech, który wzrósł do 93,3 pkt z 91,1 pkt w lutym. Poprawiły się zarówno oczekiwania, jak i ocena sytuacji bieżącej. Pojawiły się także nowe dane inflacyjne za marzec, które mówią o tym, że dynamika wzrostu cen maleje, jednak wciąż przekracza oczekiwania rynków. W Niemczech roczna inflacja CPI spadła do 7,4% z 8,7% w lutym, jednak okazała się nieco wyższą od oczekiwań, które zakładały odczyt na poziomie 7,3%. Inflacja HICP spadła natomiast w ujęciu rocznym do 7,8% z 9,3%, ale podobnie jak CPI, także wypadła powyżej oczekiwań wynoszących 7,5%.
  • Lokalnie najważniejszym odczytem danych makroekonomicznych były także dane o inflacji w marcu. Według wstępnych szacunków GUS, roczna inflacja CPI w trzecim miesiącu br. obniżyła się do 16,2% z 18,4% odnotowanych w lutym, ale była nieco wyższa od oczekiwań zakładających odczyt na poziomie 16%. Poznaliśmy także dane GUS dotyczące przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w 2022 r., który wyniósł 2.249,79 złotych i był o 9,1% wyższy niż w roku 2021. Niestety wzrost dochodów jest niższy niż roczny wskaźnik inflacji za 2022 rok (14,4%), co wskazuje na realny spadek ich wartości.

 

Roczna inflacja konsumencka w Polsce na tle oczekiwań ekonomistów (%)

Po kilku bardzo niespokojnych tygodniach czuć rynkowy powiew wiosny - 1Po kilku bardzo niespokojnych tygodniach czuć rynkowy powiew wiosny - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu lokalnie najważniejszym wydarzeniem będzie decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a po nim konferencja prezesa Glapińskiego. Konsensus zakłada pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie 6,75%. Poznamy także marcowy PMI dla polskiego przemysłu, co do którego oczekiwania zakładają nieznaczny spadek do 48,1 pkt w porównaniu do 48,5 pkt w lutym.
  • Najważniejsze dane europejskie to PMI dla szeregu państw strefy euro, a także produkcji przemysłowej i zamówień fabrycznych.
  • Zza oceanu napłyną z kolei ważne dane z rynku pracy tj. zmiana liczby zatrudnionych w marcu oraz stopa bezrobocia. Poza tym poznamy także odczyty indeksów ISM dla produkcji i usług.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama