Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny

|
selectedselectedselected
PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

2q22 był kolejnym dobrym okresem dla branży – przedsiębiorstwa zanotowały relatywnie wysoką rentowność na poziomie 10,4% (ROS, +3,5pp q/q, +1,1pp r/r) oraz wygenerowały wysoki zysk – 3,0 mld PLN (+62% q/q). Wyniki zostały wypracowane głównie na rynku krajowym – wartość sprzedaży eksportowej nieco spadła w ujęciu q/q i stanowiła 39% przychodów ze sprzedaży ogółem (-10,3pp q/q, +1,3pp r/r). Było to możliwe dzięki słabemu złotemu i krótkotrwałym brakom stali na rynku europejskim po wybuchu wojny na Ukrainie. Ukraina była kluczowym dostawcą rudy żelaza, a Rosja miała istotny udział w sprzedaży węgla koksującego i wielu metali (trudności w dostawach z uwagi na sankcje finansowe i ryzyko objęcia tych surowców sankcjami w przyszłości). Produkty ze stali z Rosji zostały objęte unijnymi sankcjami, a Ukraina po części wznowiła wydobycie rudy i produkcję stali. UE zniosła również cła na ukraińską stal. Zmiany te spowodowały odwrócenie tendencji i wzrost wolumenu stali dostępnego na rynku, widoczny w ostatnich miesiącach.

PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 1PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 1

 

Wraz ze stabilizacją sytuacji rynkowej ceny stali i złomu na rynku globalnym powróciły do poziomu sprzed wojny. Podobnie zachowywały się również ceny innych metali – aluminium, cyny, cynku czy miedzi. Spadki związane są głównie z pogarszającą się koniunkturą w światowej gospodarce, w tym w Chinach, które są największym światowym konsumentem metali. Recesja prawdopodobnie odbije się na inwestycjach i produkcji w sektorach kluczowych dla metali – budownictwie, motoryzacji – a tym samym przełoży się na niższy popyt na metale. To w połączeniu z kryzysem energetycznym przyczynia się do ograniczenia produkcji w coraz większej liczbie hut w Europie i w połączeniu z niskimi globalnymi zapasami aluminium, cynku i miedzi może wspierać ceny tych metali.

PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 2PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 2

Reklama

 

Wątek recesyjny kontynuuje Eurofer w najnowszym, sierpniowym, raporcie o rynku stali. Eurofer obniżył prognozę wzrostu europejskiej produkcji stali w 2022 do poziomu +1,1% r/r z +2,0% przewidywanego w raporcie majowym. Produkcja w 2023 szacowana jest na +2,2% r/r.

PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 3PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 3

 

Oczekujemy, że produkcja sektora w 3q22 będzie wyraźnie słabsza i wyniesie ok. -5% r/r, a w całym 2022 wyniesie ok. +7-9% (w cenach stałych) w zależności od tempa wzrostu gospodarczego w 2h22.

PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 4PKD 24. Produkcja metali: ceny stali i złomu na rynku globalnym wróciły do poziomu sprzed wojny - 4

Reklama

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Branżowy 3q22. Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama