Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów

|
selectedselectedselected
PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Branża nadal poprawia wyniki. W 2q22 silnie wzrosły przychody (+8% q/q, +68% r/r), a jeszcze mocniej zysk netto (+14% q/q, +81% r/r). Poprawa zysku netto była zasługą przede wszystkim segmentów związanych z branżą rolną – nawozów (PKD 20.15). Bardzo dobrą rentownością mógł się pochwalić segment pestycydów (PKD 20.2). Natomiast spadki zyskowności r/r notowały segmenty chemii specjalistycznej, w tym głównie mydeł, detergentów i kosmetyków (PKD 20.4). Branża odnotowała wzrosty wolumenu produkcji większości chemikaliów w formach podstawowych, m.in. etylenu, propylenu, butadienu i tworzyw sztucznych (polistyrenu, polietylenu).

PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 1PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 1

 

2q22 był okresem spadku cen wielu surowców, w tym ropy, nawozów i większości rodzajów tworzyw sztucznych, za co odpowiada pogorszenie się prognoz dotyczących wzrostu PKB na świecie. W UE nadal najbardziej napięta sytuacja podażowa dotyczy gazu ziemnego i istnieje ryzyko braków gazu w sezonie zimowym w niektórych gospodarkach Starego Kontynentu. Przekłada się to na wyższe koszty produkcji (mocznika i amoniaku, a pośrednio poprzez wyższe koszty wodoru, energii elektrycznej i produkcji pary wodnej również na inne produkty masowe), niższe wolumeny oraz przerwy w produkcji nawozów w wielu lokalizacjach w Europie, a ostatnio również w Polsce.

PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 2PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 2

Reklama

 

Rosja była istotnym dostawcą ropy naftowej, paliw i produktów petrochemii do Unii Europejskiej (ok. 16% importu, głównie w łańcuchu polietylenu), a także nawozów. UE wprowadziła szósty pakiet sankcji na Rosję, który obejmuje import ropy naftowej i produktów rafinacji z Rosji. Najistotniejszy z punktu widzenia przemysłu chemicznego zakaz importu produktów rafinacji, w tym petrochemii, będzie obowiązywał od marca 2023 (po 8 miesiącach od wprowadzenia sankcji). Powinno to lekko wspierać marże producentów chemii masowej, kosztem firm z sektora chemii specjalistycznej.

PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 3PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 3

 

Szacujemy, że produkcja sprzedana branży w cenach stałych w 3q22 zwiększy się o 7-10% r/r. W dłużej perspektywie inwestycje związane z rozwojem mocy produkcyjnych polipropylenu w Polsce mogą oddziaływać w kierunku wzrostu przychodów branży w perspektywie kolejnych dwóch lat.

PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 4PKD 20. Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych: dobrą rentowność segmentu pestycydów - 4

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Branżowy 3q22. Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama