Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB w Polsce - 2Q 2023 przyniósł utrzymanie tendencji recesyjnych w krajowej gospodarce

|
selectedselectedselected
PKB w Polsce - 2Q 2023 przyniósł utrzymanie tendencji recesyjnych w krajowej gospodarce | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W 2Q 2023 polska gospodarka skurczyła się o 0,6% r/r i 2,2% kw/kw (dane odsezonowane), choć należy dodać, iż kwartalne dynamiki PKB podlegają w ostatnim okresie silnym wahaniom, utrudniając ocenę rzeczywistego miejsca gospodarki na linii cyklu koniunkturalnego.

 

 

Roczny spadek konsumpcji indywidualnej pogłębił się do -2,7% r/r z -2,0% w 1Q, choć w odniesieniu do poprzedniego kwartału (dane odsezonowane) konsumpcja zaczęła się odbudowywać. Sprzyja temu wyhamowanie inflacji i utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika płac. Pozytywnie w 2Q zaskoczyły inwestycje w środki trwałe, których wzrost wyniósł 7,9% r/r wobec 5,5% r/r kwartał wcześniej. Wpływ na to miała m.in. intensyfikacja realizacji projektów infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków poprzedniej perspektywy finansowej UE, które muszą być sfinalizowane do końca tego roku, a także kontynuacja inwestycji przez duże firmy. Słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych i spadek zamówień eksportowych powodowały utrzymanie recesji w przemyśle i w 2Q br. wartość dodana w tym sektorze spadła trzeci kwartał z rzędu (-1.4% kw/kw). Ponieważ w tym samym czasie silniej obniżył się import (efekt słabego popytu krajowego), stąd wkład eksportu netto do PKB był dodatni. Warto zaznaczyć, że pomimo wyhamowania aktywności ekonomicznej, wykorzystanie mocy produkcyjnych w polskiej gospodarce utrzymuje się wciąż powyżej średniej długoterminowej. Zasadne wydaje się zatem pytanie, czy zakres obecnego wyhamowania gospodarki jest wystarczający dla sprowadzenia inflacji do celu NBP.

Reklama

 

Zobacz także: Wybory 2023 – ostateczne wyniki! Podział mandatów w Sejmie i Senacie

 

Dane wysokiej częstotliwości obejmujące 3Q sugerują, iż polska gospodarka mija dołek cyklu koniunkturalnego. Wskazują to m.in. miesięczne dynamiki (m/m odsezonowane) sprzedaży detalicznej, czy produkcji przemysłowej, które powróciły do poziomów dodatnich. Odbudowują się także nastroje konsumentów oraz wskaźniki koniunktury w przemyśle, handlu, czy budownictwie. Biorąc pod uwagę opublikowane dotychczas dane szacujemy, że w 3Q 2023 dynamika PKB powróciła do dodatnich poziomów, zarówno w ujęciu kw/kw, jak i r/r. W całym roku 2023 szacujemy wzrost gospodarczy na poziomie 0,6%, czyli nieco niżej niż nasz szacunek sprzed trzech miesięcy.

 

PKB w Polsce - 2Q 2023 przyniósł utrzymanie tendencji recesyjnych w krajowej gospodarce - 1PKB w Polsce - 2Q 2023 przyniósł utrzymanie tendencji recesyjnych w krajowej gospodarce - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama