Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwszy tydzień maja na wysokich obrotach. Zobacz, na jakie dane warto zwrócić uwagę

|
selectedselectedselected
Pierwszy tydzień maja na wysokich obrotach. Zobacz, na jakie dane warto zwrócić uwagę
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Majówkowy kalendarz wypełniony danymi

O godz. 9:00 poznamy wstępne odczyty kwietniowej inflacji z Hiszpanii (3,3% r/r na HICP). Godzinę później napłyną dane o zmianie cen konsumentów z części niemieckich landów, a o 14:00 Destatis poda odczyt CPI za ub.m. dla całego kraju (kons. 0,6% m/m oraz 2,3% r/r). Jutro kalendarz otwiera sprzedaż detaliczna z Niemiec oraz dane o inflacji z Francji. Poza tym GUS opublikuje pierwszy szacunek krajowego CPI za kwiecień (nasza prog. 2,5% r/r). Jeszcze przed południem poznamy inflację HICP z całej strefy euro oraz wstępny PKB za I kw. z obszaru wspólnej waluty. W środę rynek skupi się przede wszystkim na odczytach zza Oceanu. Poznamy liczbę nowych etatów w sektorze prywatnym przygotowaną przez ADP, a ISM poda indeks koniunktury w amerykańskim przemyśle. Dzień zakończy publikacja komunikatu po posiedzeniu FOMC oraz konferencja prasowa J. Powella. W czwartek PMI opublikuje wskaźnik koniunktury dla krajowego przemysłu, a DoL tradycyjnie poda cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych z USA. Tydzień zakończy kwietniowy raport BLS z amerykańskiego rynku pracy. Po „payrollsach” napłynie jeszcze odczyt ISM z sektora usług za Oceanem.

 

Inflacja PCE w USA nie przekroczyła szacunków

Piątkowy raport BEA zwracał przede wszystkim uwagę drugą z rzędu podwyższoną dynamiką wydatków konsumentów – po wzroście o 0,8% m/m w lutym analogiczny odczyt zaraportowano w marcu (kons. 0,6% m/m). W przypadku dochodów Amerykanów dane były zgodne z konsensusem – wzrost o 0,5% m/m. W kontrze do obaw wielu uczestników rynku inflacja PCE, zarówno na agregacie jak i komponencie bazowym, nie przekroczyła oczekiwań i wyniosła w ub.m. 0,3% m/m. Kwartalne momentum core’a w ujęciu zannualizowanym wynosi obecnie 4,3% i jest najwyższe od roku. Z drugiej jednak strony sześciomiesięczna dynamika inflacji bazowej to 2,9% (SAAR), czyli podobnie jak odczyt r/r (2,8%) i nadal poniżej 3,0%.

 

Reklama

pierwszy tydzien maja na wysokich obrotach zobacz na jakie dane warto zwrocic uwage grafika numer 1pierwszy tydzien maja na wysokich obrotach zobacz na jakie dane warto zwrocic uwage grafika numer 1

 

Z danych wyłania się obraz podwyższonego apetytu amerykańskich gosp. dom. na konsumpcję. To może sugerować, że koniunktura za Oceanem pozostanie dobra w kolejnych miesiącach. W odniesieniu do procesów inflacyjnych kluczowe dla FOMC oraz rynku będą dwa kolejne odczyty. Marcowy PCE nie zaskoczył w górę, stąd nadal jest szansa na powrót do dyskusji o cięciu stóp procentowych w III kw. zakładając, że bazowy PCE w kwietniu oraz maju nie przekroczy 0,2% m/m.

 

Zobacz także: Kalendarz ekonomiczny wypełniony po brzegi. Majówka nie dla wszystkich będzie czasem relaksu

 

FI wsparty brakiem zaskoczenia dynamiką cen w USA

Reklama

Do piątkowej publikacji BEA dochodowość tenora 10Y poruszała się tuż pod poziomem 4,70%. Gdy okazało się, że dynamika cen PCE nie przekroczyła rynkowych szacunków obserwowaliśmy umocnienie amerykańskiego długu. Nie był to silny ruch (ok. 3-5 pb.), ale widać było, że cześć uczestników rynków „kupiła” spekulacje niektórych ekonomistów o podwyższonym ryzyku wyższego odczytu. Po południu poznaliśmy jeszcze finalne nastroje Amerykanów mierzone przez Uniwersytet Michigan. Były one delikatnie poniżej wstępnego odczytu, ale silne wzrosty wskaźnika obserwowane w listopadzie oraz grudniu ub.r. w większości utrzymały się przez ostatnie cztery miesiące. Delikatnie w górę zrewidowano oczekiwania inflacyjne na najbliższy rok (z 3,1% do 3,2%, poprz. 2,9%), ale biorąc pod uwagę silne wzrosty cen paliw w minionych tygodniach (od początku marca o ok. 10%) zmiana nie jest szczególnie głęboka.

Ostatecznie na głównych węzłach zmiana dochodowości amerykańskiej krzywej wyniosła 0, -3 oraz -4 pb. do odpowiednio 4,96% (2Y), 4,67% (10Y) oraz 4,78% (30Y). Brak negatywnego zaskoczenia inflacją z USA wsparł również niemieckie papiery. Krzywa bundowa na głównych węzłach przesunęła się w dół o 3, 5 oraz 5 pb. do odpowiednio 2,99% (2Y), 2,58% (10Y), 2,70% (30Y). Nie oczekujemy, by dzisiejsze odczyty inflacji z Hiszpanii oraz Niemiec wyraźnie wpłynęły na notowania Bunda. Oczekujemy, że rynek będzie czekać na posiedzenie FOMC i piątkowe dane z USA.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama