Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwsza seria ważnych danych miesięcznych za sierpień: co piszczy w narodowej gospodarce?

|
selectedselectedselected
Pierwsza seria ważnych danych miesięcznych za sierpień: co piszczy w narodowej gospodarce?  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS publikował pierwszą serię ważnych danych miesięcznych za sierpień. Produkcja przemysłowa rosła o 10,9% r/r, a więc w tempie zbliżonym do naszych oczekiwań i nieco mocniej od konsensusu PAP (9,8% r/r). De facto sierpień był drugim z rzędu miesiącem lekkiego wzrostu produkcji w ujęciu m/m po odsezonowaniu, tym razem o 0,7%. Przetwórstwo przemysłowe rosło o 11,1% r/r, a więc całkiem mocno.

Na pewno pomaga w tym poprawa sytuacji w sektorze automotive, który korzysta z luzowania napięć w łańcuchach dostaw. Tym niemniej perspektywy dla krajowego przemysłu nadal pozostają negatywne. Tak sugerują badania koniunktury, hamujący globalny i lokalny popyt na dobra, czy też w końcu kryzys energetyczny w UE. Ale hamowanie w branży jest wolniejsze niż by to wynikało np. ze wskaźnika PMI. Negatywnym elementem układanki są ceny producentów. Wzrosty PPI wyhamowały i na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień) wskaźnik utrzymuje się w okolicy 25,5% r/r. To wysokie poziomy, mając na uwadze globalne procesy dezinflacyjne (m.in. taniejący morski fracht, mniejszy popyt na dobra trwałe, spadająca chińska PPI). W cofnięciu inflacji PPI ewidentnie przeszkadzają koszty po stronie cen energii.

 

Pierwsza seria ważnych danych miesięcznych za sierpień: co piszczy w narodowej gospodarce?  - 1Pierwsza seria ważnych danych miesięcznych za sierpień: co piszczy w narodowej gospodarce?  - 1

 

Lipcowy wyskok płac raczej jednorazowy

Reklama

Te w lipcu mocno zaskoczyły w górę, pokazując dynamikę 15,8% r/r. Sporo tam było jednak efektów jednorazowych (spore premie w kilku sektorach). Można było zakładać, że te ustąpią w sierpniu, przynajmniej w części. Okazało się, że ustąpiły całkowicie. Wyłączając lipiec trajektoria dynamik r/r płac w sektorze przedsiębiorstw jest spadkowa począwszy od maja br. Wzrost wynagrodzeń nominalnych o 12,7% r/r w sierpniu (poniżej naszych oczekiwań i konsensusu ustawionych w okolicy 14% r/r) oznacza, że te realnie spadały o ok. 3% r/r. Przy zatrudnieniu rosnącym zgodnie z oczekiwaniami o 2,4% r/r (-5 tys. etatów m/m) dynamika realna funduszu płac również wchodzi w ujemne rejony – w sierpniu wyniosła -0,7% r/r. RPP powinna przyjąć dane z ulgą, gdyż nie podnoszą presji na podwyżki stóp procentowych.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama