Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen

|
selectedselectedselected
Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Perspektywy inflacji pozostają niekorzystne. Presja inflacyjna ma szeroki zakres i coraz silniej napędzana jest czynnikami popytowymi. Znajduje to odzwierciedlenie w przyspieszających zwyżkach cen usług (+9,1% r/r w lutym) oraz rosnących odczytach inflacji bazowej.

Wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo pogorszył perspektywy inflacji, której ścieżka przebiegać będzie wyraźnie wyżej niż dotychczasowe prognozy, pomimo spodziewanego wyhamowania wzrostu gospodarczego. Prognozę średniorocznej inflacji CPI na ten rok zrewidowaliśmy do 9,9% z 7,3% prognozowanych w grudniu. To efekt rosnących cen surowców energetycznych, przede wszystkim ropy naftowej, wzrostu cen żywności (efekt ograniczeń importu z Rosji i Ukrainy, a także rosnących cen nawozów), jak również osłabienia złotego, który potęguje efekty zwyżki cen na rynkach międzynarodowych. Dodatkowo presję na wzrost kosztów produkcji wywiera nasilenie zaburzeń w łańcuchach dostaw. Ceny importu oraz cen producenta rosną w dwucyfrowym tempie już od odpowiednio lipca i września ub. r., a w marcu br. po raz pierwszy od sierpnia 2000 roku dwucyfrowy poziom osiągnął wskaźnik CPI i w najbliższych miesiącach utrzyma się powyżej 10%.

Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen - 1Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen - 1

Wyhamowanie wzrostu gospodarczego, w szczególności konsumpcji prywatnej motywowanej znacznym zmniejszeniem realnej dynamiki płac może zmniejszyć możliwości przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny detaliczne, łagodząc w średnim okresie presję inflacyjną ze strony popytu. W najbliższych miesiącach jednak konsumpcja wspierana będzie przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz jednoczesne nasilenie zaburzeń w łańcuchach dostaw, co podtrzymywać będzie presję na ceny w najbliższych miesiącach. Podobnie działać będzie ekspansywna polityka fiskalna (obniżka podatków, wzrost wydatków na usługi publiczne w związku z napływem uchodźców, zwiększone wydatki na obronność) stymulująca popyt. To dodatkowy czynnik mogący utrzymać inflację na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. Spowalniać to będzie tempo spadku inflacji w 2023 r. Szczególnie, że zapewne dopiero wówczas będzie wygasała tarcza antyinflacyjna, powodując skokowy wzrost inflacji CPI. Sprowadzenie inflacji do celu w perspektywie najbliższych trzech lat wymaga zatem schłodzenia popytu konsumpcyjnego w gospodarce oraz ostudzenia temperatury na rynku pracy.

Reklama

Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen - 2Perspektywy inflacji ulegają pogorszeniu! Ekspansywna polityka fiskalna wydłuża oczekiwany okres wysokiego wzrostu cen - 2

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama