Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pensje w górę. Pracodawcy zapłacą i odczują skutki. Rujnujące kary za łamanie Kodeksu Pracy (pierwszy wzrost od 17 lat)

|
selectedselectedselected

W nadchodzących zmianach w prawie pracy, które trafiły do konsultacji, przewiduje się utrzymanie dotychczasowych zasad wzrostu minimalnego wynagrodzenia, mimo rosnących oczekiwań pracodawców na ich złagodzenie. Projekt ustawy zakłada, że minimalne wynagrodzenie będzie obejmować wyłącznie płacę zasadniczą, co wyklucza m.in. premie i nagrody.

Pensje w górę. Pracodawcy zapłacą i odczują skutki. Rujnujące kary za łamanie Kodeksu Pracy (pierwszy wzrost od 17 lat)
freepik.com | Pensje w górę. Pracodawcy zapłacą i odczują skutki. Rujnujące kary za łamanie Kodeksu Pracy (pierwszy wzrost od 17 lat)
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zmiany te mogą wymusić na firmach dostosowanie polityki wynagrodzeń, co z kolei zwiększy ich koszty operacyjne. Jednocześnie, po raz pierwszy od 17 lat, znacząco wzrosną kary za naruszenia prawa pracy, co podkreśla wagę przestrzegania nowych przepisów.

 


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Minimalne wynagrodzenie będzie obejmować jedynie płacę zasadniczą, bez uwzględnienia premii czy nagród, a kary za naruszenie prawa pracy wzrosną po raz pierwszy od 17 lat. Mimo to zasady corocznego wzrostu płacy minimalnej pozostaną niezmienione, co rozczarowało firmy liczące na złagodzenie podwyżek.

 

>> Czytaj także: Dow wspina się na nowe maksimum. Inwestorzy z niepokojem w sercu oczekują wyników Nvidii

 

W projekcie ustawy utrzymano dotychczasowe przepisy, w tym wymóg wzrostu minimalnego wynagrodzenia co najmniej o wskaźnik inflacji, zgodnie z unijną dyrektywą. Katarzyna Kamecka z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego przewiduje dalszy wzrost płacy minimalnej w kolejnych latach, choć pracodawcy liczyli, że dyrektywa pomoże zahamować te podwyżki.

Związki zawodowe nie zgodziły się jednak na propozycje pracodawców dotyczące uzależnienia płacy minimalnej od 50% przeciętnego wynagrodzenia, co mogłoby ograniczyć elastyczność negocjacji.

Reklama

Dodatkowo projekt ustawy przewiduje, że minimalne wynagrodzenie będzie obejmować wyłącznie płacę zasadniczą, co zmusi wiele firm do zmiany polityki wynagrodzeń i zwiększenia kosztów. Wzrosną również grzywny za naruszenia prawa pracy, które mogą wynieść od 1500 zł do 45 000 zł.

 

>> zobacz też: Ceny mieszkań pikują. W Krakowie z tygodnia na tydzień taniej o 10 tysięcy


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Tematy

minimalne wynagrodzenie pracodawcy nowe przepisy unijnenowe regulacje prawneKrajGospodarka (ogólnie)przegląd prasypodwyżki płacy minimalnejPrawo pracowniczezmiany w prawie pracywzrost kar dla pracodawcówkoszty pracy dla firmprzepisy o minimalnym wynagrodzeniuobciążenia dla pracodawcówpracodawcy a minimalne wynagrodzeniepolityka płacowa firmobciążenia finansowe pracodawcówkonsekwencje dla przedsiębiorstwkary za naruszenia prawa pracynagrody i premie a płaca minimalnazmiany w przepisach o płacy minimalnejczy firmy udźwigną wzrost kosztówkoszty związane z wynagrodzeniamioczekiwania pracodawcówwpływ na rynek pracyskutki finansowe dla przedsiębiorcówrygorystyczne przepisy prawa pracyminimalna pensja a koszty firmoczekiwania unijne dotyczące wynagrodzeńefekty wzrostu płacy minimalnejzmiany w regulacjach płacowychfirmy a nowe obciążeniaprawo pracy a przedsiębiorcyczy kary odstraszą pracodawcówdostosowanie polityki wynagrodzeńwynagrodzenia a nowe przepisyobowiązki pracodawcówwyzwania dla firm w 2024 rokunowe przepisy a elastyczność negocjacjiminimalna płaca jako wyzwanieprzepisy płacowe w Polsceobciążenia prawne dla przedsiębiorstwjak firmy zareagują na zmianyryzyko finansowe dla pracodawcówgrzywny za łamanie prawa pracyrola związków zawodowychwpływ unijnych regulacji na polskie firmypracodawcy a wzrost karjakie będą konsekwencje nowych przepisówczego oczekują pracodawcypracownicy a nowe przepisy płacoweelastyczność regulacji płacowychczy firmy podołają nowym wymogomkto zapłaci za zmianyregulacje dotyczące płacy minimalnej.

Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama