Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Paweł Mucha oraz Prof. Ireneusz Dąbrowski: transkrypcja wypowiedzi z materiałów informacyjnych

|
selectedselectedselected
Paweł Mucha oraz Prof. Ireneusz Dąbrowski: transkrypcja wypowiedzi z materiałów informacyjnych  | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wysyłamy transkrypcję wypowiedzi z trzech materiałów informacyjnych w formie wideo:

 

1.     Paweł Mucha, członek Zarządu NBP i prof. Ireneusz Dąbrowski, członek RPP wypowiedź dla TVP Info, 11.10.2022 r.

Damian Diaz, TVP Info: Rada Polityki Pieniężnej to konstytucyjny organ, którego wizerunek ma kluczowe znaczenie dla postrzegania polskiej waluty przez inwestorów.

Prof. Ireneusz Dąbrowski: Obserwujemy dwie niebezpieczne tendencje. Po pierwsze próba przenoszenia sporów partyjnych na forum Rady Polityki Pieniężnej, a po drugie działalność ta jest na granicy prawa, o ile już nie jest złamaniem prawa, co budzi duży niepokój.

Reklama

Damian Diaz, TVP Info: Większość członków Rady Polityki Pieniężnej, na czele z prezesem NBP, wydała oświadczenie, w którym wyraża dezaprobatę dla działań powołanych przez opozycję kolegów.

Paweł Mucha, członek Zarządu NBP: Nie ma zgody na to, żeby konstytucyjna zasada niezależności banku centralnego była w jakikolwiek sposób podważana czy kwestionowana.

Damian Diaz, TVP Info: Podpisani pod oświadczeniem członkowie Rady Polityki Pieniężnej rozważają skierowanie w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

2.     Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, wypowiedź dla TVP Info, 11.10.2022 r.

Damian Szmagliński, TVP Info: Członkowie Rady Polityki Pieniężnej wydali oświadczenie wyrażające dezaprobatę wobec działań, które mogą stanowić naruszenie przepisów prawa. Moim i Państwa gościem prof. Ireneusz Dąbrowski, współautor tego oświadczenia. Dzień dobry, witam serdecznie.

Reklama

Prof. Ireneusz Dąbrowski: Dzień dobry.

Damian Szmagliński, TVP Info: Panie profesorze, proszę powiedzieć, o czym mówi to oświadczenie? Jakie przesłania, jakie szczegóły zawiera?

Prof. Ireneusz Dąbrowski: Narodowy Bank Polski powinien być wyłączony z bieżących sporów partyjnych. Taka apolityczność banku jest zapewniona zarówno w konstytucji, jak i w ustawach, jak i w odpowiednich regulaminach. I, no, niestety obserwujemy tendencję ostatnio do naginania tych przepisów, takiego działania, mam nadzieję, że na razie tylko na granicy, o ile już nie weszliśmy i nie złamaliśmy, czy niektórzy z członków nie złamali tego, tych przepisów. To jest bardzo ważne, ponieważ polityka pieniężna to jest bezpieczeństwo naszych wspólnych pieniędzy. I pewne nieodpowiedzialne wypowiedzi mogą spowodować wzrost niepewności zarówno na rynkach, jak i wśród konsumentów. A to może prowadzić do pewnych zaburzeń na rynku, których staramy się uniknąć, chcieliśmy uniknąć, udawało się to uniknąć w przeszłości i mam nadzieję, że będzie tak też w przyszłości.

Damian Szmagliński, TVP Info: Przypomnijmy, jakiego typu to wypowiedzi, jakiego typu działania, które spowodowały, że takie oświadczenia zostało wystosowane?

Prof. Ireneusz Dąbrowski: To są wszelkiego rodzaju wypowiedzi, które pomijają przyjętą od dawna ścieżkę informacji, czyli komunikaty, konferencje prasowe, informacje zamieszczane w odpowiednich drukach państwowych. Wszelka działalność, również informacyjna, jest regulowana bardzo ściśle. I dzisiaj mamy taką, taki specyficzny rodzaj działalności, który próbuje podważać tę praktykę komunikacyjną dotychczasową.

Damian Szmagliński, TVP Info: Czy możemy więc mówić o pewnego rodzaju rozłamie w Radzie Polityki Pieniężnej?

Reklama

Prof. Ireneusz Dąbrowski: Mam nadzieję, że jeszcze do rozłamu nie dojdzie, Ale oczywiście, oczywiście jest tak, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej mają swoje korzenie w różnych środowiskach politycznych. Do tej pory było tak, że w momencie wyboru zapominali o tych środowiskach politycznych, debata była bardzo merytoryczna. W tej chwili obserwujemy próbę przeniesienia pewnego sporu partyjnego na obszar Rady Polityki Pieniężnej, co jest, co, co jest bardzo niedobre z punktu widzenia komunikacji i z punktu widzenia stabilności systemu.

Damian Szmagliński, TVP Info: Jak cała ta sytuacja może wpłynąć na funkcjonowanie rynku?

Prof. Ireneusz Dąbrowski: To jest trudne do określenia. Jedyne, co mogę powiedzieć w tej chwili, że wszelkiego rodzaju zaburzenia w komunikacji prowadzą do wzrostu niepewności, a ten wzrost niepewności może podążać w różnych kierunkach. Trudno mi na obecnym etapie przewidzieć, w którą stronę, w którą stronę ostatecznie to pójdzie. Natomiast ten wzrost niepewności niewątpliwie następuje poprzez takie zamieszanie.

Damian Szmagliński, TVP Info: Tak więc, drodzy państwo, sprawa jest rozwojowa, sprawa jest w toku. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej, tak jak słyszeliśmy, wydali oświadczenie. Będziemy nadzorować tę sprawę, będziemy się jej przyglądać i mamy nadzieję, że funkcjonowanie rynku będzie stabilne i ta cała sytuacja nie wpłynie na pogorszenie sytuacji.

 

3.     Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, wypowiedź dla Polsat News, program „W rytmie dnia", 11.10.2022 r.

Reklama

Anna Łubian-Halicka, Polsat News: Pojawiło się oświadczenie ze strony części członków Rady Polityki Pieniężnej, gdzie możemy przeczytać, że takie działanie, taki dwugłos może uderzać w autorytet Rady i że Rada rozważa tutaj podjęcie kroków, nie wyklucza nawet możliwości skierowania sprawy do prokuratury. Jak to odbierać?

Prof. Ireneusz Dąbrowski: No do tej pory dobrą praktyką było to, że Narodowy Bank Polski był poza sporami politycznymi, był niezależny i poza sporami, szczególnie partyjnymi. W tej chwili obserwujemy tendencję do wciągnięcia Narodowego Banku Polskiego do bieżących sporów partyjnych, co jest niekorzystne, tym bardziej że odbywa się to przynajmniej na granicy prawa, o ile to prawo nie zostało już przekroczone, a to powoduje ogromny chaos informacyjny i może spowodować pewne błędy w podejmowaniu decyzji i wzrost niepewności na rynku.

Anna Łubian-Halicka, Polsat News: Panie profesorze, to jeszcze jedna kwestia, która wybrzmiewa w tej dyskusji publicznej, taki zarzut, który pojawia się ze strony części członków Rady Polityki Pieniężnej, chociażby prof. Tyrowicz mówiła o tym na naszej antenie, sugerowała, że część członków Rady Polityki Pieniężnej nie ma dostępu do wszystkich aktualnych analiz zlecanych czy wykonywanych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Ireneusz Dąbrowski: Ja nie chcę się odnosić z imienia i nazwiska do któregokolwiek z członków Rady Polityki Pieniężnej, bo to w naszych dokumentach jest jednoznacznie negatywnie postrzegane. Mogę tylko powiedzieć ze swojej strony, że tych, że wszelkie dokumenty o charakterze analitycznym przychodzą nawet drogą mailową, ale są również dostępne w siedzibie banku i nie ma problemu z dostępem do tych materiałów.

Anna Łubian-Halicka, Polsat News: Dziękuję bardzo, profesor Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, był gościem Polsat News.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama
Reklama