Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Papier, druk, opakowania, sektor drzewny: ceny rosną i mają do tego solidne powody

|
selectedselectedselected
Papier, druk, opakowania, sektor drzewny: ceny rosną i mają do tego solidne powody | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowy przemysł papierniczy – popyt większy od podaży, co umożliwiło skuteczne podniesienie cen.

Szczególnie dynamiczny wzrost przychodów i ponadprzeciętne wyniki finansowe.

  • Popyt na papier wzrósł w 2022 r. o 15%.

 

Wolumeny sprzedaży zaczęły spadać w IV kwartale 2022 r.

  • Klienci ograniczyli zapasy przed końcem roku.
  • Spadek dotknął wszystkie gatunki papieru, chociaż papiery książkowe i papiery premium są bardziej odporne na zmiany popytu.

W styczniu 2023 r. popyt na papier również był niższy w porównaniu do roku poprzedniego.

Reklama

 

Spowolnienie gospodarcze stopniowo wpływa na popyt, utrudniając przerzucanie rosnących kosztów na klientów, co firmy papiernicze z sukcesem wdrożyły w poprzednich kwartałach. Branża ma jednak korzystne perspektywy w dłuższym okresie ze względu na rosnący trend zużycia papieru opakowaniowego i higieniczno-sanitarnego.

W najgorszej sytuacji znajdują się nabywcy z segmentu wydawniczego. Krótkie terminy płatności (w stosunku do tego, jak sami otrzymują należności z rynku księgarskiego) i częste transakcje gotówkowe (brak kredytu kupieckiego u dostawców) prowadzą do dalszego niedoboru gotówki.

 

Papier, druk, opakowania, sektor drzewny: ceny rosną i mają do tego solidne powody - 1Papier, druk, opakowania, sektor drzewny: ceny rosną i mają do tego solidne powody - 1

 

Reklama

Kryzys poligrafii – ceny papieru wzrosły średnio o kilkadziesiąt procent, a w przypadku papieru gazetowego nawet o ponad 100%. Wzrostowi cen papieru, spowodowanemu głównie rosnącymi kosztami energii, towarzyszył poważny niedobór papieru i tektury w całej Europie.

Rezerwy gotówki w segmentach artykułów opakowaniowych i higienicznych są zwykle solidne.

Rynek wydawniczy był w ostatnim czasie niedofinansowany. Ostatnie podwyżki stóp procentowych utrudnią dostęp do finansowania wszystkim segmentom rynku.

Wzrost cen surowców i papieru oraz krótkie terminy płatności miały negatywny wpływ na branżę wydawniczą oraz mniejszych graczy.

Ze względu na doświadczane obecnie niedobory surowca drzewnego niektóre zakłady zmuszone były wstrzymać swoje plany inwestycyjne.

Udział przemysłu papierniczego w Polsce w PKB wynosi 5-6%. Duże zakłady papiernicze mają dodatkowe zyski z tytułu kogeneracji – produkują ciepło dla sieci ciepłowniczych zaopatrujących tysiące ludzi.

Reklama

Przemysł celulozowo-papierniczy wywiera presję na rząd, aby umożliwić zakładom odnowienie umów gazowych po przystępnych, ustalonych cenach – bez pompowania nadmiernych zysków państwowym monopolistom.

 

Zobacz także: Handel detaliczny: aż 4 tys. sklepów zniknęło z rynku! Sieci handlowe przejmują kontrolę

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Allianz Trade

Allianz Trade

Allianz Trade jest znakiem towarowym używanym do oznaczania usług świadczonych przez Euler Hermes. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i uznanym specjalistą w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Z siedzibą główną w Paryżu, jesteśmy obecni w ponad 50 krajach, gdzie zatrudniamy 5 500 pracowników. W 2021 r. wartość naszych transakcji biznesowych na świecie wyniosła 931 mld euro.


Reklama
Reklama