Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostrzeżenie przed spadkiem: prognozy PMI dla polskiego przemysłu i globalne tendencje gospodarcze

|
selectedselectedselected

Dziś o godz. 9:00 opublikowany zostanie indeks PMI dla polskiego przemysłu. Spodziewamy się jego spadku w kwietniu do 47,2 pkt z 48,0 pkt w marcu, za czym przemawia spadek analogicznego wskaźnika dla strefy euro. W kwietniu obniżyły się też bieżące wskaźniki koniunktury obliczane przez GUS, obrazujące portfel nowych zamówień oraz bieżącą produkcję. Nie sądzimy, aby dane zmieniły naszą ocenę, że przemysł dołek cyklicznego spowolnienia ma już za sobą.

 

Ostrzeżenie przed spadkiem: prognozy PMI dla polskiego przemysłu i globalne tendencje gospodarcze
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenia i komentarze

US: Na zakończonym wczoraj posiedzeniu Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,25-5,50%).  Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynków finansowych. Kluczowy dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w USA był komunikat opublikowany po posiedzeniu Fed oraz konferencja prasowa prezesa J.Powella. W komunikacie stwierdzono, że w ostatnich miesiącach nie nastąpił postęp w powrocie inflacji do celu Fed. „Trend boczny inflacji” – jak określił to prezes Rezerwy Federalnej  nie uzasadnia rozpoczęcia cyklu cięć stóp procentowych. W rezultacie – jak przyznał J.Powell - „osiągnięcie pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie więcej czasu” a „w takim przypadku właściwe jest wstrzymanie się z obniżkami stóp procentowych”. Mimo uporczywości inflacji jest jednak mało prawdopodobne - zdaniem prezesa Fed - aby kolejnym ruchem Fed była podwyżka stóp procentowych. Wydźwięk posiedzenia FOMC był zbliżony do oczekiwań rynkowych. Wciąż dominuje gotowość Fed do obniżek stóp procentowych jednak Rezerwa Federalna musi mieć większe przekonanie co do trwałości spadku inflacji w USA.

 

PL: Inflacja CPI wzrosła do 2,4% r/r z 2,0% r/r w marcu, co było zgodne z naszymi oczekiwaniami. Wzrost inflacji to efekt drożejących paliw i żywności. Wpływ przywrócenia stawki VAT na podstawową żywność na 5% zgodnie z naszymi przypuszczeniami jest rozłożony w czasie i w kwietniu ceny żywności spadły o „tylko” 2,1% m/m. Według naszych szacunków obniżyła się także inflacja bazowa, która w kwietniu wyniosła ok. 4% r/r wobec 4,6% r/r w marcu. Jej miesięczna dynamika (ok. 0,5% m/m) utrzymuje się wciąż powyżej średniej długoterminowej.  W kolejnych miesiącach inflacja będzie stopniowo rosła i w drugiej połowie roku, ze względu na modyfikację działań osłonowych w zakresie cen energii elektrycznej (podniesienie ceny maksymalnej) wskaźnik CPI powróci poza przedział celu inflacyjnego. W warunkach niskiego bezrobocia, wysokiej realnej dynamiki płac, a także ekspansywnej polityki pieniężnej, sprowadzenie inflacji do celu NBP pozostaje dużym wyzwaniem dla banku centralnego. Z tego też powodu dane te w niewielkim zakresie wpływają na oczekiwania co do polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach. Stabilizacja stóp procentowych w najbliższych miesiącach pozostaje najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

 

EZ: Według wstępnego szacunku Eurostatu wzrost gospodarczy w strefie euro przyspieszył do 0,4% r/r z 0,1% r/r kwartał wcześniej, co było wynikiem nieco lepszym od konsensusu na poziomie 0,2%. W ujęciu kw/kw (po odsezonowaniu) gospodarka eurolandu urosła natomiast o 0,3% wobec spadku o 0,1% w 4Q ub. roku, co również było lepszym wynikiem od oczekiwań. Z opublikowanych dotychczas danych wynika, że odrodzenie aktywności miało szeroki zakres. Z punktu widzenia Polski cieszy poprawa aktywności w niemieckiej gospodarce, która urosła w 1Q br. o 0,2% kw/kw wobec spadku o 0,5% kw/kw kwartał wcześniej. W ujęciu r/r natomiast dynamika niemieckiego PKB pozostaje na minusie. Dane te nie zmieniają oczekiwań co do najbliższych decyzji EBC, który zapewne w czerwcu rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych.

Reklama

 

Rynki na dziś

Posiedzenie Fed potwierdziło, że Rezerwa Federalna wciąż jest gotowa do obniżek stóp procentowych jednak by do nich doszło musi nabrać większej pewności odnośnie do spadku inflacji. Taki scenariusz był już wcześniej rynkowo zdyskontowany m.in. pod wpływem kwietniowych wypowiedzi członków Fed. W efekcie obecnie nie obserwujemy większych zmian na rynkach finansowych. Kurs EUR/PLN porusza się wokół poziomu 4,32 a eurodolar oscyluje nieco powyżej 1,07 wyczekując piątkowego raportu z rynku pracy USA.

 

Rynek krajowy

Wtorek i środa na krajowym rynku walutowym upłynęły spokojnie. Wzorem wcześniejszych dni kurs EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,32 oczekując na nowe impulsy. Takimi nie okazały się między innymi wstępne dane dotyczące inflacji i PKB w strefie euro (wtorek), czy indeksy ISM i PMI z amerykańskiej gospodarki (środa). Ograniczony wpływ na wartość złotego miał także wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej USA. Był on zgodny z rynkowymi oczekiwaniami zakładającymi bardziej jastrzębie podejście przedstawicieli Fed do kwestii obniżek stóp procentowych. Mimo zmienności w ostatnich dniach zmianie nie uległ obraz pozostałych par złotowych, w tym pary USD/PLN. Na krajowym rynku długu minione dwa dni były spokojnym czasem. Dochodowość krajowej krzywej zmieniała się w sposób bardzo ograniczony. W efekcie rentowność 10-latki stabilizowała wokół poziomu 5,72% a 2-latka na 5,42%.

 

Rynki zagraniczne

Ostatnie dwa dni były czasem podwyższonej zmienności eurodolara, która jednak niewiele wnosiła do dotychczasowego obrazu notowań EUR/USD. Najważniejszym momentem było oczywiście posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego wynik był jednak dość przewidywalny tj. stanowił w dużym stopniu powtórzenie ostatnich wypowiedzi członków Fed, w tym prezesa J.Powella. FOMC utrzymał stopy procentowe i silniej podkreslił ryzyka dotyczące uporczywości inflacji co może rodzić potrzebę dłuższego niż pierwotnie sądzono okresu stabilnych stóp procentowych. Reakcją rynkową był między innymi wzrost eurodolara niewiele powyżej poziomu 1,07. Względnie stabilne były także notowania obligacji amerykańskich, w tym 10-latki USA, która nieznacznie wzrosła w rentowności tuż po posiedzeniu Fed osiągając poziom 4,62%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

Reklama
Reklama