Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostatni dziennik więc ostatnia okazja na prześwietlenie rynków

|
selectedselectedselected
Ostatni dziennik więc ostatnia okazja na prześwietlenie rynków | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczywiście w tym roku. Wracamy 8 stycznia. Tymczasem - po publikacji sprzedaży detalicznej oraz pierwszym cięciu stóp CNB - poznamy dziś dane dot. stopy bezrobocia i podaży pieniądza M3 w Polsce. 

W Polsce dziś Biuletyn Statystyczny wraz ze stopą bezrobocia (wstępne dane MRiPS sugerowały stabilizację na poziomie 5,0%). O 14:00 z kolei dane o podaży pieniądza M3. Później inflacja PCE z USA oraz finalne dane Uniwersytetu Michigan o optymizmie konsumentów (zwracamy uwagę na nieoczekiwany spadek oczekiwań inflacyjnych - ciekawe, czy się potwierdzi). Rok - dla nas - kończymy sprzedażą domów z USA.

 

Sprzedaż przyćmiona przez paliwa. Budowlanka w trendzie.

Nie szukamy problemów tam, gdzie ich nie ma i nie przejmujemy się słabszymi danymi. Dołek gospodarka ma za sobą, o faktycznej skali odbicia zdecyduje grudzień, który w tym roku wydaje się wyjątkowo ciekawy.

 

Zobacz także: Paliwa przyćmiły dane o sprzedaży detalicznej. Zapasy odbiją się na kolejnych odczytach?

Reklama

 

Czeski bank centralny: cięcie!

Zamiast dyskutować o poziomie realnych stóp procentowych, bank centralny popatrzył na poziom stóp procentowych wynikający z modelu oraz rozkład ryzyk i podążył ich śladem tnąc stopy delikatnie o 25pb do 6,75%. To początek cyklu, a w 2024 roku stopy spadną o 200-250pb. Inflacja będzie już w celu na początku roku i tam się utrzyma. Mimo rozpoczęcia cyklu, bank centralny utrzymuje relatywnie jastrzębie podejście i jest gotowy do zatrzymania lub odwrócenia działań w razie potrzeby.

 

Czytaj również: Kolejny bank centralny tnie stopy procentowe! NBP ma znacznie trudniejszą sytuację…

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Pojawiły się pierwsze szacunki dotyczące oczekiwanej ścieżki schodzenia z deficytu w Polsce. Zakładając iż okres dostosowania będzie przedłużony (a więc 7-letni), ograniczanie deficytu ma wynieść około 0,4% rocznie (0,5% przy 4-letnim). Nie jest to nadmiernie restrykcyjna ścieżka konsolidacji. Naturalnie polityka fiskalna - jako bezpośrednie wsparcie dla przyspieszania popytu zagregowanego - mija w 2024 roku punkt zwrotny. Dynamicznie jednak skala negatywnego wpływu mniejszego popytu ze strony rządu jest jednocześnie dość niska, zwłaszcza, że proces jest rozsmarowany na lata. 

 

Reklama

 

  • Turcja: zgodnie z oczekiwaniami CBT podniósł stopy procentowe do 42,5%.

  • USA: Szacunki nowo-zarejestrowanych bezrobotnych znów okazały się niższe od prognoz. Jesteśmy w okolicach 200tys. Z kolei ostatni szacunek PKB przyniósł korektę w dół (5,2% -> 4,9%). Niższy od oczekiwań okazał się również deflator, w tym deflator bazowy (odpowiednio 3,3% oraz 2,0%). W konsekwencji rynek "dograł" jeszcze trochę perspektywy soft landing obniżając rentowności o kilka pb. EURUSD dobił prawie do 1,10.
  • USA: W wieku 99 lat zmarł Robert Solow, ikona MIT i jeden z twórców tamtejszego wydziału ekonomii. Wśród studentów ekonomii zostanie zapamiętany jako autor modelu, który uchylił im drzwi do jednego z najprostszych modeli wzrostu. To była i nadal jest piękna przygoda. Dziękujemy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama