Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostatni akt krajowych danych i będzie można oceniać wrześniową sytuację

|
selectedselectedselected
Ostatni akt krajowych danych i będzie można oceniać wrześniową sytuację  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tak jak przypuszczaliśmy, krajowa sprzedaż detaliczna we wrześniu zaskoczyła na plus, do czego odnosimy się w poniższym tekście. Z rynkowego punktu widzenia, piątkowa sesja przyniosła zaś kolejny wzrost rentowności długoterminowych papierów w kraju. Dzisiaj ostatni zestaw krajowych danych za wrzesień.

 

 

Kalendarz najważniejszych publikacji i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu

Poniedziałek, 23.10.2023

Dziś ostatni ważniejszy krajowy odczyt z realnej gospodarki za trzeci kwartał, czyli produkcja budowlano-montażowa. Nasza prognoza to 5,6% r/r, niewiele dalej od niej jest konsensus (5,9% r/r). Baza z zeszłego roku sprzyja wysokiemu odczytowi. Pomagała też pogoda. Strukturalna sytuacja (wzrosty inwestycji w ostatnich kwartałach) też jest niczego sobie. O tej samej godzinie GUS opublikuje również kwartalną rewizję PKB, począwszy od 2022 roku.

Reklama

Ponadto NBP pokaże dane o M3 za wrzesień. Oczekujemy rocznej dynamiki na poziomie 7,4% r/r (konsensus 7,3% r/r). Podaż pieniądza była we wrześniu pod wpływem dwóch istotnych czynników. Pierwszy z nich to deprecjacja złotego. Drugi z nich to większa niż przed rokiem wypłata 14. emerytury. Obydwa czynniki będą wspierały wzrost podaży pieniądza.

 

Wtorek, 24.10.2023

Dzień wstępnych PMI z przemysłu i usług po obu stronach Oceanu. Do tego dojdzie decyzja węgierskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

 

Środa, 25.10.2023

W Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo, o tej samej godzinie poznamy też podaż pieniądza w strefie euro. Po południu czas na decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Spłyną też dane o sprzedaży nowych domów w USA.

 

Czwartek, 26.10.2023

Reklama

Tego dnia najważniejsza będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Nie spodziewamy się dalszych zmian stóp (nieco szerzej w tym temacie można przeczytać tutaj).

Równie istotne będą dane z USA - tam opublikowany zostanie wstępny odczyt PKB za III kw.. Oczekiwany jest wzrost o 4,1% SAAR (poprzednio 2,1%). Do tego dojdą też zamówienia na dobra trwałe i publikacja liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Ponadto warto jeszcze zwrócić uwagę na decyzję tureckiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

 

Piątek, 27.10.2023

Kolejne dane o PKB za III kw. - tym razem z Hiszpanii. Z USA natomiast spłyną dane o dochodach i wydatkach tamtejszych gospodarstw domowych, inflację PCE oraz indeks Uniwersytetu Michigan. 

 

Polska: Zaskoczenie w górę na sprzedaży detalicznej

Reklama

Choć byliśmy zdecydowanie bardziej optymistyczni od konsensusu przy formułowaniu naszej prognozy (-1% r/r vs konsensusowe -2% r/r), to jeszcze nie doceniliśmy sprzedaży detalicznej w cenach stałych we wrześniu. Jej dynamika wyniosła -0,3% r/r, wpisując się w odbicie widoczne w ostatnich danych. Trochę było tu jednak efektów potencjalnie jednorazowych.

 

Zobacz także: Polska sprzedaż detaliczna pozytywnie zaskoczyła! Odbicie potwierdza poprawę i napawa optymizmem

 

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września wzrosło o 27,2 mld zł (+2,1 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.305,3 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych. (PAP)

  • Polska: Mimo spodziewanie niższych wpływów podatkowych w 1. połowie roku, wykonanie budżetu na cały 2023 r. wydaje się niezagrożone - poinformowała na portalu X/Twitterze minister finansów Magdalena Rzeczkowska. (PAP)

  • Rosja: Gazprom dostarczyć ma dodatkową ilość gazu do Węgier przez okres zimowy, a także 600 mln m3 do Chin jeszcze w tym roku (poza zakontraktowanymi wielkościami). Zwiększenie dostaw na Węgry może zostać niekorzystnie odebrane przez UE, co potencjalnie oznacza oddalenie wypłat dla Budapesztu w ramach Funduszu Odbudowy. Poza tym, potencjalna zmiana rządu w Polsce może również osłabić pozycję Węgier wobec Brukseli.

  • USA: Fed opublikował raport o stabilności finansowej, gdzie respondenci wskazali na najistotniejsze czynniki ryzyka z ich punktu widzenia.

 

Ostatni akt krajowych danych i będzie można oceniać wrześniową sytuację  - 1Ostatni akt krajowych danych i będzie można oceniać wrześniową sytuację  - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama