Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ograniczony wpływ pandemii na sektor usług pozytywnym czynnikiem - co z kursem polskiego złotego (PLN)?

|
selectedselectedselected
Ograniczony wpływ pandemii na sektor usług pozytywnym czynnikiem - co z kursem polskiego złotego (PLN)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu jest zaplanowane na środę posiedzenie FOMC. Oczekujemy, że Fed nie zmieni parametrów polityki pieniężnej. Uwzględniając słabe sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (por. MAKROmapa z 06.09.2021) uważamy, że Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na wrześniowym posiedzeniu na ogłoszenie planu wygaszenia prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów.

Uważamy, że nastąpi to dopiero w listopadzie br.,

o ile wrześniowe dane nt. zatrudnienia poza rolnictwem w USA nie okażą się rozczarowujące. Po posiedzeniu przedstawiona zostanie najnowsza projekcja makroekonomiczna FOMC, która po raz pierwszy uwzględniać będzie prognozy na 2024 r. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że mediana oczekiwań członków FOMC dla wysokości stóp procentowych nie zmieni się w porównaniu do czerwcowej projekcji (brak podwyżek w 2022 r. i dwie podwyżki po 25pb w 2023 r.). Uważamy, że wrześniowa projekcja wskaże na kolejne dwie podwyżki po 25pb w 2024 r., co byłoby spójne z łagodnym cyklem zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Widzimy jednak istotne ryzyko w górę dla naszego scenariusza i w scenariuszu alternatywnym dopuszczamy podniesienie całej ścieżki, z pierwszą podwyżką już w 2022 r. W naszej ocenie posiedzenie FOMC będzie sprzyjać podwyższonej zmienności kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu poznamy dane z rynku nieruchomości w USA

Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1565 tys. w sierpniu wobec 1534 tys. w lipcu, wzrost o 2,0% m/m), pozwoleń na budowę (1589 tys. wobec 1630 tys., spadek o 2,5%), sprzedaży domów na rynku wtórnym (5,85 mln wobec 5,99 mln, spadek o 2,3% m/m) oraz sprzedaży nowych domów (715 tys. wobec 708 tys., wzrost o 1,0%) wskażą na mieszany obraz aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pozostaną w cieniu posiedzenia Fed i ich wpływ na kurs złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony. W czwartek opublikowane zostaną wstępne wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Oczekujemy, że zagregowany indeks PMI w strefie euro nie zmienił się we wrześniu w porównaniu do sierpnia i wyniósł 59,0 pkt. Uważamy, że na stabilizację indeksu złożyły się poprawa koniunktury w usługach i jej nieznaczne pogorszenie w przetwórstwie.

Czynnikiem pozytywnym dla nastrojów w usługach jest,

Reklama

jak na razie, ograniczony wpływ IV fali pandemii na aktywność w tym sektorze. W ujęciu geograficznym oczekujemy lekkiej poprawy koniunktury we Francji i jej nieznacznego pogorszenia w Niemczech. W piątek opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Oczekujemy, że wartość indeksu zwiększyła się do 99,5 pkt. we wrześniu z 99,4 pkt. w sierpniu. Nasze prognozy wyników badań koniunktury w strefie euro są zbliżone do konsensusu, a tym samym ich materializacja będzie neutralna dla złotego i cen polskich obligacji. Dzisiaj opublikowane zostaną dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozujemy, że wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył do 9,4% r/r wobec 8,2% w lipcu. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki produkcji były korzystne efekty kalendarzowe, podczas gdy koniunktura w przemyśle, zarówno w Polsce, jak i zagranicą pogorszyła się. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej jest zbliżona do konsensusu rynkowego, tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

We wtorek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w Polsce

Prognozujemy, że zwiększyła się ona w sierpniu o 10,0% r/r wobec wzrostu o 8,9% w lipcu. Podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej były korzystne efekty kalendarzowe. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej jest równa konsensowi rynkowemu, tym samym jej materializacja nie będzie miała istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama