Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oczy rynków w stronę USA. Stawka VAT na żywność nie będzie już obniżana

|
selectedselectedselected

Przy relatywnie pustym kalendarzu poniedziałkowych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, publikacja świeżej projekcji ze strony NBP jest zdecydowanie najciekawszym punktem do analizy. Była to projekcja wyjątkowa, bo wykonana w dwóch wariantach. Jakie płyną z niej wnioski? Co zmienia to w scenariuszu stóp procentowych? O tym piszemy w poniższym komentarzu.

Oczy rynków w stronę USA. Stawka VAT na żywność nie będzie już obniżana
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

Po inflacji w Czechach czas na kraje o nieco większym ciężarze gatunkowym - inflacyjne wskaźniki zostaną opublikowane w Niemczech i USA. W pierwszym znamy flasha (2,7% r/r). Amerykańska inflacja przykuje więcej uwagi - oczekiwana jest stabilizacja indeksu na poprzednim poziomie (3,1%).

 

Bi-projekcja NBP

NBP po raz pierwszy (albo przynajmniej po raz pierwszy od czasów, których sięgamy pamięcią) zaprezentował pełną projekcję w dwóch wariantach: zakładającą przedłużenie działań osłonowych, czyli tarcz antyinflacyjnych i zakładającą ich wycofanie (czyli zgodnie z aktualnym stanem prawnym). Prawdziwy stan świata pewnie znajdzie się gdzieś pomiędzy nimi, jak z resztą wskazywał ostatnio prezes Glapiński. W obu wariantach inflacja nie wraca trwale do celu NBP ani w 2025 ani w 2026 (choć tu już jest blisko stabilizacji), co będzie stanowić dobry argument dla RPP do utrzymywania stóp bez zmian.

 

Zobacz także: Złoty (PLN) wchodzi w nowy tydzień z nową energią. Kurs dolara (USD) pod znakiem inflacji

 

Garść newsów makroekonomicznych

  • Polska: MF poinformowało, iż nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność. Oznacza to, że od kwietnia wróci pierwotna stawka 5%.
     
  • Polska: Ministerstwo finansów uplasowało w poniedziałek 5-, 10- i 30-letnie obligacje na łączną kwotę 8 mld USD. To największa emisja Polski na rynku dolara w historii - poinformował wieczorem na platformie X minister finansów Andrzej Domański.
Reklama

Dodał, że bardzo wysokie zainteresowanie ze strony stabilnych i długoterminowych inwestorów przełożyło się na rentowności nowo wyemitowanych obligacji wynoszące odpowiednio: 4,79 proc., 5,16 proc. i 5,58 proc. Właśnie przekroczyliśmy barierę 50 proc. sfinansowanych potrzeb pożyczkowych 2024 roku - napisał. (PAP)

  • Polska: Minister Finansów wyemitował i przekazał 11 marca 2024 r. obligacje skarbowe o wartości 496,733 mln zł przeznaczone dla uczelni publicznych będących laureatami konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” - podał resort finansów w komunikacie. (PAP)
     
  • RPP (Tyrowicz): Prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji poniżej 3,5 proc. przekracza 50 proc. dopiero w 2026 r., a prawdopodobieństwo inflacji poniżej 2,5 proc. jest najniższe od roku i do końca 2026 r. nie zbliża się do 50 proc. - napisała na profilu na LinkedIn członkini RPP Joanna Tyrowicz. (PAP)
     
  • Polska: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 13 marca obligacje o łącznej wartości 6-9 mld zł, serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1033 i WS0437 - podał resort w komunikacie. (PAP)
     
  • Czechy: Inflacja CPI obniżyła się w lutym w ujęciu rocznym do 2% wobec 2,3%. Konsensus spodziewał się tylko symbolicznego spadku do 2,2%. Obraz ten składa się na kolejną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. 
     
  • Wielka Brytania: Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu do 3,9% wobec 3,8% miesiąc wcześniej, konsensus nie spodziewał się zmian. Jednocześnie dynamika płac w pierwszym miesiącu roku uplasowała się w pobliżu wartości oczekiwanych. Nie są to jednak wartości zgodne z celem inflacyjnym BoE, tym samym nie ma co liczyć na rychłe obniżki stóp. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama