Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoty (PLN) wchodzi w nowy tydzień z nową energią. Kurs dolara (USD) pod znakiem inflacji

|
selectedselectedselected

Nowy tydzień złoty rozpoczął od aprecjacji względem dolara oraz euro, a kursy EUR/PLN i USD/PLN ustanowiły tegoroczne minima spadając odpowiednio do okolic 4,28 oraz 3,92. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD zniżkował w pobliże 1,0920.

Złoty (PLN) wchodzi w nowy tydzień z nową energią. Kurs dolara (USD) pod znakiem inflacji
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek kalendarium makro z rynków głównych było niemal puste, inwestorzy analizowali jeszcze mieszane, piątkowe odczyty danych z rynku pracy z USA (NFP) oraz czekali na równie ważne dane o inflacji CPI za luty br., które poznamy dzisiaj. Słabsze globalne nastroje na rynkach kapitałowych powodowały z kolei przepływ kapitału w kierunku przecenionego w ostatnich tygodniach dolara, co wspierały także nieco wyższe rentowności obligacji z bazowych parkietów. W tym niesprzyjającym globalnym otoczeniu złoty umocnił się, a kurs EUR/PLN pokonał ważne techniczne wsparcia tworzone przez ok. czteroletnie minima (4,2930), schodząc w czasie sesji nawet w pobliże 4,2750. Przy braku nowych pozytywnych impulsów z otoczenia globalnego naszym zdaniem zadziałała tutaj kombinacja czynników technicznych (przełamanie ww. wsparcia) oraz fundamentalnych, jak choćby oczekiwania na zwiększenie dyferencjału pomiędzy stompami NBP a EBC oraz Fed. Ten ostatni czynnik jest konsekwencją odbioru ubiegłotygodniowej narracji ww. banków centralnych, o czym pisaliśmy w poniedziałkowym Dzienniku.

Pokonanie ww. wsparć na EUR/PLN technicznie otworzyło w krótkim horyzoncie drogę w kierunku strefy 4,25-4,2650, a dla USD/PLN celem wydają się być minima z grudnia '23 w pobliżu 3,89. W takim horyzoncie dużo będzie jednak zależeć od globalnych nastrojów, a te kształtować będą między innymi ww. dane od inflacji CPI z USA. Nie spodziewamy się raczej negatywnych zaskoczeń (wyższych od konsensusu odczytów), jednak ich ewentualne pojawienie mogłoby wygenerować korekty w kierunku 4,2850-4,29 oraz 3,94 odpowiednio na EUR/PLN i USD/PLN.

 

Zobacz także: Giełdy wypatrują odczytu amerykańskiej inflacji. WIG20 w coraz słabszej formie

 

Poniedziałek na rynkach stopy procentowej przyniósł przeważnie umiarkowane wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które z wyjątkiem krótkiego końca polskich SPW (-5 pb.) zarówno w kraju jak i na bazowych parkietach sięgały 2-5 pb.

Wzrosty rentowności szczególnie obligacji z rynków głównych, to naszym zdaniem techniczna korekta po wyraźnych ich spadkach, które w ostatnich tygodniach dochodziły do ok. 30 pb. np. dla 10-cio letnich Bundów i UST. Korekcie sprzyjał brak nowych impulsów z otoczenia makro, a dodatkowo inwestorzy czekali już na wtorkowe dane o inflacji CPI za luty br. z USA. Odczyty te mogą być dla uczestników rynku wskazówką czy na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC oczekiwania członków Fed co do cięć stóp procentowych w USA o 75 pb. w bieżącym roku (tzw. dot plots) zostaną utrzymane. Generalnie odbiór przez rynek ww. wydarzeń będzie naszym zdaniem kluczowy dla trendów bazowych rynków FI do końca I kw. br. Zachowanie krajowych SPW w poniedziałek nie odbiegało od rynków bazowych, polskie papiery nie reagowały na pozytywne informacje z regionu CEE-3 (spadek inflacji w Czechach do celu inflacyjnego CNB na poziomie 2%) oraz prezentacje szczegółów nowych projekcji makroekonomicznych NBP, których kluczowe kwestie przybliżył już A. Glapińskie w ubiegły czwartek.

Naszym zdaniem każdy niższy od rynkowych oczekiwań (3,1% r/r dla głównej oraz 3,7% r/r dla bazowej) odczyt ww. inflacji CPI z USA wsparły budujące się od lutego br. trendy spadkowe rentowności UST i Bundów, co pozwoliłoby przynajmniej utrzymać trendy boczne dochodowości krajowych SPW. W naszej opinii polskie obligacje skarbowe do końca I kw. br. mogą być nieco słabsze od rynków bazowych ze względu na zbliżające się przetargi oraz co najwyżej neutralną narrację RPP.

 

Reklama

Wykres dnia: Kurs EUR/PLN pokonał grudniowe minima w pobliżu 4,29, a tym samym złoty jest najmocniejszy do euro od ponad 4 lat.

zloty pln wchodzi w nowy tydzien z nowa energia kurs dolara usd pod znakiem inflacji grafika numer 1zloty pln wchodzi w nowy tydzien z nowa energia kurs dolara usd pod znakiem inflacji grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama