Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Oczekiwania Polaków względem inflacji coraz lepsze. GUS zdziwiony w obliczu licznych ostrzeżeń

|
selectedselectedselected

W nocy doszło do ataku odwetowego ze strony Izraela przeprowadzonego na Iran, który przyjął jednak charakter bardziej "symboliczny". Władze w Teheranie nie odnotowały strat, a komentarze płynące z tego kraju sygnalizują możliwość zaniechania dalszego odwetu. Z punktu widzenia danych makro wczoraj poznaliśmy świeże oczekiwania inflacyjne z Polski, nad którymi pochyliliśmy się w poniższym tekście. 

Oczekiwania Polaków względem inflacji coraz lepsze. GUS zdziwiony w obliczu licznych ostrzeżeń
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

W kalendarzu ekonomicznym pustki, a uwaga rynku skupi się najpewniej na wsłuchiwaniu się w komentarze z Bliskiego Wschodu. W godzinach popołudniowo-wieczornych warto odnotować kilka wystąpień bankierów centralnych z Banku Anglii (Ramsden, Mann), Fed (Goolsbee) oraz EBC (Nagel).

 

Polska: Oczekiwania inflacyjne w górę

Dwa dni po publikacji marcowej inflacji, która wyniosła 2% r/r, GUS opublikował oczekiwania inflacyjne konsumentów. Ci, jak na złość, nie chcą tego zauważyć, a nawet jeśli widzą, to nie przekładają tego na swoje spostrzeżenia dot. przyszłości. Oczekiwania inflacyjne bowiem wzrosły.

 

oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 1oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 1

Reklama

oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 2oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 2

 

Wzrósł zarówno odsetek konsumentów, którzy spodziewają się szybszego niż dotychczas wzrostu cen, wzrósł też odsetek osób, które spodziewają się wzrostu w podobnym tempie. Wszystko kosztem osób, które spodziewały się wolniejszego wzrostu lub stabilizacji. 

Nie wiemy oczywiście co kryje się w głowach ankietowanych, ale dość łatwo można wskazać ewentualne powody takiej zmiany. Pomiędzy marcem a kwietniem powróciła 5% stawka VAT na żywność, co wprost w oczach części konsumentów mogło przełożyć się na spodziewane wzrosty cen. Wraz z powrotem stawki VAT na żywność jasnym stało się, że też tarcza energetyczna nie będzie przedłużona w obecnej formie i przynajmniej dla części gospodarstw domowych może oznaczać to wzrost kosztów (albo przynajmniej oczekiwanie takiego wzrostu). W końcu też, niewykluczone, że konsumenci są świadomi na jakich obecnie poziomach znajduje się inflacja i domyślają się, że część z tego spadku to efekt bazy i spodziewają się wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach (i dobrze, my też się spodziewamy). Wiemy, że pytanie dotyczy tempa wzrostu cen i abstrahuje od konkretnej inflacyjnej liczby ale zawsze ciężko powiedzieć, co kto rozumie pod pojęciem "ceny będą rosły szybciej/wolniej niż obecnie". Nie damy sobie ręki uciąć za to, że nikt nigdy nie mylił tego z inflacją r/r.

Skwantyfikowane oczekiwania inflacyjne, wyliczane w oparciu o inflację odczuwaną przez konsumentów (percepcja dotychczasowych wzrostów cen), wskazują na inflację w okolicach 6% za 12 miesięcy. Konsument oczekuje tu tego samego co my - też zakładamy, że w I kw. przyszłego roku inflacja powinna być bliska powyższej liczby. To wciąż daleko od celu inflacyjnego NBP i wciąż sygnał odkotwiczonych oczekiwań inflacyjnych. 

 

Reklama

oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 3oczekiwania polakow wzgledem inflacji coraz lepsze gus zdziwiony w obliczu licznych ostrzezen grafika numer 3

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama