Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obniżki stóp procentowych znikają na horyzoncie

|
selectedselectedselected

Jeszcze w grudniu rynek wyceniał, że stopy procentowe w Polsce do końca pierwszego półrocza 2024 spadną poniżej poziomu 5,00%.  Po zaledwie sześciu tygodniach nowego roku z tego rynkowego optymizmu nie pozostało wiele. Obecnie rynek wycenia, że w najbliższych sześciu miesiącach zobaczymy zaledwie jedną obniżkę stóp procentowych, co patrząc na otoczenie, może być optymistycznym założeniem.

Obniżki stóp procentowych znikają na horyzoncie
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za postępującą zmianą rynkowej percepcji stoją zarówno czynniki lokalne, jak i globalne. Lokalnie, uczestnicy rynku w końcu wyraźnie dostrzegli zmianę narracji Rady Polityki Pieniężnej, która w ostatnich miesiącach zaczęła przejawiać dużo większą ostrożność, co do przyszłego kształtowania się dynamiki cen w gospodarce.

W tym kontekście szczególnie ciekawie wygląda relacja poziomu stóp procentowych do bieżącej inflacji, czyli tzw. realna stopa procentowa na przestrzeni ostatnich 20 lat.

 

obnizki stop procentowych znikaja na horyzoncie grafika numer 1obnizki stop procentowych znikaja na horyzoncie grafika numer 1

Reklama

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

 

Wyraźnie widać, że od 2016 realne stopy procentowe konsekwentnie spadały i przez długi czas poziom stóp procentowych był utrzymywany na poziomie niższym niż bieżąca inflacja. Styczeń 2024 to pierwszy miesiąc od  początku 2019, kiedy realne stopy procentowe w Polsce są dodatnie. Biorąc pod uwagę sytuację demograficzną, konkurencyjność gospodarki oraz tempo wzrostu płac zakładamy, że RPP w najbliższym latach będzie bardziej restrykcyjna, a realna stopa procentowa będzie kształtować się na poziomach dodatnich zbliżonych do tych z pierwszej połowy minionej dekady.

Na rynkach globalnych również uszło sporo powietrza z optymistów wieszczących pierwsze obniżki stóp procentowych w USA już w marcu. Przyczyną tej zmiany są solidne wyniki amerykańskiej gospodarki. Bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie 3,7%, liczba wakatów do obsadzenia przekracza 9 mln, a gospodarka rozwija się w tempie 3,1%. Obecnie rynek zakłada pierwsze obniżki w Stanach Zjednoczonych w połowie roku, jednak pamiętajmy, że w ostatnich latach inwestorzy na rynku stopy procentowej wielokrotnie już się mylili.

Czynniki lokalne przewidujące stabilizację stóp procentowych sprawiają, że polskie obligacje skarbowe poruszają się w takt ruchów rynków globalnych, co doskonale widać jak porówna się tegoroczne zachowanie rentowności dziesięcioletnich obligacji amerykańskich i polskich.

Reklama

 

obnizki stop procentowych znikaja na horyzoncie grafika numer 2obnizki stop procentowych znikaja na horyzoncie grafika numer 2

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

 

W tym środowisku od początku roku obligacje długoterminowe pozostają pod umiarkowaną presją, co wynika ze wzrostu rentowności, czyli spadku cen obligacji. Na osłodę inwestorom pozostają wysokie odsetki płacone przez obligacje, które w dużej mierze amortyzują negatywny wpływ zmian cen.  Najprawdopodobniej wysoki poziom korelacji cen polskich obligacji skarbowych z cenami z rynków bazowych będziemy w dalszym ciągu obserwować w najbliższych miesiącach.  Będzie to efektem stabilizacji stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomem i szansą na pierwsze obniżki stóp procentowych w USA w tym roku, raczej później niż wcześniej.

Reklama

 

Zobacz także: Gospodarka Polski - mamy nowe dane! Niepokojący spadek w budownictwie

 

Filip Nowicki, Członek Zarządu, Zarządzający Funduszami, Superfund TFI S.A. 2024.02.21

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama