Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowy rok zaskoczył nas trójką z przodu. Inflacja w Polsce wyjątkowo niska

|
selectedselectedselected

Wczorajsza sesja podzielona była na dwa akty. Przed południem w centrum uwagi krajowych inwestorów stał wstępny odczyt inflacji za styczeń, o którym kilka zdań piszemy w poniższym tekście. W godzinach popołudniowych uwaga rynku została zwrócona z kolei na Stany Zjednoczone, skąd poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. O pewnym rozczarowaniu w tym względzie piszemy w sekcji newsów.

Nowy rok zaskoczył nas trójką z przodu. Inflacja w Polsce wyjątkowo niska
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co nas dzisiaj czeka?

Kolejny dzień z danymi o inflacji. Tym razem przyjdzie czas na PPI z USA. Ponadto z amerykańskich danych warto rzucić okiem jeszcze na te o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach domów oraz indeks Michigan. Z Fed przemawiać będą Bostic, Barr i Daly.

 

Polska: inflacja już poniżej 4%

Inflacja w styczniu obniżyła się mocniej od oczekiwań i wyniosła 3,9% r/r. Oznacza to, że w ujęciu miesięcznym odnotowaliśmy wzrost o 0,4%. Od razu nadmieniamy, że są to wstępne szacunki, które ze względu na prezentację nowego systemu wag mogą ulec zmianie. Tak czy inaczej wszystko na to wskazuje, że w marcu/kwietniu przelotnie zaliczymy cel inflacyjny NBP, cel definiowany jako 2,5%.

 

nowy rok zaskoczyl nas trojka z przodu inflacja w polsce wyjatkowo niska grafika numer 1nowy rok zaskoczyl nas trojka z przodu inflacja w polsce wyjatkowo niska grafika numer 1

Reklama

 

Szczegóły styczniowej inflacji są póki co dość skąpe. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwyżkowały o 0,9%, nośniki energii wzrosły o 0,4%, zaś ceny paliw spadły o 2,3% - w stosunku do grudnia poprzedniego roku. Z naszego punktu widzenia wielkości te są bliskie oczekiwanych, choć spodziewaliśmy się nieco wyższego wzrostu cen żywności. Reszta zaskoczenia nadeszła ze strony inflacji bazowej, która najpewniej wzrosła o 0,3% m/m. Oznacza to, że w ujęciu rocznym inflacja bazowa obniżyła się do 6,2%. Raz jeszcze podkreślamy, że są to szacunki oparte o stary system wag, co warto mieć na uwadze. 

Najważniejsza informacja płynąca ze styczniowych danych została zobrazowana na poniższym wykresie. Mamy na myśli rozpęd inflacji bazowej, który w ostatnich miesiącach ustabilizował się w okolicy 5-6%. Nie trzeba dodawać, że wartość ta jest znacznie powyżej akceptowalnego pułapu z punktu widzenia celu inflacyjnego NBP. 

 

nowy rok zaskoczyl nas trojka z przodu inflacja w polsce wyjatkowo niska grafika numer 2nowy rok zaskoczyl nas trojka z przodu inflacja w polsce wyjatkowo niska grafika numer 2

 

Reklama

Co dalej? Do kwietnia trend obserwowany z ostatnich miesięcy będzie trwał. Oznacza to, że w marcu i kwietniu inflacja ogółem powinna obniżyć się w rejon 2,5%. Podobnie sytuacja wyglądać ma w przypadku inflacji bazowej, gdzie oczekujemy spadku w stronę 4-4,5%. W naszym scenariuszu sytuacja zmienia się diametralnie w drugiej połowie roku, kiedy to zakładamy znoszenie tarcz antyinflacyjnych. O szczegółowych założeniach piszemy w naszym rocznym opracowaniu. Podobnego zdania jest zresztą NBP i sam prezes Glapiński (budowanie ścieżki inflacyjnej na znoszeniu tarcz). Taka trajektoria inflacyjna nie powinna zachęcać RPP do obniżek stóp procentowych w tym roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama