Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowa projekcja inflacyjna może zmienić podejście RPP

|
selectedselectedselected

W minionym tygodniu poznaliśmy m.in. lutowy wskaźnik PMI dla sektora przetwórstwa przemysłowego w Polsce, który wzrósł o 0,8 pkt do poziomu 47,9. Dalej jednak od maja 2022 r. pozostaje poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Wzrosły sub-indeksy zamówień i produkcji. Spadł ten dotyczący zatrudnienia. GUS opublikował także odczyt PKB za IV kwartał.

Nowa projekcja inflacyjna może zmienić podejście RPP. Pytanie czy na lepsze, czy na gorsze...
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dynamika aktywności gospodarczej wzrosła o 1% r/r i była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu funduszy przeznaczonych dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy i regularnego wieloletniego unijnego budżetu. Oznacza to zielone światło na wypłatę Polsce środków o łącznej wartości około 137 mld euro. KE wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego opiewającego na 6,3 mld euro wniosku o płatność z Funduszu Odbudowy. Decyzja o wypłacie musi zostać zaakceptowana jeszcze przez państwa członkowskie.

 

Opublikowano także odczyty tempa wzrostu cen w dużych gospodarkach. Wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro wskazuje na wzrost cen konsumpcyjnych o 0,6% m/m i 2,6% r/r. Rynek spodziewał się, że roczny wskaźnik inflacji wyniósł 2,5%. Inflacja bazowa HICP wyniosła 3,1%. Według Roberta Holzmana, członka Rady Prezesów EBC i prezesa Austriackiego Banku Narodowego, obserwowane dane o inflacji w Europie i poszczególnych krajach potwierdzają jego opinię, że EBC musi czekać i nie spieszyć się z decyzjami. Z kolei istotny z punktu widzenia władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych wskaźnik inflacyjny PCE potwierdził spadkową tendencję. Ogólny PCE wyniósł 0,3% w ujęciu miesięcznym i 2,4% licząc rok do roku. Dane były zgodne z konsensusem.

 

W tym tygodniu uwaga lokalnych inwestorów będzie skupiona na środzie, kiedy Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Ekonomiści BNP Paribas nie spodziewają się zmiany parametrów polityki pieniężnej i uważają, że stopa referencyjna NBP zostanie utrzymana na poziomie 5,75%. Z punktu widzenia dalszych decyzji RPP w kolejnych miesiącach istotne będą szczegóły przygotowywanej przez analityków banku centralnego nowej projekcji inflacyjnej. Naszym zdaniem jej wskazania będą wzmacniać ostrożne nastawienie Rady do wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych w dalszej części roku.

Reklama

 

Przedstawiona członkom RPP nowa projekcja po raz pierwszy zawierać będzie szacunki analityków dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji w 2026 r. W poprzedniej edycji projekcji, która opublikowana została w listopadzie ubiegłego roku przewidywano że przy obecnym poziomie stóp procentowych inflacja CPI pod koniec 2025 roku wynosić będzie 3,5% a inflacja bazowa 3,8% tj będą znajdować się przy górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, który określony jest jako 2,5% +/-1 pp. W naszej ocenie wysoka dynamika wynagrodzeń w gospodarce, która w tym roku najprawdopodobniej wyraźnie przekroczy 10% oznacza, że spowodowana czynnikami krajowymi presja cenowa pozostaje silna. Spodziewamy się więc, ze nowe estymacje analityków NBP będą wskazywać, że o ile inflacja w latach 2025-2026 będzie oscylować w granicach 3-4%, to jej trwały powrót do poziomu 2,5% nie jest przesądzony. Będzie to według nas skłaniać członków Rady do utrzymania dotychczasowej retoryki skupiającej się na niepewności, co do przyszłej ścieżki inflacji, która nakazuje ostrożność przy podejmowaniu decyzji w zakresie warunków monetarnych.

 

Zobacz także: Zagraniczne indeksy wyznaczają szczyty, a GPW zostaje w tyle. Ostatnie wzrosty częściowo wymazane

 

Ekonomiści BNP Paribas prognozują, że przestrzeń do nieznacznych obniżek stóp procentowych w Polsce (-50 pb) pojawi się pod koniec bieżącego roku, wraz z łagodniejszą polityką pieniężną w strefie euro i umocnieniem kursu złotego. Dostrzegamy jednak istotne ryzyko, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Poza Polską, w czwartek 7 marca odbędzie się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Przewidujemy podobny scenariusz spotkania jak w przypadku Rady Polityki Pieniężnej brak zmian w poziomie stóp procentowych i zachowawczy ton w kontekście kolejnych decyzji.

 

Reklama

W Stanach Zjednoczonych najistotniejszym elementem kalendarza będą z kolei publikowane w piątek lutowe dane o amerykańskim rynku pracy. Konsensus analityków zakłada, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w USA o 180 tys. etatów. Odporność tamtejszej gospodarki może odsunąć w czasie moment rozpoczęcia luzowania polityki pieniężnej przez Fed.

 

nowa projekcja inflacyjna moze zmienic podejscie rpp grafika numer 1nowa projekcja inflacyjna moze zmienic podejscie rpp grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama