Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zagraniczne indeksy wyznaczają szczyty, a GPW zostaje w tyle. Ostatnie wzrosty częściowo wymazane

|
selectedselectedselected

W minionym tygodniu nastroje na rynkach akcji były pozytywne, a indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych i Europie wyznaczyły historyczne szczyty. Rekord pobił m.in. S&P 500, Nasdaq, DAX czy CAC40. Jednak na GPW doszło do przeceny po ostatnich wzrostach. Początek minionego tygodnia upłynął pod znakiem małej zmienności oraz braku publikacji istotniejszych danych makroekonomicznych.

Zagraniczne indeksy wyznaczają szczyty, a GPW zostaje w tyle. Ostatnie wzrosty częściowo wymazane
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W efekcie, w poniedziałek niemiecki indeks DAX zyskał 0,02% i zdołał utrzymać się powyżej zdobytego w minionym tygodniu poziomu 17400 pkt. Niewielka przecena dotknęła francuskiego CAC40, który stracił 0,46% i nie zdołał utrzymać poziomu 7950 pkt. Indeks największych polskich spółek także zniżkował (-0,52%), jednak notowania nie spadły poniżej 2460 pkt., a ruch miał charakter horyzontalny. Wśród komponentów zaledwie trzy spółki zakończyły dzień zyskownie. Również wtorkowa sesja nie przyniosła większych zmian na głównych indeksach z rynku akcji, a dzień kończyły skromnymi wzrostami. Na wyróżnienie zasługiwał jednak niemiecki DAX, który zyskał ponad 0,75% wspinając się na nowy historyczny poziom (ATH). Wyraźnie in minus odstawał krajowy rynek akcji, gdzie WIG20 stracił 0,25%

 

W środę obserwowaliśmy przyspieszenie wyprzedaży na warszawskim parkiecie. 18 spółek z indeksu WIG20 zakończyło dzień pod kreską, a najsłabiej radziły sobie walory Pepco (-6,97%). Wpływ na to miała informacja o utracie przez spółkę środków pieniężnych o wartości ok. 15,5 mln euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech. Wiceliderem spadków był Kruk (-6,84%), który dzień wcześniej opublikował raport za IV kwartał. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 2412 pkt, co oznacza spadek o 1,86%. Była to druga z najgorszych sesji w tym roku. WIG20 radził sobie najsłabiej na Starym Kontynencie, a na świecie większy spadek zanotował tylko chiński Shanghai Composite.

 

Zobacz także: Akcje Allegro, Cyfrowy Polsat i PGE zawiodły po całej linii. GPW blado na tle otoczenia

 

Reklama

Po mocnych spadkach w środę, w czwartek mieliśmy do czynienia z odbiciem notowań krajowych indeksów akcji. Jednakże w ślad za niewielką zmiennością na rynkach bazowych, także w Warszawie mieliśmy do czynienia z niewielkimi zmianami. Relatywnie słabiej wypadł indeks WIG20 kończący dzień na +0,25% - pomimo mocniejszych wzrostów w pierwszej godzinie handlu, w trakcie dnia oddał większość zysków. Z kolei z lepszą atmosferą mieliśmy do czynienia pod koniec miesiąca w segmencie średnich i mniejszych spółek, gdzie wzrosty przekroczyły 0,5%.

 

Piątek zakończył się zyskownie zarówno na rynkach bazowych, gdzie amerykański S&P500 wzrósł o 0,80%, a niemiecki DAX zyskał 0,32%, jak i na polskim parkiecie. Indeks WIG20 wzrósł o 0,28% i pomimo trwającej w ubiegłym tygodniu korekty, ani razu nie znalazł się poniżej psychologicznej granicy 2400 pkt.

 

zagraniczne indeksy wyznaczaja szczyty a gpw zostaje w tyle ostatnie wzrosty czesciowo wymazane grafika numer 1zagraniczne indeksy wyznaczaja szczyty a gpw zostaje w tyle ostatnie wzrosty czesciowo wymazane grafika numer 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama