Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niższych podatków, stabilnego prawa - czego życzyć przedsiębiorcom w dniu ich święta

|
selectedselectedselected
Niższych podatków, stabilnego prawa - czego życzyć przedsiębiorcom w dniu ich święta | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

21 czerwca jest obchodzony jako Dzień Przedsiębiorcy. Czego można im życzyć? Stabilnego prawa, mniej uciążliwych formalności oraz niższych podatków i składek ZUS – wynika z badania zleconego przez inFakt agencji ARC Rynek i Opinia. Równie ważne jest, aby pomimo niesprzyjających warunków do prowadzenia biznesu nadal odczuwali satysfakcję ze swojej działalności.

Z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” firmy inFakt wyłania się obraz przedsiębiorcy jako człowieka,

który cieszy się z prowadzenia własnego biznesu i niezależności jaką mu to daje. Jednocześnie mierzy się jednak z problemami wynikającymi nie tylko z ustawodawstwa. Bolączki polskiego biznesu to też m.in. stres związany z odpowiedzialnością za biznes i pracowników, mała ilość wolnego czasu, przeciążenie obowiązkami i nielimitowany czas pracy – ten ostatni dotyczy zwłaszcza właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.

Jednak pomimo trudności aż 74% właścicieli mikrofirm oraz 61%[1] współwłaścicieli małych firm deklaruje, że prowadzenie działalności gospodarczej przynosi im satysfakcję. – Widać, że największy od dziesięcioleci kryzys gospodarczy nie osłabił zapału właścicieli polskich małych i mikroprzedsiębiorstw – podkreśla dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego. – Bycie przedsiębiorcą to nie jest tylko zawód, ale postawa życiowa, to nieustanna czujność i szukanie szans na przetrwanie i na rozwój, to nasza przyszłość.

Firmy czekają na stabilne prawo i niskie podatki

W ostatnich tygodniach wiele obaw przyniosły zapowiedzi reform w ramach Polskiego Ładu, zwłaszcza dotyczące składki zdrowotnej. 85% przedsiębiorców przewiduje, że w efekcie będzie musiało płacić wyższe składki ZUS, a 38%[2] dotknie podwyżka podatków. Zdaniem dr Czarczyńskiej to kolejny cios wymierzony zwłaszcza w sektor MŚP, który pełni kluczową rolę w gospodarce: – To dzięki polskim firmom gospodarka nie stanęła, mimo kolejnych lockdownów. To firmy poniosły koszty dostosowywania się do wyśrubowanych reżimów sanitarnych. To małe i średnie przedsiębiorstwa ucierpiały najbardziej przez obostrzenia i dziurawy system tarcz antykryzysowych – podkreśla.

Jeszcze przed ogłoszeniem założeń Polskiego Ładu przedsiębiorcy wskazywali,

Reklama

że nie widzą ze strony państwa żadnych działań, które miałyby na celu poprawienie ich kondycji. Firmy od lat oczekują m.in. na proste i przejrzyste prawo oraz niższe świadczenia publicznoprawne. Niestety można przypuszczać, że także w tym roku te postulaty nie zostaną zrealizowane, a przedsiębiorcy będą wymieniali je ponownie w kolejnej edycji Badania Polskiej Przedsiębiorczości. – Oby nie zabrakło nam nadziei, bo to ona kształtuje racjonalne oczekiwania i podejmowanie ryzyka, tworzenie nowych wartości i zawieranie transakcji, czyli to co nazywamy gospodarką – podsumowuje dr Czarczyńska.

***

  1. Badanie Polskiej Przedsiębiorczości, inFakt, 2021

  2. Badanie „Co przedsiębiorcy myślą o Polskim Ładzie?”, inFakt 2021

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


InFakt

InFakt

InFakt to platforma na której przedsiębiorcy w jednym miejscu znajdą księgowych i technologie, aby wygodniej i bezpieczniej prowadzić firmę.  
InFakt oferuje nowoczesne rozwiązania księgowe dla jednoosobowych działalności gospodarczej i spółek za pośrednictwem aplikacji www oraz mobilnej. Oprócz programu do fakturowania i księgowości zapewnia pełną obsługę księgową, łącząc przedsiębiorcę z jego osobistym księgowym. Pozwala również na dostęp do narzędzi chroniących płynność finansową firm i pomaga od podstaw założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie z usług inFaktu korzysta ponad 500 000 użytkowników. InFakt został wyróżniony przez Aulę Polska nagrodą Auler 2011, przyznawaną osobom i firmom będącym wzorem dla polskiego biznesu technologicznego, w 2014 nagrodą AppAward dla aplikacji mobilnej roku oraz główną nagrodą w konkursie Mobile Trends Awards 2015.


Tematy

przedsiębiorcy wiadomości sektor małych i średnich przedsiębiorstwInformacje venture capital jako źródło finansowania przedsiębiorstw dzień przedsiębiorcy dzień młodego przedsiębiorcy ogólnopolski dzień przedsiębiorcy dzień przedsiębiorcy 28 września 2015 21 czerwca dzień przedsiębiorcy dzień przedsiębiorcy kig poradnik przedsiębiorcy postojowe dla przedsiębiorcy zus przedsiębiorcy 2020 składki zus przedsiębiorcy składki zus przedsiębiorcy 2020 zus przedsiębiorcy status dużego przedsiębiorcy kalkulator przedsiębiorcy test przedsiębiorcy pakiet przedsiębiorcy cechy przedsiębiorcy karta przedsiębiorcy upadłość przedsiębiorcy definicja przedsiębiorcy zus przedsiębiorcy 2021 książka kontroli przedsiębiorcy status przedsiębiorcy status dużego przedsiębiorcy 2020 umowa na wywóz śmieci przedsiębiorcy oddział przedsiębiorcy zagranicznego obowiązki przedsiębiorcy poradnik przedsiębiorcy kalkulator rodzaje przedsiębiorstw źródła finansowania przedsiębiorstw zjednoczenie przedsiębiorstw podział przedsiębiorstw granty na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorstw finanse przedsiębiorstw źródła finansowania przedsiębiorstw praca licencjacka pdf metody wyceny przedsiębiorstw wycena przedsiębiorstw warszawa przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw finansowanie przedsiębiorstw liczba przedsiębiorstw w polsce archiwum zlikwidowanych przedsiębiorstw państwowych klasyfikacja przedsiębiorstw raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w polsce 2018 źródła finansowania przedsiębiorstw pdf wykaz przedsiębiorstw źródła finansowania przedsiębiorstw gus formy organizacyjno prawne przedsiębiorstw rodzaje przedsiębiorstw pdf konkurencyjność przedsiębiorstw millenium dla przedsiębiorstw klasyfikacja przedsiębiorstw pdf formy organizacyjno prawne przedsiębiorstw schemat klasyfikacja przedsiębiorstw ze względu na wielkość katedra finansów przedsiębiorstw uep koncentracja przedsiębiorstw finanse przedsiębiorstw pdf źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw rodzaje upadłości przedsiębiorstw typy przedsiębiorstw
Reklama
Reklama