Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niespodzianka z USA – inflacja PPI wzrosła, a wszystkiemu winne ceny energii?

|
selectedselectedselected
Niespodzianka z USA – inflacja PPI wzrosła, a wszystkiemu winne ceny energii? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wrześniowy wskaźnik PPI w USA ponownie był wyższy od oczekiwań. Inflacja PPI wzrosła o 0,2 p.p. do 2,2% r/r. Po wyrównaniu sezonowym dynamika m/m obniżyła do 0,5% wobec 0,7% m/m w sierpniu, jednakże jest to wciąż podwyższony poziom (trzeci miesiąc z rzędu). Ponownie głównym „winowajcą” tego wzrostu są ceny energii (3,3% m/m).

 

Inflacja bazowa (bez energii i żywności) trochę zelżała i rosła odpowiednio o 2,8% r/r (poprzednio 2,9% r/r) oraz 0,2% m/m. Jednak ten wzrost cen napędzany jest nadal głównie przez obszar dóbr (0,9% m/m we wrześniu – drugi najwyższy odczyt od co najmniej roku), podczas gdy ceny w usługach rosną wciąż dość stabilnie (0,3% m/m we wrześniu). Te dane nie wspierają ostatnich gołębich wypowiedzi niektórych członków Fed sugerujące, że cykl podwyżek stóp procentowych się skończył, przy czym członkowie Fed zgadzają się, że stopy powinny zostać na podwyższonym poziomie przez jakiś czas.

 

Reklama

Niespodzianka z USA – inflacja PPI wzrosła, a wszystkiemu winne ceny energii? - 1Niespodzianka z USA – inflacja PPI wzrosła, a wszystkiemu winne ceny energii? - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama