Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

NBP i EBC utrzymają status quo w polityce pieniężnej?

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. 

NBP i EBC utrzymają status quo w polityce pieniężnej?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekujemy, że RPP utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych (stopa referencyjna NBP równa 5,75 %). Wsparciem dla status quo w polityce pieniężnej są wypowiedzi prezesa NBP na konferencji prasowej po lutowym posiedzeniu, który stwierdził, że jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego to jego zdaniem wśród członków RPP nie będzie większości, która mogłaby przegłosować obniżkę stóp procentowych w tym roku. Przedstawił również swój osobisty pogląd, zgodnie z którym do końca br. stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Oczekujemy, że treść komunikatu po posiedzeniu nie ulegnie znaczącym zmianom w porównaniu do dokumentu opublikowanego w lutym. W tym tygodniu zostaną zaprezentowane wyniki najnowszej projekcji inflacji NBP. Ważnym elementem projekcji, który jednocześnie charakteryzuje się podwyższoną niepewnością będzie założenie dotyczące okresu obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność. Naszym zdaniem NBP założy, że standardowa stawka VAT zostanie przywrócona w kwietniu lub lipcu br. Uważamy, że inflacja zostanie zrewidowana w dół w I poł. br. z uwagi na niższy punt startowy. Projekcja zapewne wskaże, że inflacja spadnie przejściowo w okolice celu inflacyjnego (2,5%) w II kw. br. Po jej ponownym wzroście w III kw., powiązanym z wygaszeniem działań osłonowych przez rząd, inflacja znajdzie się w poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (tj. 3,5% r/r) dopiero pod koniec 2025 r. Z kolei średnioterminowa ścieżka tempa wzrostu gospodarczego nie ulegnie znaczącym zmianom względem prognozy z listopada 2023 r. (niższy punkt startowy i mniej korzystne perspektywy w otoczeniu zewnętrznym Polski zostaną skompensowane przez bardziej ekspansywną politykę fiskalną). Decyzja o utrzymaniu niezmienionych stóp procentowych w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W czwartek odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Uważamy, że A. Glapiński będzie starał się studzić oczekiwania rynkowe na obniżki stóp procentowych w Polsce, co będzie oddziaływało w kierunku lekkiego umocnienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji. 

 

nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 1nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 1

 

W środę i czwartek prezes Fed J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie przed Kongresem dotyczące realizacji polityki pieniężnej. Inwestorzy będą uważnie śledzić wypowiedzi J. Powella dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji oraz stóp procentowych. Szczególnie istotne będą wypowiedzi prezesa Fed dotyczące planów łagodzenia polityki pieniężnej. Choć uważamy, że J. Powell nie poda nowych informacji w kontekście perspektyw stóp procentowych, to w trakcie jego wystąpień możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

Reklama

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Oczekujemy, że EBC pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym główna stopa procentowa wyniesie 4,50%, a stopa depozytowa 4,00%. W trakcie konferencji zapewne poruszona zostanie kwestia łagodzenia polityki pieniężnej – momentu pierwszej obniżki stóp procentowych, a także tempa ich dalszej redukcji. W tym kontekście ważnych informacji dostarczy publikacja wyników najnowszej projekcji makroekonomicznej EBC. Naszym zdaniem, prognozowana w niej ścieżka inflacji zostanie zrewidowana w dół, w szczególności w 2024 r. Prognozujemy, że cykl obniżek stóp w strefie euro rozpocznie się we wrześniu br., a ich łączna skala w 2024 r. wyniesie 75pb. Dostrzegamy jednak ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej z uwagi na bardziej korzystne perspektywy inflacyjne. Oczekujemy, że w trakcie konferencji prasowej EBC będziemy mieli do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach. 

 

W piątek poznamy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 205 tys. osób w lutym wobec wzrostu o 353 tys. w styczniu, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,7%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 140 tys. w lutym wobec wzrostu 110 tys. w styczniu). Uważamy, że publikacja danych z rynku pracy będzie neutralna dla złotego i rentowności polskich obligacji.nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 2nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 2

 

 

Reklama

nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 3nbp i ebc utrzymaja status quo w polityce pienieznej grafika numer 3

 

W czwartek opublikowane zostaną dane nt. handlu zagranicznego w Chinach. Zgodnie z konsensusem saldo chińskiego bilansu handlowego zwiększyło się w okresie styczeń-luty do 107,0 mld USD wobec 75,3 mld USD w grudniu. Rynek oczekuje, że dynamika eksportu zwiększyła się nieznacznie do 2,5% r/r w okresie styczeń-luty wobec 2,3% w grudniu, podczas gdy dynamika importu wzrosła do 1,9% wobec 0,2%. Uważamy, że dane z Chin będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Zobacz także: Dług publiczny USA rośnie zatrważająco szybko - takiego tempa nie było nigdy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama