Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe ubiegłego i obecnego tygodnia: zmienność powróciła

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe ubiegłego i obecnego tygodnia: zmienność powróciła | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzmożona zmienność na rynkach, kiepskie dane z europejskiej gospodarki i posiedzenie RPP, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe ubiegłego tygodnia:

  • Zeszły tydzień przyniósł ochłodzenie globalnych nastrojów rynkowych skutkujące spadkami na najważniejszych światowych parkietach. Wskutek rosnących rentowności obligacji najważniejszych państw, ucierpiały także wyceny papierów na rynku dłużnym. Dodatkowo na rynki powróciła podwyższona zmienność cen większości klas aktywów, przez co miniony tydzień okazał się odmienny wobec dość spokojnego początku roku.
  • Lokalnie najważniejszym wydarzeniem było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i towarzyszące mu przemówienie prezesa NBP. Decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nie była dla rynków zaskoczeniem. Zdaniem prezesa Glapińskiego obecny poziom jest wystarczająco wysoki aby okiełznać inflację, a dodatkowo w pełni uzasadniony wobec schłodzenia zarówno globalnej, jak i krajowej koniunktury. Glapiński spodziewa się także silnego spadku inflacji. Wskazał, że w I kwartale bieżącego roku może być niższa niż przewidywała listopadowa prognoza NBP, w połowie roku powinna znaleźć się poniżej 10%, a w grudniu może wynieść 6%.
  • Za naszą zachodnią granicą w minionym tygodniu pojawiło się kilka nowych ważnych publikacji makroekonomicznych. Roczna inflacja konsumencka (CPI) w Niemczech wzrosła w styczniu do 8,7% z 8,6% w grudniu, nieco poniżej oczekiwań zakładających wzrost do 8,9%, natomiast roczna inflacja mierzona wskaźnikiem HICP obniżyła się do 9,2% z 9,6% w grudniu, podczas gdy ekonomiści oczekiwali jej wzrostu do 10%. Poznaliśmy także dane dotyczące niemieckiego przemysłu w grudniu. Produkcja przemysłowa spadła znacznie o 3,9% r/r (oczekiwano spadku o 1,6%), natomiast zamówienia w przemyśle wzrosły w grudniu o 3,2% w ujęciu miesięcznym po spadku o 4,4% w listopadzie. Z kolei dane dotyczące całej strefy euro wskazują na słabnącą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 2,7% w ujęciu miesięcznym po wzroście o 1,2% w listopadzie. Sprzedaż grudniowa w ujęciu rocznym była o 2,8% niższa, wobec spadku o 2,5% w listopadzie.

 

Miesięczna dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro (w procentach)

Powrót zmienności. Zeszły tydzień przyniósł ochłodzenie globalnych nastrojów rynkowych [komentarz tygodniowy] - 1Powrót zmienności. Zeszły tydzień przyniósł ochłodzenie globalnych nastrojów rynkowych [komentarz tygodniowy] - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg.

 

  • Niepokój i zmienność rynkowa minionego tygodnia miały jednak swoje źródło przede wszystkim w słabnących nastrojach inwestorów amerykańskich. Na początku tygodnia rynek odreagowywał znacząco lepsze od oczekiwań piątkowe dane potwierdzające dobrą sytuację rynku pracy, na podstawie których giełdy przestraszyły się możliwości dalszych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną. W kolejnych dniach obawy podsycały jastrzębie wypowiedzi członków Fed, na podstawie których rynek uznał, że stopy procentowe mogą pozostać na podwyższonych poziomach przez dłuższy czas. Po niespodziance w danych z rynku pracy z poprzedniego piątku, tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA była tylko nieco wyższa niż oczekiwano i wyniosła 196 tys., pozostając blisko minimalnych poziomów. Z kolei wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan nieco przekroczył oczekiwania i z wynikiem 66,4 pkt osiągnął najwyższy poziom od stycznia 2022 r.
Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • Nadchodzący tydzień będzie bardzo ciekawy na lokalnym rynku. Poznamy odczyty ważnych danych, przede wszystkim o inflacji CPI za styczeń, która zgodnie z oczekiwaniami ma wynieść 17,6% r/r (inflacja w grudniu wyniosła 16,6%, a najwyższy odczyt miał miejsce w październiku ub. roku i wynosił 17,9%). W czwartek opinię w zakresie wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitału przez kredytobiorców wyda TSUE, co może mieć silny wpływ na polski sektor bankowy i wywołać zmienność wycen banków notowanych na GPW. Przyglądamy się także kwestii środków z KPO (niecałe 160 mld zł) – ruszyło prefinansowanie z funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju, który może w tym roku przeznaczyć na ten cel 15 mld zł. Tymczasem prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.
  • W nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną także ważne dane makro zza granicy – styczniowa inflacja CPI i PPI w Stanach Zjednoczonych, a także sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama