Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Świąteczny letarg

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Świąteczny letarg | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W minionym tygodniu rynki akcji jak i obligacji pozostawały w spokojnych, przedświątecznych nastrojach, a większość głównych rynków finansowych zakończyła handel na sesji czwartkowej. Nadchodzące dane nadal wskazują na spowolnienie wzrostu lub nawet spadek PKB w najbliższych kwartałach zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwane osłabienie wzrostu gospodarczego będzie rezultatem znacznego podniesienia stóp procentowych przez główne banki centralne w odpowiedzi na wysoką inflację. Jednocześnie rynki finansowe oczekują 2-3 obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych do końca roku w reakcji na słabnący wzrost gospodarczy.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: 

  • Zeszłotygodniowe dane dotyczące wskaźników wyprzedzających marcowej działalności produkcyjnej i usługowej w Stanach Zjednoczonych wypadły znacznie poniżej oczekiwań. Indeks ISM dla przemysłu spadł do 46,3 pkt, ustanawiając niemal trzyletnie minimum, podczas gdy oczekiwano poziomu 47,5 pkt. Z kolei indeks ISM dla usług wyniósł 51,2 pkt, również poniżej oczekiwań na poziomie 54,4 pkt, choć nadal pozostał powyżej granicy 50 pkt, wskazującej na ekspansję. Indeksy ISM produkcji i usług uważane są za wskaźniki wyprzedzające szerszy wzrost gospodarczy. Odczyty poniżej 50 pkt wskazują na spadek, a powyżej 50 pkt na wzrost aktywności gospodarczej.
  • Ze strefy euro napłynęły dane potwierdzające spadek presji inflacyjnej. Roczna inflacja producencka (PPI) w lutym spadła do 13,2% z 15,1% odnotowanych w styczniu. W ujęciu miesięcznym ceny producentów obniżyły się o 0,5% ze względu na spadek cen energii oraz dóbr pośrednich. Wartymi uwagi są również dane o obniżających się cenach mieszkań w Unii Europejskiej. Czwarty kwartał 2022 r. przyniósł spadek o 1,5%, co było pierwszą taką sytuacją od 2015 roku. Z innych danych makroekonomicznych, publikacja marcowego indeksu PMI w strefie euro pokazała spadek wskaźnika dla przetwórstwa do 47,3 pkt z 48,5 pkt odnotowanych w lutym. Z kolei dane PMI z sektora usługowego potwierdziły istotny wzrost aktywności w marcu. Wskaźnik PMI dla strefy euro wzrósł do 55,0 pkt z 52,7 pkt w poprzednim miesiącu.
  • Na rynku polskim głównym tematem zeszłego tygodnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%. Decyzja Rady ogłoszona w zeszłą środę była zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. W komunikacie po posiedzeniu, RPP zwróciła uwagę, że koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona, a prognozy w strefie euro sygnalizują, że wzrost PKB w bieżącym roku będzie niski. Rada podkreśliła również, że zawirowania w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych i Europie zwiększyły niepewność co do kształtowania się aktywności gospodarczej na świecie w kolejnych kwartałach.

 

 
Roczna inflacja konsumencka w Polsce i stopa referencyjna NBP w latach 2013-2023 (%)

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Świąteczny letarg - 1Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: Świąteczny letarg - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

Reklama

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu najważniejsze krajowe wydarzenia makroekonomiczne to publikacja bilansu płatniczego za luty oraz finalnych danych o marcowej inflacji.
  • Najważniejsze dane europejskie to sprzedaż detaliczna i przemysłowa w marcu w strefie euro.
  • W Stanach Zjednoczonych na uwagę zasługują: publikacja sprawozdania (minutes) po ostatnim posiedzeniu Fed oraz dane o sprzedaży detalicznej i przemysłowej za marzec. Ponadto, zaraportowane zostaną tradycyjnie ważne dane z rynku pracy o liczbie nowych bezrobotnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama