Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: pozytywne sygnały ze strony Fed i EBC

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: pozytywne sygnały ze strony Fed i EBC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mniej jastrzębi Fed, solidny wzrost polskiego PKB oraz zaskakujące dane z amerykańskiego rynku pracy, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

  • Początek lutego na rynkach finansowych przyniósł wzrosty i kontynuację dobrej passy trwającej już od początku roku. Szczególną uwagę inwestorów przykuły posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego. Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 25 punktów bazowych, wciąż podkreślając swoją determinację do obniżenia inflacji bliżej 2-procentowego celu. Niemniej jednak ogólny charakter konferencji Jerome Powella został zinterpretowany przez inwestorów jako bardziej gołębi niż oczekiwano, co przyczyniło się do poprawy sentymentu na rynkach akcji. Mniej jastrzębi wydźwięk okazał się mieć także komentarz EBC po zgodnej z oczekiwaniami podwyżce stóp o 50 punktów bazowych, w którym uznano, że ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji stały się bardziej zrównoważone. W wyniku tego akcje spółek europejskich rosły. W minionym tygodniu odbyły się także posiedzenia Banku Anglii i Czeskiego Banku Narodowego. W komunikatach pojawiły się stwierdzenia, że prawdopodobnie szczyt presji inflacyjnej już minął.
  • Do najważniejszych zdarzeń w Polsce zaliczyć można publikację danych dotyczących wzrostu gospodarczego, wskazujących na to, że PKB w całym 2022 roku wzrósł o 4,9%, co stanowi wynik nieco lepszy od oczekiwań ekonomistów zakładających wzrost o 4,8%. Odczyt potwierdził hamowanie gospodarki względem roku 2021, ponieważ wzrost PKB na koniec 2021 roku wyniósł 6,8%. Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego w styczniu wzrósł do 47,6 pkt z 45,6 pkt w grudniu i wciąż znajduje się poniżej granicy 50 punktów.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: pozytywne sygnały ze strony Fed i EBC - 1Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: pozytywne sygnały ze strony Fed i EBC - 1

  •  Dane makro z Europy również wskazały na wzrost PKB strefy euro silniejszy od oczekiwań. W 4 kwartale 2022 r. wzrósł on o 0,1% q/q wobec oczekiwanego spadku o 0,1% oraz 1,9% r/r wobec oczekiwań wynoszących 1,7%. Inflacja w ujęciu rocznym w styczniu w całej strefie euro spadła mocniej od oczekiwań do 8,5% wobec konsensusu zakładającego wzrost o 8,9% z 9,2% w grudniu.
  • Za oceanem tymczasem podano zaskakujące dane z rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych wyniosła 517 tys. nowych miejsc pracy, co niemal trzykrotnie przewyższyło oczekiwane poziomy, natomiast stopa bezrobocia spadła do 3,4%, najniższego poziomu od 1969 roku. Dane mówią o wyjątkowo silnym rynku pracy w USA, który powinien wspierać konsumpcję, a tym samym przełożyć się na łagodniejsze spowolnienie gospodarcze. Z drugiej strony dane mogły przyczynić się do popsucia nastrojów giełdowych w końcówce tygodnia, ponieważ silny rynek pracy przyczynia się do utrzymywania się presji inflacyjnej. Do spadku entuzjazmu dołożyły się też piątkowe rozczarowujące wyniki opublikowane przez takich gigantów jak Apple, Alphabet (Google) i Amazon.

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu w Polsce czekamy przed wszystkim na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w środę i konferencję prezesa Glapińskiego. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, stopy mają pozostać bez zmian.
  • Za granicą kolejne publikacje danych makroekonomicznych - produkcji i sprzedaży detalicznej w Europie, a także inflacji z Niemiec, Czech i Węgier.
  • Zza oceanu napłyną z kolei nowe dane z rynku pracy i wstępny odczyt nastrojów badanych przez Uniwersytet w Michigan.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama