Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UWAGA! Stopy procentowe w USA: czy nowe dane zaskoczą? Zapytaliśmy znanych polskich analityków

|
selectedselectedselected
UWAGA! Stopy procentowe w USA: czy nowe dane zaskoczą? Zapytaliśmy znanych polskich analityków | FXMAG INWESTOR
UWAGA! Jutro decyzja FED o stopach w USA. Zobacz jakie scenariusze widzą znani polscy analitycy
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej i decyzja o stopach w USA jawi się jako jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w ostatnich latach. Zobacz co powiedzieli nam o możliwych scenariuszach znani polscy analitycy.

Rynek oczekuje jutro podwyżki o 0,25 pkt. proc., z 4,5% do 4,75%. Ale czy do tej podwyżki dojdzie? Przecież Wall Street ma już dość podnoszenia kosztu pieniądza, czyli de facto bicia w ceny akcji, szczególnie w wyceny spółek technologicznych (wzrostowych)…

 

JEST DECYZJA!!!

Reklama

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Dokąd Fed będzie „jastrzębi”?

Przypomnijmy, że między marcem 2020 a marcem 2022 Fed wypuścił na rynek około 4,8 bln USD, kupując różnorakie aktywa (głównie obligacje). Przez wiele miesięcy kpiono z tych, którzy ostrzegali, że to może wywołać inflację.

Reklama

Tymczasem odczyt CPI w lutym 2021 wynosił w USA ledwie 1,7%, a w czerwcu 2022 już 9,1%. W marcu 2022 Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp, podnosząc koszt pieniądza po raz pierwszy od 2018 roku.

Fed zaczął redukować sumę bilansową. W 10 miesięcy zmniejszył ją o… 10% nadwyżki z okresu ostatniej ekspansji pieniężnej. To nie jest zawrotne tempo, bo jeśli Fed takie będzie utrzymywał, to wróci do poziomu bilansu sprzed pandemii za 7 lat!

Czy Fed będzie chciał utrzymać zacieśnianie ilościowe (QT)? Czy dopuści do krachu na giełdzie? Czy podniesie jutro stopy? Co prawda wydaje się, że priorytetem w USA jest obecnie zdławienie inflacji i przywrócenie realnie dodatniej dynamiki wynagrodzeń (od blisko 2 lat ceny rosną tam szybciej, niż płace), jednakże z drugiej strony lobby z Wall Street z pewnością czuwa i ma już dość.

Zobacz również: Gdzie ta recesja w Stanach Zjednoczonych? Wstępne dane PKB USA za czwarty kwartał zaskakują

 

Główna stopa w USA

 

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Inflacja w USA

 

Źródło: Trading Economics

 

Łukasz Bugaj: środowe posiedzenie raczej nie powinno przebiegać pomyślnie dla byków

Reklama

Postanowiliśmy zapytać kilku znanych polskich analityków, co się stanie na jutrzejszym, niezwykle ważnym posiedzeniu FOMC.

Łukasz Bugaj, doradca inwestycyjny z Departamentu Analiz Rynków Kapitałowych Biura Maklerskiego Banku Millennium, przyznaje, że rezultat najbliższego posiedzenia Fed będzie bardzo ważny, gdyż powinien odpowiedzieć na pytanie czy stanowisko amerykańskich władz monetarnych rzeczywiście będzie łagodniało w najbliższym czasie.

„Rynek zakłada jeszcze tylko dwie podwyżki po 0,25 pkt. proc., w tym jedną jutro. Jerome Powell może zanegować ten scenariusz i pobudzić spekulacje o wyższym poziomie stopy docelowej. Dodatkowo niezmiernie ważna będzie także komunikacja odnośnie do zakładanych przez inwestorów obniżek stóp procentowych na przełomie 2023 i 2024 roku. Wydaje się, że w tym względzie prezes Fed powinien utrzymywać jastrzębie stanowisko i unikać wszelkich deklaracji co do obniżenia kosztu pieniądza. Oznaczałoby to, że środowe posiedzenie raczej nie powinno przebiegać pomyślnie dla rynkowych byków. Przynajmniej tak powinno być przy założeniu, że Jerome Powell pozostanie konsekwentny i nie wycofa się z linii obranej w II połowie zeszłego roku” – tłumaczy Bugaj. „W alternatywnym scenariuszu stanowisko Fed zaczęłoby się zbliżać do narracji prezentowanej przez rynek, czyli miało więcej gołębich, niż jastrzębich zabarwień. Wówczas pozytywnej euforii bym się nie spodziewał, ale umiarkowanie pozytywna reakcja nie byłaby wykluczona” – dodaje.

Zobacz również: TA decyzja może wywrócić rynek walutowy FOREX do góry nogami

 

 

Wojciech Białek: podwyżki stóp skończą się w I półroczu 2023

Reklama

Wojciech Białek, analityk OANDA TMS Brokers, zwrócił uwagę, że gdyby doszło do spodziewanej podwyżki o 0,25 pp., do 4,75%, to byłby to najwyższy poziom stóp w USA od 2007 roku.

„W ciągu minionych 11 miesięcy stopy w USA rosły w tempie wcześniej obserwowanym jedynie w latach 70-tych i na samym początku lat 80-tych, kiedy - podobnie jak ostatnio - mieliśmy na świecie wywołane konfliktami zbrojnymi szoki naftowe. Obecnie jednak trend na rynku surowców energetycznych już się odwrócił, bo cena amerykańskiego gazu ziemnego od sierpnia ub.r. spadła już prawie 4-krotnie, a roczna dynamika CPI spada od czerwca ub.r., więc oczekuje się, że dalsze podwyżki stóp będą już łagodne i skończą się w I półroczu” – mówi dla FXMAG Białek. „Na Wall Street wykres S&P 500 naruszył ostatnio górne ograniczenie kanału trendu spadkowego, od którego się kilkukrotnie w okresie minionych 13 miesięcy odbijał w dół, więc jeśli FED nie zaskoczy negatywnie, wzrosną szanse, że wyłamanie indeksu w górę okaże się trwałe” - podkreśla.

Zobacz również: Wyniki finansowe Pfizer za 2022 rok – szczepionki na koronawirusa wciąż stanowią motor wzrostu koncernu farmaceutycznego

 

Jarosław Jamka: podwyżka o 25 pb. jest przesądzona

Z kolei Jarosław Jamka, Chief Investment Officer w WealthSeed, uważa, że skala podwyżki o 25 pb. wydaje się wręcz przesądzona. Wskazuje, że kontrakty futures (30-day federal funds) implikują aż 98,6% prawdopodobieństwa, że będzie to 25 pb. „Jeżeli do tego dołożymy wypowiedzi członków FOMC oraz dziennikarza Wall Street Journal Nicka Timiraos’a, to 25 pb. jest przypieczętowane” – uważa Jamka.

Jamka wskazuje, że Fed-owi „kończy się jastrzębia amunicja”, czyli liczba kolejnych podwyżek w obecnym cyklu, bo według rynku podwyżka powinna być jeszcze w lutym i marcu, tymczasem część członków FOMC zapowiada podwyżki również w maju. „Tak czy owak, to nie powinno w średnim terminie mieć większego znaczenia ani dla rynków, ani dla gospodarki, czy cykl zakończy się na 5% w marcu czy 5,25% w maju br.” – konkluduje Jamka. 

Reklama

Po drugie, „jastrzębia siła FED-u” może teraz przesunąć się w stronę pauzy, albo dokładniej braku obniżek stóp. „Historycznie po ostatniej podwyżce w cyklu pauza trwała około 8 miesięcy. Potem FED zaczynał obniżki, najpierw powoli, a później już szybko i praktycznie do zera. A dopóki rynki akcji są wysoko i nie spadają istotnie, oraz rynek pracy pozostaje silny (bez istotnego wzrostu bezrobocia), to FED będzie miał pełen komfort pozostawiając stopy na wysokim poziomie na dłużej. Jedyny wyjątek, to szybko spadająca inflacja i dalej istotnie spadający wzrost wynagrodzeń. Wtedy FED mógłby rozpocząć obniżki, ale raczej powoli i z pewnością nie szybko i nie do zera. FED tradycyjnie będzie chciał sobie zostawić „amunicję” na następną recesję” – wskazuje Jamka.      

Ekspert WealthSeed przypomina, że historycznie prawdziwe hossy zaczynały się z reguły po obniżkach stóp do zera. Poza tym, rynki mogą same spaść - bez pomocy mocno jastrzębiego przekazu FED-u. Zauważa również, że trudno zakładać, iż w dzisiejszych warunkach gospodarczych podniesienie stóp na 5% i pozostawienie ich tam na okres np. 10-15 miesięcy (czyli powyżej średniej historycznej) nie spowoduje, że coś „pęknie” albo w realnej gospodarce, albo na rynkach finansowych.

„Zatem jak może zareagować rynek w tym tygodniu na decyzję FED-u i konferencję prasową Powella? Raczej skłaniam się w stronę, że nie będzie istotnej reakcji rynku akcji ani w górę, ani w dół. Rynek i tak przechodzi trochę w tryb korekty ostatnich wzrostów, co widzimy po rosnących rentownościach amerykańskich obligacji  skarbowych. Od poniedziałku mamy odwrót na akcjach. Po decyzji FED-u odnośnie stóp uwaga rynku może przenieść się na dane z gospodarki oraz publikacje kolejnych wyników spółek” – uważa Jamka. 

Jamka uważa, ze jeżeli FED chciałby być naprawdę jastrzębi, to powinien podnieść stopy jutro o 50 pb., a następnie 25 pb. w marcu i pozostawić sobie otwartą drogę do „ostatniej” podwyżki o 25 pb. w maju br. Wskazuje on, że krzywa kontraktów na stopę FED-u zapewne niewiele zmieni się w obecnym cyklu, ale jeżeli FED-owi uda się pozostawić stopy na dłużej na wysokim poziomie, to będzie przesuwać się w czasie (do przodu) - „czekając” na obniżki stóp przez FED.

Zobacz również: Jak inwestować małe kwoty: w co zainwestować 100 zł, 1000 zł, 5000 zł? Radzi sztuczna inteligencja ChatGPT

 

Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama