Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe oraz kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: powrót optymizmu

|
selectedselectedselected
Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe oraz kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: powrót optymizmu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oznaki „dobrej” dezinflacji zarówno w Europie, jak i za oceanem poprawiły nastroje inwestorów w minionym tygodniu. W osiągnięciu dobrych wyników na koniec kwartału, rynkom akcyjnym pomogły także inne, pozytywnie zaskakujące dane makroekonomiczne.

 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Opublikowane w piątek dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych wskazały, że indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrósł w maju o 0,1% w ujęciu miesięcznym (m/m), a w ujęciu rocznym (r/r) wyniósł 3,8%, spadając do najniższego poziomu od kwietnia 2021 r. Bazowy indeks PCE wyniósł 4,6% r/r. Choć wciąż pozostaje znacznie powyżej celu Fed na poziomie 2%, to okazał się on nieco niższy niż zakładał to konsensus rynkowy oczekujący odczytu na poziomie 4,7% r/r. Pozostałe dane makroekonomiczne, w dużej mierze, przedstawiały się pozytywnie, co świadczy o solidnej kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dochody osobiste konsumentów wzrosły w maju o 0,4%, znacznie przekraczając wzrost wydatków konsumpcyjnych, który wyniósł 0,1%. Niższa od oczekiwań była także tygodniowa liczba nowych bezrobotnych (239 tys. wobec 265 tys. przewidywanych przez konsensus), która spadła do najniższego poziomu od czterech miesięcy. W zeszłym tygodniu podano także ostateczny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu w Michigan, podnosząc go względem wstępnego odczytu do najwyższego poziomu od czterech miesięcy. Poprawiły się także dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, bowiem wzrost w maju wyniósł 1,7% r/r, tymczasem rynkowy konsensus zakładał spadek o 0,9% r/r. Lepsze od oczekiwań okazały się także dane z rynku nieruchomości gdzie majowa sprzedaż nowych domów wzrosła o 12,2% m/m, a prognozy rynkowe zakładały spadek o 1% m/m

Dezinflacja widoczna jest także w Europie. Inflacja w strefie euro spadała trzeci miesiąc z rzędu. Według wstępnych szacunków wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) w czerwcu spadł do 5,5% r/r z 6,1% r/r w maju. Odczyt był niższy od 5,6% oczekiwanego przez rynek. Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii, żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych, wzrosła do 5,4% r/r z 5,3% r/r odnotowanych w kwietniu. Na tym tle negatywnie wyróżniły się dane z Niemiec, ale nie zmieniły one percepcji inwestorów co do całego kontynentu. Wskaźnik CPI w czerwcu wzrósł tam do 6,4% r/r (konsensus zakładał odczyt na poziomie 6,3% r/r) z 6,1% r/r w maju. Czerwiec przyniósł też kolejny miesiąc pogorszenia nastrojów w gospodarce niemieckiej mierzonych przez indeks klimatu biznesowego Ifo, który spadł do 88,5 pkt z 91,5 pkt w maju. Pogorszyła się zarówno ocena sytuacji bieżącej jak i oczekiwania.

W Polsce także poznaliśmy nowe dane o inflacji. W czerwcu wstępny wskaźnik CPI spadł do 11,5% r/r z 13,0% r/r w maju, a ruch ten był mocniejszy od oczekiwań rynnowych, które zakładały spadek do 11,8% r/r. Ceny w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się już drugi raz z rzędu, co potwierdza wyhamowanie inflacji w Polsce. Z kolei dane dotyczące rynku pracy potwierdzają jego dobrą kondycję. Ostateczny odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego w maju wyniósł 5,1% i był zgodny ze wstępnym szacunkiem. Stopa bezrobocia tym samym pozostaje na poziomie bliskim historycznych minimów.

Reklama

 

Inflacja konsumencka (CPI) na tle rentowności 2-letnich obligacji skarbowych w Polsce w ostatnich 5 latach (%)

 Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe oraz kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: powrót optymizmu - 1Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe oraz kalendarz makroekonomiczny na nowy tydzień: powrót optymizmu - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg

 

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia w Polsce będzie decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz późniejsza konferencja prezesa Adama Glapińskiego. Na posiedzeniu Rada zapozna się z najnowszą projekcją inflacji. Zgodnie z przewidywaniami stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. W poniedziałek z kolei poznamy odczyt PMI za czerwiec.

Reklama

Dane dotyczące gospodarki amerykańskiej będą dotyczyć przede wszystkim miesięcznych odczytów z rynku pracy i indeksu ISM.

Europy poznamy między innymi odczyty PMI, produkcji przemysłowej i zamówień fabrycznych z kilku państw.

 

Zobacz także: Prognozy dla akcji – co się będzie działo na giełdach w najbliższym czasie? Zapytaliśmy wybitnych analityków

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama